Gebze – Darıca metro hattı temeli atıldı

Gebze OSB – Darıca Sahil Metro Hattı temel atma töreninde konuşan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, “Çile sona erecek ve trafik sorunu çözülecektir. İstanbul demiryollarına bağlanmayı da hedefleyen bu yatırımla Kocaeli, İstanbul iyice birbirine kenetlenecektir” dedi

Gazi Küçüktaş

Haber
Gazi Küçüktaş

Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Başkanı Binali Yıldırım Gebze OSB – Darıca Sahil Metro Hattı temel atma töreni için ilimize geldi. Gebze Kent Meydanı’nda gerçekleştirilen temel atma törenine TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın yanı sıra Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Genel Sekreter İlhan Bayram, AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, AK Parti Milletvekilleri Fikri Işık, Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Sivas Milletvekili Habib Soluk, GTÜ Rektörü Muhammet Hasan Aslan, KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü, Çayırova Kaymakamı Hasan Gözen, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.Temel atma töreninde konuşan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Bugün 10 organize sanayi bölgesiyle Darıca arasındaki metro inşaatının temel atma töreninde bir aradayız. Burada hepiniz emeği var. İnşallah bugün burada atacağımız temelin 2023 yılında biteceğini ve Gebze’mizin ulaşımda trafik sorununu çözeceğine inanıyorum” dedi.

 

BÖLGEMİZE VE ŞEHRİMİZE HAYIRLI OLSUN

Ardından Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci selamlama konuşmasının ardından, “5 milyarlık maliyetiyle Kocaeli’nin en büyük projesinin temelini atıyoruz. Trafikte önemli bir rahatlama sağlayacak bu proje sonrasında Marmaray’a ve hızlı tren hattına bağlanacak. Bu dev yatırımın bölgemize şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. Sonrasında konuşan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, “Şükürler olsun böylesine güçlü bir iktidarın verdiği hizmetler bir bir ortaya çıkıyor. Özellikle ilimizde her yere büyük hizmetler yapıldı. Bugün de bu projelerin ilimiz için en önemli ve büyük projenin açılışında bir aradayız. Bu hizmetlerin devamı gelecektir. Bize inanın ve güvenin” şeklinde konuştu.

KOCAELİ METROSU’NUN İLK ADIMINI ATIYORUZ

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Bugün ülkemiz ve şehrimiz için güzel bir gün. Kocaeli’nin en büyük yatırımlı projesinin temel atma günündeyiz. Heyecanlıyız ve inançlıyız. Toplam 5 milyarlık bir yatırımla metro hattımızın temelini atıyoruz. Yani Kocaeli metrosunun ilk adımını buradan atıyoruz. İnşallah ileride diğer ilçelerimizde de bu çalışmalar sürecek. Bugün yerin altından bir yol açıyoruz. Ülkemize yapılan ekonomik saldırılara, yatırımlarımıza ve çalışmalarımıza ara vermeden karşılık veriyoruz” sözlerini kullandı.

ŞİMDİ UYGULAMA ZAMANI GELDİ

“Tüm dünyada olduğu gibi bizde Kocaeli’de bunun ilk adımını atıyoruz” diyen Karaosmanoğlu, “Hiçbir engel tanımıyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız ve meclis başkanımızın desteğiyle tüm engelleri tek tek aşmaya devam edeceğiz. Bunu sizler değerli halkımızla gerçekleştireceğiz. Yerin üstünde ilerlemekte zorlanan insanımız için yerin altında demir ağlar örmeye başlıyoruz. Cumhurbaşkanımız şöyle diyor. Oku, düşün, uygula ve neticelendir. Biz bunları tek tek yaptık ve şimdi uygulama zamanı geldi ve Allah’ın izniyle neticelendireceğiz” diye konuştu.

 

TRAFİK STRESİNDEN KURTULMAMIZI SAĞLAYACAK

Karaosmanoğlu sözlerini, “Parolamız belli. Kocaeli’nin parolası bellidir. Çalışınca oluyor. Bizim aynamız Kocaeli’ye kazandırdığımız eserler ve projelerimizdir. Kocaeli metrosu da bunlardan bir tanesidir. Toplam 32 km yakın, 6 buçuk metre çapında metromuzu inşa edeceğiz. Tüm yatırım maliyeti Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz tarafından karşılanacaktır. Metromuz sürücüsüz çalışacak ve tüm metrolardan ileri düzeyde hizmet verecek. Yolcuları toplayan, dağıtan bir kalp gibi çalışacak olan metromuz, trafik stresinden kurtulmamızı sağlayacak. Metromuzun ilk adımı hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

 

ŞEHRİMİZE GETİRDİĞİ YÜKÜMLÜLÜKLERİ  BİLMEK ZORUNDAYIZ

Ardından konuşan Milletvekili Fikri Işık selamlama konuşmasının ardından, “Bugün tarihi bir ana şahitlik yapıyoruz. Gebze’nin en önemli sorununu kalıcı olarak çözecek projemizin ilk adımını atıyoruz. Yani besmele çekiyoruz. Gebzemiz ve Kocaelimiz kuşkusuz sanayiinin başkenti. Türkiye’de yapılan üretim ve çalışma koşulları açısından tartışmasız birinci sıradayız. Bu elbette hepimizin göğsünü kabartan bir durum ancak bunun şehrimize getirdiği yükümlülükleri de bilmek zorundayız” sözlerini kullandı.

