Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri sahiplerini buldu

Kocaeli Sanayi Odası'nın meclisi bugün Başiskele'de bulunan WellbornLuxuryHotel'de gerçekleşti. Meclis toplantısının ardından “Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri” töreni gerçekleşti.

“Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri“  töreniWellbornLuxuryHotel'de gerçekleşti. Gerçekleştirilen ödül törenine Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, Deniz Ticaret Odası Başkanı Vedat Doğusel, AK Parti İl Başkanvekili Abdullah Eryarsoy, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve birçok davetli katıldı.

 

 

Meclis toplantısı sonrasında ise Kocaeli Sanayi Odası'nın 1995 yılından beri sanayicileri teşvik etmek ve ödüllendirmek amacıyla düzenlediği  “Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri” sahiplerini buldu. Ödül törenine Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ticaret odası başkanları, meclis üyeleri ve  komite üyeleri katıldı.

 

TEŞEKKÜR EDERİZ

Ödül töreninde konuşma yapan Ayhan Zeytinoğlu, "Bu yıl 24’üncüsünü düzenlediğimiz Kocaeli Sanayi Odası Şahabettin Bilgisu Çevre Ödül Töreni’nde, önce hepinizi şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Sayın Başbakan Yardımcım ve Bakanım ödül törenimizde sizi ağırlamaktan ve aramızda görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Teşekkür ederiz, hoş geldiniz!

 

İŞİN SIRRI BU DENGEDE

Ödülümüzün adını taşıyan ve henüz çevrenin konuşulmadığı 70’li yıllarda, çevre sorunlarının çözümü için yoğun çalışmaları olan kurucumuz merhum Şahabettin Bilgisu'yu, bugünü vesile ederek buradan tekrar saygıyla ve rahmetle anıyorum. Şahabettin Bilgisu’nun; “Ekonomi’de ve Ekoloji’de denge; işin sırrı bu dengede” sözünü hatırlatmak istiyorum.

 

İMALAT SANAYİNİN YÜZDE 13'Ü

Bir sanayi kenti olan ilimizde sanayileşme süreci 1960-1975 yılları arasında başlamıştır.

Bugün geldiğimiz noktada; Türkiye’nin en küçük 8.inci ili, odamıza kayıtlı 2 bin 600 adet firma bulunmaktadır. Bunların %10’unun üzerinde olan 274’ü yabancı sermayeli. İstanbul bu rakamı 32 açıklıyor. Çünkü merkezlerin bulunduğu illeri dikkate alıyor. İmalat sanayinin % 13’ü ilimizde gerçekleşmektedir.

 

3 ADET TEKNOPARK

İlde 14 adet organize sanayi bölgesi, 3 adet teknopark (KOÜ, GOSB ve TÜBİTAK Martek) ve Ayrıca Türkiye’nin en büyük teknoparkı Bilişim Vadisi, Muallimköy’de bulunduğundan Teknopark sayısı 4’e çıkmaktadır.

 İLK SIRADA YER ALIYOR

2 adet serbest bölge (KOSBAŞ, TÜBİTAK MAM Teknoloji Serbest Bölge) bulunmaktadır. Kocaeli İstanbul’dan sonra toplanan vergilerin %12,95’ini karşılayan ikinci ildir. (2017 yılı) İlimiz, 2017 yılında 69 milyar 413 milyon TL vergi ödemiştir. Kişi başına vergi geliri, 36 bin 857 TL'dir. Böylece, Kocaeli devlete en fazla kazanç sağlayan il olmuştur. Türkiye ortalaması ise 6 bin 633 TL'dir. Tahakkuk yüzde 92,7 ile birinci sırada. Kocaeli’nde kişi başına devletin harcaması 3 bin 263 TL’dir. Özetle şehrimiz ekonomik faaliyetlerde sürekli ilk sıralarda yer almaktadır.

 

 

,

 

 

EN İYİ ÖRNEKLERİNDEN

İlimizde hızlı sanayileşme ve artan göçe bağlı olarak gelişen çarpık kentleşmenin önüne geçebilmek için 80'li yılların sonunda organize sanayi bölgelerinin kurulması çalışmaları başlatılmıştır. Bugün itibariyle az öncede belirttiğim gibi ilimizde  14 organize sanayi bölgesi ve 2 serbest bölge Bu bakımdan Kocaeli’ni disiplinli sanayi gelişiminin en iyi örneklerinden biri olarak gösterebiliriz.

 

HATIRLATMAK İSTERİM

Türkiye’de yerel yönetimler, kamu ve özel sektörün çevresel altyapı yatırım miktarının her yıl artarak devam ettiğini biliyoruz. İlimizde de Vilayetimiz, Büyükşehir Belediyemiz ve firmalarımız tarafından yapılan yatırımların bu miktarda çok büyük paylarının olduğunu düşünüyoruz. Bununla birlikte çevreyi koruma adına ilimizde birçok pilot proje uygulandığını da kısaca hatırlatmak isterim.

