"Farkındalık yaratacak projeler yapmak istiyoruz"

Kısa sürede önemli yol kat eden ve başarılı projelere imza atan, ilşmizdeki en ömenli kadın oluşumlarından birini hayata geçiren Kocaeli Anneleri Derneği Başkanı Hande Kaya ile keyifli ve samimi bir röportaj gerçekleştirdik. Kaya, derneğinin kuruluş hikayesini, hedeflerini ve önümüzdeki dönemde gerçekleştirecekleri projeleri anlattı. Derneği kurarken anne mantığı ve şefkatiyle hareket ettiklerini dile getiren Kaya “Derneğimizi para kazanma hırsıyla, bir siyasi propaganda veya başka bir oluşuma bağlama amacıyla kurmadık. İnsanlara nasıl yardımcı oluruz. Onların hayatlarını nasıl daha kolay hale getirebiliriz diye düşünerek kurduk” dedi.

Kısa sürede önemli yol kat eden ve başarılı projelere imza atan Kocaeli Anneleri Derneği ‘ni ve kendinizi tanıtır mısınız?

1984 doğumluyum. İzmit’te doğdum. Sakarya Üniversitesi ’nde okudum. Evliyim ve 3 çocuğum var. Derneğimiz yaklaşık 1 yıl önce kuruldu. Ama biz bunun öncesinde sosyal medya üzerinden bağ kurduk. Bu bağ yaklaşık 7 yıl önce, oğlum doğduğu zaman başlamıştı. Daha sonra da nasıl yaparız, insanlara nasıl faydalı oluruz diye arkadaşlarla toplanmaya karar verdik. Arkadaş dediğimde o zamanlar birbirimizi hiç tanımıyoruz, hayatımızda birbirimizi hiç görmemişiz. Bir tanışma toplantısı yaptık ve bir araya geldik. . İlk önce biz bir dernek olarak değil de daha çok bir platform olarak devam ettik. İhtiyaç sahibi insanların çocuklarına kırtasiye , kıyafet yardımı yaptık. Ramazan öncesi erzak yardımları yaptık .Baktık talep artıyor ve grup büyüyor. Bu böyle olmuyor biz dernekleşelim dedik ve 1 yıl önce dernek olmaya karar verdik, şuan aktif olarak 1 yıldır çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Derneğimizde 68 üyemiz var, yönetim kurulu olarak 7 kişiden oluşuyoruz. Aylık aidatımız yok, dolayısıyla fazla üye olsun da elimize fazla para geçsin gibi bir gayemizde yok. Bu 68 kişi aktif çalışan kadınlardan oluşuyor. Derneğimizi komisyonlara ayırdık. Her komisyonun başında bir yetkili arkadaş var. Eğitim komisyonu, basın komisyonu, , sağlık komisyonu gibi birçok komisyonumuz  var. Hiçbirimiz dernekçi değiliz. Hiçbirimiz bir dernekte veya buna benzer kuruluşta çalışmadık. İlk önce birbirimize alıştık. Dernekçiliği çözmeye çalıştık. Şimdi öğrendik, büyük bir heves ve  azimle çalışmaya devam ediyoruz.

 

OÇEM ANNELERİNE “ATÖLYE TERAPİ”

 Neler yaptınız, gelecek dönemdeki projeleriniz nelerdir?

Artık biraz daha aktif olup farkındalık yaratacak projeler yapmak istiyoruz, bunu için çabalıyoruz. Geçen sene başlattığımız bir projemiz vardı. Arzu Danyel ile “Atölye Terapi” adlı otistik çocukların annelerine özel bir atölye kurduk. Bu sene bunu biraz daha genişletip İzmit’i pilot ilçe yaparak bir daha ki yıla bunu Kocaeli’yle tüm  hatta Türkiye’ye yayılacak bir proje haline getirmeye çalışıyoruz. Şu an zaten bu projenin Türkiye’de bir örneği yok. Yapılanlar ya otistik çocukların kendilerine ya da başka alanlarda yapılıyor. Ama annelerine yapılmıyor. Bizim projemiz biraz rehabilitasyon gibi. Bu proje nasıl doğdu derseniz. Oradaki kadınların çok zorluk çektiğine şahit olduk. Bu durumu nasıl düzeltiriz nasıl bu işin içinden çıkarız diye düşünürken ilk önce aile eğitimlerinde bu işe başladık. Kadınları birbirine ısındırdık. Farklı testler ve teknikler uyguladık. Bunun olumlu sonucu ise çocuklara şöyle yansıdı. Okulda devamsızlık yapan çocuklar, annelerinin kursa gelmesinden dolayı okula devamlı gelmeye başladılar. Anneler açısından ise “Burada kendimizi deşarj etmeye başladık. Çocuklara daha çok sabırlı davranmaya başladık” diyorlardı.

 

TÜRKİYE’YE YAYILACAK BİR PROJE HALİNE GETİRECEĞİZ

Aslında böylelikle bu kursun alt verileri oluşturuyorduk. Şu an iki tane psikoloğumuz var, bir tane nörolog, iki tane özel eğitimci arkadaşımız var ve onlar sadece bu proje için çalışıyorlar.Senenin sonunda da bu kadınlar Arzu Hanım aracılığıyla yaptıkları bu işleri yurtdışına satmaya başladılar. Böylece gelir de elde etmeye başladılar. Bu yıl Bağçeşme Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi ile buna başlıyoruz. Yahya Kaptan’da dA başlayacağız. Seneye de bunu tüm Kocaeli ye yayıp, bunu çok büyük bir proje haline getireceğiz. Biz gerçekten çok umutluyuz çünkü geri dönüşler hem çocuk için hem anne için hem de aile için çok iyi oluyor.