 

KLASİK ÇÖZÜMLERLE SONUÇLANMAYACAĞINI BİLİYORUZ

Sözlerini sürdüren Işık, “Artan göç ve trafik sorunu özellikle Gebze bölgemizde baş gösteriyor. Bu sorunun klasik çözümlerle sonuçlanmayacağını biliyoruz ve bu yolda adımlar atıyoruz. Bugün de bunun ilkini gerçekleştiriyoruz. Kocaeli’nin sadece yollarla değil bir de raylarla birbirine bağlanması için çalışmalarımız her yönüyle sürüyor. İnanıyorum ki bu yolda diğer projelerde bir bir hayata geçecek ve dünyaya örnek şehirlerden birisi olacaktır” açıklamasında bulundu.

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZ BÜYÜK ADIM ATTI

Sonrasında konuşan Vali Hüseyin Aksoy, “Kocaeli ülke ekonomisine önemli katkı sunan illerin başında geliyor. Bir önceki yıl 69 milyar vergi ödeyerek İstanbul’dan sonra ikinci sırayı alan bir kent. Her yıl nüfusu ortalama 50 bin artan bir kent. Böyle bir kentte başlatılan metro çalışması, sanayimizin yoğun olduğu ve insan hareketliliğin yoğun olduğu bir bölgede ihtiyaç olarak ortaya çıktı. Büyükşehir belediyemiz bu çalışmaya başlayarak büyük bir adım attı. Metromuzun ilimize ve ilçelerimize faydalı olacağına inanıyor ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

ÜLKEMİZE SEVGİYLE HİZMET EDİYORUZ

Sonrasında kürsüye gelen TBMM Başkanı Binali Yıldırım şunları söyledi, “Ülkemiz milletimiz Kocaeli için bugün hayırlı bir hizmetin ilk harcını koymak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Öncesi hayır olan işin, ahirinin de hayır olması temennisiyle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bu topraklara vurulan her kazma ile çakılan her çivi, dikilen her sütun ile coşku ve heyecanı katlanarak büyüyen gençlerimizin en büyük gıdası sevgidir. Bizde işimizi sevgiyle yapıyor ve ülkemize sevgiyle hizmet ediyoruz. Sevgi maddi ve manevi tüm yoksullukların çaresidir.

 

YER ALTINDAN YOLLAR YAPMAK GEREKİYOR

Türkiye 800 bin km büyüklüğe sahip güzel ve güçlü bir ülke. 80 milyon kardeşimizi doyuracak kadar bereketli topraklarımız var. Nüfusu 2 milyonu aşan Kocaeli ülkemiz için büyük bir öneme sahip. Coğrafi olarak çok büyük değil ancak Kocaeli insanının çalışkanlığı, üretkenliği, Kocaeli’yi Türkiye’de 4’üncü büyük şehir yaptı. Bunu siz yaptınız. Kocaeli dünyanın 192 ülkesine ihracat yapıyor. 80 milyar dolarlık ihracat ve ithalatla en önlerde geliyor. İnsanımızın iş, aş kapısı olarak görüp çalışamaya geldiği Kocaeli, İstanbul’dan sonra en yoğun nüfusa sahip. Kocaeli’de artık yer üstü yetmiyor. Yer altından yollar yapmak gerekiyor.

 

KUZEY MARMARA OTOYOLU 2023’TEN ÖNCE TAMAMLANACAK

Tam da bu noktada çalışkan İbrahim Karaosmanoğlu sizlere verdiği sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyor. Geçen yıl açılışı yapılan 10 km’lik tramvay hattına inşallah metromuzda eklenecek. Birazdan harcını koyacağımız metromuz Kocaeli’nin kalite ve standardını yükseltecek. Bu metro yapılınca bölgede 19 dakika Darıca Gebze arasındaki yere ulaşabileceksiniz. Çile sona erecek ve trafik sorunu çözülecektir. İstanbul demiryollarına bağlanmayı da hedefleyen bu yatırımla Kocaeli, İstanbul iyice birbirine kenetlenecektir. Burada dünyanın en son teknolojisi kullanılacak. Sürücüsüz hizmet verecek. Size bir müjdem daha var Kocaeli halkı. 2023 yılına gelmeden Kuzey Marmara Otoyolu’da tamamlanacak ve istediğiniz yoldan ulaşım sağlayabileceksiniz.

 

KÖRFEZ’E GEMİLERİN BİRİ GELİYOR BİRİ GİDİYOR

Bugün atacağımız temel devletimizi karalayıp milletimizin gelecek umutlarını karartmak için kampanya başlatanlara verilecek en önemli cevap olacaktır. Şer güçler 5 milyar tutarındaki bu yatırımla eminim ki şaşkınlıklarını gizleyemeyecekler. Ekonomimizi yerli ve millileştirme çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Bu yıl hamd olsun turizmde bütün yılların rekorunu kırıyoruz. İhracat rekora koşuyor. İzmit körfezinde gemilerin biri giriyor biri çıkıyor. Yollarımızda trafik her geçen gün artıyor. İstikrarımızdan rahatsız olduklarını biliyoruz. Şimdi artık ensesine vurup ekmeği alınan Türkiye arıyorlar. Böyle bir ülke artık yok.”

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99