Özel Bilgili Kültür Okulları İyilikte Yarışıyor

Özel Bilgili Kültür Okulları bu yıl 4.’üncüsünü düzenlediği, iyilik yapma bilinciyle ortaya çıkan Kış Şenliklerine hazırlanıyor. Özel Bilgili Kültür Okulları Müdürü Sevada Saraçoğlu ile bir araya gelerek, Kış Şenlikleri fikrinin nasıl ortaya çıktığını, iyilik hareketinin nasıl büyüdüğünü , hangi amaca hizmet ettiğini konuştuk.

Yapma bilinciyle hareket edilen Kış Şenlikleri nasıl ortaya çıktı?

Kültür Okulları bu kampüste 4.üncü  yılında. Bundan 4 yıl önce öğrencilerimizle ve  velilerimizle bir iyilik projesi yapma fikriyle Kış Şenliği ortaya çıktı. Aslında Kış şenliğinde bizler, çocuklar,  öğretmenler, öğrenciler, veliler topyekûn büyük Kültür Ailesi olarak iyilikte yarışıyoruz.  Toplumda, bizim öğrenci profilimiz sosyal ekonomik olarak daha avantajlı profilde ama toplumda aynı avantajlara sahip olmayan pek çok kesim var. İstiyoruz ki çocuklarımız vicdan eğitiminde, değerler eğitimi altında kendileri dışındakilerle de ilgilensinler, fark etsinler. Toplumun dezavantajlı kesimlerinin de varlığını bilsinler. Onlar için bir şeyler yapabilsinler. Bu anlamda bu fikirle Kış Şenliği düzenleme fikri çıktı.

 

BU GÜNE KADAR 3 KERE DÜZENENDİ

Bugüne kadar 3 kere yapıldı. İlk yıl LÖSEV yararına yapıldı. LÖSEV Türkiye’de pek çok anlamda farkındalık yaratan destek olan hasta çocuklara ve ailelere destek olan bir vakıf. Bu yüzden bu vakfın faydasına yapıldı. 2. yıl ise Omurilik Felçleri Derneği faydasına yapıldı. Toplumda, geçirdikleri hastalık sebebiyle bizim çocuklarımı gibi koşup oynayamayan çocuklar. Tekerlekli sandalyeye mahkûm olan çocuklar. Biz pek çok çocuğa tekerlekli sandalye aldık. Onların en azından biraz hareket edebilmeleri anlamında yardımcı olduk. 3. yıl da Down Sendromlu Çocuklar faydasına yapıldı. Down sendromlu çocuklara farkındalık yaratıldı. Onlara burda misafir ettik. Çocuklar sendromun farkına vardılar. Toplum olarak biz onlara nasıl katkı sağlayabiliriz. Bunun üzerine düşündük ve etkinliğin gelirlerini down sendromlu çocuklara bağışladık.

 

KIŞ ŞENLİĞİ BÜYÜK BİR İYİLİK HAREKETİ

Kimin neyi varsa buraya getirilir ve şenlik gününde gönlünden kopan neyse birbirimize bunları satarız. Günün sonunda büyük bir gelir elde ederiz. Sonra bu geliri artık kimin faydasına yapıyorsak onlara hediye ederiz. Ama öncesinde dediğim gibi bu hediyeden daha kıymetli olan bizim açımızdan çocuğun o farkındalığı yaşaması ve o dezavantajlı kesimle ilgili fikir sahibi olması. Toplumu bütün olarak gören, toplumu kucaklayan çocuklar yetiştirmek istiyoruz. Ben varım, dünya benden ibaret “bakış açısıyla değil de hakikaten vicdanları eğitilmiş, merhametli, ötekileştirmeyen sevgi dolu çocuklar olsun istiyoruz. Bu yüzden kış şenliği bizim için çok önemsediğimiz bir sosyal sorumluluk projesi ve topyekûn kültür ailesiyle yapıldığı için de çok güzel oluyor.  Geçen seneki etkinliğimize girip çıkan insan sayısı 5000 kişiydi. Toplumun her kesiminden insan  bizim projemize destek oluyor. Güzellikleri iyilikleri çoğaltmamız gerekiyor. Dünyada baktığımızda daha çok sorun var. Ekolojiden tutunda savaşlar, ekonomik sıkıntılara kadar dünyada bir sürü şey var. Biz bakış açımızı daha çok iyiliğe ve güzelliğe çevirmek, onları büyütmek istiyoruz. Bu yüzdendir ki bu şenliği yapıyoruz.