 

“ÖZE DÖNÜŞ PROJESİ”

Bunun dışında bu hafta  BESİNDER’in kurulmasına öncülük eden Ercan Kaplan’la “Öze Dönüş” diye bir kampanya başlatıyoruz.Biliyorsunuz ki obezite günümüzde yüzde 80’e ulaştı. Çocuklar evde yemek yemiyor. Dışarıda patates cipsi, pizza, hamburg r gibi yiyeceklerle ya da  birçok abur cubur ile karınlarını doyuruyorlar. Bunun nasıl önleriz diye düşündük ve  buna yönelik çalışmalar başlattık.İlk  olarak yaptığımız ücretsiz workshoplar düzenleyip olarak ekşi mayalı ekmek yapmaya başlayacağız. Ekmek yapacak anneler bu sırada Ercan Kaplan’dan beslenmeyle ilgili özellikle çocuk beslenmesiyle ilgili bilgiler alacak. Ekmek bizim için ilk basamak olacak. Ondan sona tarhana yapımı, reçel yapımı gibi bir çok şeyde düşünüyoruz. Böylelikle eskiden annelerimizin, ninelerimizin yaptığı gibi sağlıklı besleneceğiz. Özümüze döneceğiz.Lokosyonlar ve eğitimleri  her kanaldan duyarcağız zaten.

 

KADINA ŞİDDET FARKINDALIĞI

Biliyorsunuz Kasım ayı “Kadına Şiddet Farkındalık” ayı bu bağlamda Gebze’yi pilot ilçe seçip Kadın İstihdamı yoğunlukta olan dört fabrikada  Emniyet birimleri ile birlikte ortaklaşa farkındalık seminerleri düzenliyoruz.Kadınlarımızı bilgilendirmeye ve cesaretlendirmeye yönelik temalrla ilerliyoruz.Özellikle mağdur kadınların şiddet sonrası süreci ve tedavisi üzerine yoğunlaştık.

 

EĞİTİME YÖNELİK CANLI YAYINLAR

Her ay 2 tane hekimle sosyal medya üzerinden  canlı yayın yapıyoruz hatta bir tanesi Kocaeli Üniversite’sinden Radyolog Hande Uslu bizim dernek üyemizdir. Zaten artık bütün yayınlarımızı dışardan doktorlarla değil kendi dernek üyelerimizden yapıyoruz. Tabi bunlar eğitime yönelik yayınlar. Kaymakamlıklar ve Belediyeler sağ olsunlar gerçekten destek oluyorlar. İzmit, Başiskele, Gölcük hepsi çok desteklediler. Öyle insanlar buluyoruz ki başvurup engelli maaşı alması gerektiğini bilmiyor. Bazı kadınların eşleri bırakmış gitmiş oluyor ama resmiyette evli gözüküyor. Hiçbir sosyal güvenceden yararlanmıyorlar. Onların yönlendirilmesi yapılıyor, farklı kanallardan yardımcı olmaya çalışıyoruz. Özellikle spesifik olarak gelenlerin ön araştırmasını yapıyoruz. Habersizce arkadaşlar gidiyor ön araştırmasını yapılıp ne yapılması gerektiği tespit ediliyor ,ondan sonra yardım ediyoruz. Sonuç olarak aldığımız yardımları objektif olarak aktarmalıyız ki karşıdaki insana hem onun içi rahat olsun hem bizim içimiz rahat etsin.

 

BURS GÜNLERİ

Biz kadınların bilirsiniz para günleri olur Biz artık bunları burs günlerine çevirdik. Şu an 48 tane öğrencimiz var. Onların bursları devam ediyor.. Yaklaşık 2 senedir para günleri yapmadan burs günleriyle devam ettiriyoruz. Zamanımızı harcarken bir çocuğu okutmak için harcamış oluyoruz. Sadece 5 burs gününden yaklaşık 11 öğrenciye yardımcı olduk. Şu ana kadar da 100 küsur çocuğa burs çıktı. Bu rakam bizim için inanılmaz güzel ve ayrıca çok keyifli.

 

“HİÇ KİMSEDEN PARA İSTEMEDİK”

Derneğe maddi manevi destek alıyor musunuz? Kimlerden alıyorsunuz ?

Bütün projelerde hep bize “Biz ne yapabiliriz” diyen insanlarla çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Ayrıca belediyeler, kaymakamlar, muhtarlarda her konuda destek oluyor. Belli bir sponsorumuz yok ama mesela Ali Kâhya Çocuk Hastanesi’nde Çocuk-Anne Oteli yaptık. Bu anne oteliyle ilgili kahvaltı yaptık ve bu kahvaltıdan topladığımız tüm gelir oraya aktarıldı. Dolayısıyla her projede bir şekilde geliri bir yerden karşıladık. Hiçbir zaman birisinden şu miktarda para isteyip biz böyle böyle yardımlar yapacağız demedik. Bu şekilde çalışmalarımıza kararlılıkla devam etmeye çalışıyoruz.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99