Yenice : “O hazlar için değil, hizmet için varım”

İzmit’te 2019 yerel seçimleri için AK Parti’de adı kulislerde en çok dile getirilen, halkın ve teşkilatın hafızasında yer edinmiş, daha önce Saraybehçe Belediyesi’nde başarılı bir şekilde görev yapmış eski belediye başkanı Halil Vehbi Yenice ile bir araya gelerek yerel seçimleri değerlendirdik. Yenice neden aday adayı olmadınız sorumuza” AK Parti'nin ve halkın hafızasında Halil Vehbi Yenice zaten var. Ben görev adamıyım, partimin emrindeyim. Aday adayı olmanın da, aday olup belediye başkanlığı yapmanın da hazlarını yaşamış biriyim. Ben artık o hazlar için değil, hizmet için varım.” dedi

Aday adayı olmanız gündemde sık sık dile getirildi neden aday adayı olmadınız?

Yerel seçimlerlerle ilgili partimizin çalışmaları oluyor değerlendirmeleri oluyor, her seçimde yapıldığı gibi aynı çalışmalar yapılıyor. Bunlar nedir teşkilat yoklamaları ,kamuoyu yoklamaları bunlardan öncede aday adaylığı müracatları olur. Ben bir dönem belediye başkanlığı yaptım İzmit’te ondan sonrada  iki dönem aday adaylığı 2009 ve 2014’de. O zamanlar belediye başkanlığı olarak Saraybahçe Kocaeli’in en zor bölgesiydi.Üç dönem CHP’in yönettiği bölgede ve Kocaeli’in en borçlu belediyesi olan belediyede belediye başkanlığı yaptım. Allah’a şükür işçiye olan borçlarımızı, piyasaya olan borçlarımızı tamamen ödeyerek ,beş yıl sonra her zaman gururla andığım personelimin, işçimin, memurumun ve haklın alkışlarıyla belediyemizden iş yerime kadar gelmek nasip oldu. Bu konuda her zaman şükrediyorum. Böyle bırakabildiğim için şükrediyorum. Tabi İzmit’le ilgili projelerim vardı. Belediyelerin birleşmesini isteyen bir başkandım.2008 yılında yasa gereği  birleşme oldu yani dört belediye Bekirpaşa, Akmeşe, Alikahya, Kuruçeşme belediyeleri mallarını, işçilerini Saraybahçe Belediyesine devrettiler. Belediye başkanı olarak ben onlara seçime kadar devam yetkisi verdim, bu karar valinin büyükşehir belediye başkanın, devreden belediye başkalarının ve benim imzamla gerçekleşti. Yani 29 Mart’ta dört belediyenin hükmi şahsiyeti bitmişti. Yalnızca İzmit Belediyesi’nin hükmi şahsiyeti vardı. Onu da ben belediye başkanı olarak  sonra kazanmış olan Nevzat Doğan’ a ben ve arkdaşlarım teslim ettik.

 

"AK PARTİ’NİN HAFIZASINDA HALİL VEHBİ YENİCE VAR"

İzmit le alakalı benim projelerim vardı, bu projeleri  gerçekleştirmek istiyordum ama Nevzat Doğan Bey başkan  yapıldı. Bizde çalıştık onun kazanmasıyla alakalı, ona el birliyle İzmit’i kazandırdık. İki dönemdir Nevzat Bey güzel işler yapıyor, görünen köy kılavuz istemez.  Bende belediye başkanı olarak o borçları ödeyerek, İzmit’te  Saraybahçe bölgesinde 29 mahalle var, 26 mahallenin alt yapısını tamamen değiştirdik kanalizasyon yağmur suyu, temiz su boruları bütün mahallenin İzmi’ in ana arterini  değiştirdik. Gürültüsüz  bir şekilde halletik sorun oldu mu oldu ama biz sorunları çözdük mahalleden şikayeti minimuma indirmeye çalıştık. Bu hizmetlerden dolayı İzmit halkı, Saraybahçe halkı, Bekirpaşa halkı  beni tanıyor yaptığım hizmetleri biliyor ve bende diyorum ki AK Parti’nin hafızasında da Halil Vehbi Yenice var olduğu içinde aday adayı olma durumunda bulunmadım. Partimizde yenilenmek istiyor,  gençlerde gelsin diyor benim tanıdığım aday adayı  güzel arkadaşlar var aday adayı olma cesareti gösterdikleri için onlara teşekkür ediyorum. Ama yoklamasında partimiz aday adayı listesindekileri sormayacak , kimi istiyorsunuz diye soracak. Ben inanıyorum ki o teşkilatda oy verenler ya bizim bir Halil bey vardı bir kere onu bi yazalım diyecekler. Tabi ki yoklamada kim önde çıkarsa ve beraberinde kamuoyu yoklaması da yapılacak sonucunda karar verilecek. Bunların sonuncada bizim partimizin belediye başkan adayı yapacağına inanıyorum.