 

ÇOCUKLARDA ŞÜKÜR DUYGUSU GELİŞİYOR

Çocukların  üzerinden nasıl bir etki bıraktı ?

Öncelikle biz açıklıyoruz. Diyoruz ki çocuklar bu  seneki şenliğimizi şu dernek için yapacağız ve o dernekte şöyle kardeşlerimiz var. Onlara yardım etmek için bu etkinliği yapacağız diyoruz. Örneğin LÖSEV dediğimizde, çocuklar lösemi nasıl bir hastalık, nasıl tedavi olunuyor bununla ilgili çocuklar ciddi araştırmalar yapıyorlar. Her türlü araştırmayı yapıyorlar. Down sendromlu dediğimizde down sendromu nedir, down sendromlu insanlar nasıl yaşarlar, onların nelere ihtiyacı vardır, toplum olarak nasıl destek sağlamalıyız gibi soruların cevaplarını bulmaya çalışıyorlar. Çocuklar bunların araştırmasını yapıp içselleştirdiği için görseniz küçücük çocuklar kumbaralarında harçlıkları getirip bende bir şey alacam derdine düşüyorlar. Kostümler giyiyorlar, hazırlıklar yapıyorlar. Şükür duygusu çocuklarda çok ciddi gelişiyor. Sahip oldukları nimetlerin ciddi ciddi şükrünü ediyorlar. Kedileri gibi o nimetlere sahip olamayanlar için bir şeyler yapmanın keyfini, mutluluğunu yaşıyorlar. Hem birbirlerine karşı hem de hayvanlara, bitkilere, çiçeklere yani yaşayan her şeye karşıda bir saygı gelişiyor. Karakter eğitimi anlamında güzel bir proje bu.

 

ANA TEMAMIZ ÇOCUKLARA FAYDA

Çalışacağınız kurumları seçerken en çok neye dikkat ediyorsunuz?

Şöyle söyleyeyim biz her zaman toplumun dezavantajlı kesimleri için düzenliyoruz. Hem fark edelim  hem onlar için bir şeyler yapalım diye. Bu yılda derneklerle görüşüyoruz. Görüşürken dikkat ettiğimiz şey içinde çocuk olması, çocukların faydasına bir şey olması önceliğimiz. Geçen sene mesele sanatçı Özgün videosuyla katılmıştı, gelememişti. Yani projelerimiz fark edilmeye başlandı. Küçük bir iyilik hareketi gibi ama kendi alanında ama pek çok yere de dokunuyor. Biz bu anlamda fark ediliyoruz ve inanıyorum birkaç yıl sonra devasa konserlerde düzenleyeceğiz. Bu sayede daha çok çocuğa ulaşacağız.

 

SİZDE KATKI SAĞLAYABİLİRSİNİZ

Biz bunu velilerimizle öğrencilimizle yapıyoruz ama “Ben katkı sağlamak istiyorum, ne yapabilirim, nasıl destek olabilirim?” diyen normal vatandaşlar, kurumlar da oluyor. Onlara da stant veriyoruz. Mesele geçen sene Çağın Göz Hastanesi, Ernaz Otomotiv geldi. Bu kurumlara stand verdik. Yani kurumsal bir firma yada kişi katkı sağlamak isteyebiliyor. Katkı sağlamak isteyen kurumsal yapılar gelip bizden stant alabilirler, sponsor olabilirler. Bizim yardımlarımızın nereye gittiği belli yani kuruşu kuruşuna hesaplanıyor ve dernekler de bunu resmen yayınlıyor  çok net bir şekilde nereye gittiği belli belli oluyor. Projemiz amacına ulaşıyor.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99