Gölcük Belediyesi 26. İhsaniye Elma Festivali başlıyor

Gölcük Belediyesi 26. Yeşil İhsaniye Elma Festivali bu yılda büyük bir coşkuyla gerçekleştirilecek. Yeşil İhsaniye Elma Festivali’nde bir çok etkinlikte icra edilecek.

Festival münasebetiyle 15 Eylül Cumartesi Saat 20:30İhsaniye Şehit Piyade Er Arif Subaşoğlu Meydanı’nda Taner Eyüpoğlu ve Gizem Kara konser verecekler.

 

İHSANİYE ELMA FESTİVALİ TARİHÇESİ

İhsaniye’miz İzmit körfezinde kıyısı ile maviyi; Samanlı dağları etekleriyle yeşili bünyesinde barındırır. Özellikler sulu tarım ve meyvecilik İhsaniye’mizin önemli bir geçim kaynağıdır. Yetiştirdiği Elma, Margarin Armudu ile ün salmıştır. Bu anlamda 1975 yılında İhsaniyeli elma üreticilerinin desteği ile başlayıp 1977-1978 ve 1979 yıllarında Yeşil İhsaniye Elma Festivali devam etmiştir.

1980 sonrası 15 yıllık bir aradan sonra 1996 yılında İhsaniye Belediyesinin girişimleri ile yeniden başlatılan festival 1997-1998 yıllarında gerçekleştikten sonra 1999 Gölcük Depremi nedeniyle iki yıl ara verilmiştir.1999 Depremi sonrası yaraların sarılmaya başlamasıyla 2002 yılında İhsaniye Belediyesi tarafından yeniden başlatılan etkinlikler halen devam etmektedir.

 

120 CİVARINDA MÜSTAHSİL OLUP BUNUN 80-85 İ MEYVE ÜRETİCİSİDİR

Bölgelerin meyve çeşitleri Elma, Armut, Şeftali, Kiraz, Erik, Ceviz, Çavuş Üzümü ve Kestane olup Elma ve Armut özel bir yer tutmaktadır.İhsaniye’de üretimin ağırlığını oluşturan Elma rekoltesi 5 bin ton, Armut 7 bin ton civarındadır.Siz tüketiciler İhsaniye Kalkınma Kooperatifi ambalajı her türlü meyve ve gıdayı çekinmeden tüketebilirsiniz.

Yerel yönetimler yasası ile belediyelerin birleştirilerek yeniden yapılanmasıyla birlikte Gölcük Belediyesi bünyesinde gerçekleşen birleşmenin ardından, Gölcük Belediyesi öncülüğünde 14-15 Eylül 2018 tarihleri arasında Yeşil İhsaniye Elma Festivali’nin 26.gerçekleşecektir.

Yarışmalar;GoldenDelicious,StarkingDelicious,Starkrimson,Garny Smith ve Gölcük Armudu dallarında yapılacaktır.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99