 

DSC_0010

 

“BEN İZMİT‘İN YERLİSİYİM “

2019 Yerel Seçimlerinde partinizin ana kriteri “halkta karşılığı olan” aday..

2004 yılında  Saraybahçe,  Ankara’nın Çankaya’sı gibiydi. CHP’in üç dönem yönettiği bir yerdi. Metin Alan da  benim sevdiğim bir meslektaşımdır. o mimar ben makine mühendisi.Biz beraber çok projeler  çizdik, ben kendisini de çok severim saygın bir kişilik ama bu bir siyasi yarış. O seçimde yapmış olduğumuz kamuoyu yoklamasında CHP’lilerin yüzde 35 oyunu aldım. Çünkü ben İzmit ‘in yerlisiyim, İzmitli beni biliyor, ailemi biliyor, esnaflığımızı biliyor, mühendisliğimi biliyor, yapılan çalışmaları  biliyor. O seçimlerde aynı zamanda MHP’nin yüzde 50 oyunu, DYP’nin  yüzde 50 oyunu aldım. Saraybahçe’ de  CHP ve CHP in kalite adayına karşı seçim kazanmak kolay değil bu sayede kazandık.

 

İzmit için hayellerim vardı dediniz, nedir bu gerçekleştiremediğiniz hayaller?

O günkü şartlarda bütçelerimiz yeterli değildi borçlarımız vardı  hepsini gerçekleştiremedik ama güzel alt yapısı ve üst yapısı  yenilendik. Diğer projelerimiz de  var tabi ama ben projeleri madde madde saymak istemiyorum. Çünkü ben projeme yaptığım zaman halkım , teşkilatıma danışarak onlara sorarak yaparım.

 

Ama sizin eksik gördüğünüz, şu  muhakkak olsun değiniz bir şey vardır…

Şu anda İzmi’in Kentsel Dönüşüm projesine ihtiyacı var doğudan batıya. Bu proje belediye başkanları tarafından hazırlanırsa büyükşehirle uyum İçerisinde yapılırsa bu sorun çözülür. Herkesin hayel ettği işler vardır benim de hayal ettiklerim var. Onları da belediye başkanı olduğumda halkımızla birlikte oturup konuşacağız.

 

“ARTIK O HAZLAR İÇİN DEĞİL, HİZMET İÇİN VARIM”

Temayülden çıkacağınıza inanıyorsunuz, yani “ Görev bekliyorum” mu diyorsunuz?

Biz görevin büyüklüğüne, küçüklüğüne bakmayız. Ben görev adamıyım, partimin emrindeyim.Aday adayı olmanın da  aday olup belediye başkanlığı yapmanın da hazlarını yaşamış biriyim. Ben artık o hazlar için değil, hizmet için varım. İzmit benim hayalim ve düşünüyorum. Ama partim derse ki; “Seni büyükşehirde görevlendirmek istiyorum” ben büyükşehir belediyesini de en şekilde yapacağıma inanıyorum. Ama İzmit önemli, çünkü İzmit Kocaeli’nin başkenti, İzmit’te  bizim  bu seçimi almamız lazım bunda teretütümüz yok ama daha çok oyla almamız lazım.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99