 

HASSASİYET GÖSTERİYORUZ

Oda olarak bizde çevre konusuna hassasiyet gösteriyor ve birçok çalışma yapıyoruz. Her yıl İl Müdürlüğümüz başta olmak üzere çeşitli kurumlarla işbirliği yaparak çevre konularında üyelerimizin bilgilendirilmesi için seminerler ve eğitimler düzenliyoruz. Ayrıca; Odamız öncülüğünde çevre sorunlarının tartışıldığı ve ortak projelerin yürütüldüğü bir “KSO Çevre İhtisas Komisyonu” oluşturduk.

 

SERGİ İLE TAÇLANDIRDIK

Çünkü beyan sistemindeki verilere göre ilimiz SEVESO kapsamına giren en fazla kuruluşun bulunduğu ildir. Oda olarak bugüne kadar üyelerimiz için eğitimler, bilgilendirme toplantıları, danışmanlık hizmetleri ve kamuoyu yaratma çalışmaları gerçekleştirdik. Tüm bu çalışmalarımızı 14-15 Mayıs 2018 tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz “Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi” ile taçlandırdık.

 

GELENEKLEŞTİRMEK İSTİYORUZ

Oda olarak bu sempozyumu her yıl düzenleyerek gelenekselleştirmek istiyoruz. Sayın Başbakan Yardımcım ve Çevre Bakanım Diğer bir çalışmamız ise bugün burada bir araya gelmemize neden olan “KSO ŞabahettinBilgisu Çevre Ödülleri Organizasyonu” Çevreye olan duyarlılığın bir göstergesi olduğunu düşündüğümüz bu organizasyonumuz ile her yıl firmalarımızı ödüllendiriyoruz.

 

CANLILIĞINI ARTTIRIYORUZ

Türkiye’nin ilk ve tek organizasyonu olan Şahabettin Bilgisu Çevre Ödüllerini 24 yıldan bu yana düzenlemekten gurur duyuyoruz. Her yıl getirdiğimiz yeniliklerle ödül organizasyonumuzun canlılığını artırıyoruz. 2003  yılından itibaren KOBİ dalında da Çevre Ödülü vermeye başladık. 2014  yılından itibaren sektörel bazlı bir değerlendirme yaparak, Sektörel Çevre Ödülleri de vermeye başladık.

 

28 FİRMA

2016 yılında organizasyonumuzu tüm Türkiye’deki sanayi kuruluşlarına açtık. Bu yıl da ödül organizasyonumuzun tüm Türkiye’de bilinirliğini arttırmak için tanıtım faaliyetlerine ağırlık verdik. Bu yeniliklerin olumlu sonuçlarını görüyoruz. Ödül törenine bu yıl katılan firma sayısı 28 ile rekor bir sayıya ulaştı. Bu firmaların 10 tanesi İstanbul, Sakarya, Düzce, Bursa, Eskişehir, Manisa, Kırıkkale ve Hatay illerindendir.

 

HEPSİ BİRER ŞAMPİYON

Öncelikle buradan, bu organizasyona katılma cesaretini gösteren, kapılarını ve tüm proseslerini bizlere açan tüm firmalarımızı kutluyorum. Hepsi birer şampiyon. Ödül organizasyonuna başladığımız ilk yıllarda seçim yaparken firmaların mevzuatsal şartları yerine getirmesini yeterli buluyorduk.

Fakat 2013 yılından beri zorunlulukların ötesinde çevre konusunda yapılan iyi uygulama örneklerini göz önünde bulunduruyoruz. Bu sene organizasyonumuza başvuran 28 işletmemizin en iyilerini seçmekte gerçekten çok zorlandık. Bu ödül organizasyonun çevresel farkındalıkların artmasına ve bilinç seviyesinin yükselmesine de hizmet ediyor olması gurur verici.

 

 

AMACIMIZ YAYGINLAŞTIRMAK

Artık firmalarımızın; Atıkları ekonomiye kazandırmak, Atıksuları geri kazanarak tekrar kullanmak, Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek Temiz üretim tekniklerini kullanması ve Doğal kaynak ve hammaddeleri daha verimli kullanmak, konularında daha hassas davrandıklarını gördük. Hedefimiz bu uygulamaların tüm işletmelerimize yaygınlaşmasıdır.

 

KATKI VERENLER

Bu organizasyon için 24 yıldır her sene bir araya geldiğimiz ve bizden işbirliği ve katkılarını esirgemeyen;  Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz,  Kocaeli Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüz, Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz, İZAYDAŞ, Kocaeli Üniversitesi,  Gebze Teknik Üniversitesi, TÜBİTAK-MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü,  Gebze Organize Sanayi Bölgesi Çevre Birimi,  TOSB Organize Sanayi Bölgesi Çevre Birimi, İktisadi Kalkınma Vakfı,  Sakarya Üniversitesi,   Okan Üniversitesi v Tema Vakfı’ndan oluşan değerli jüri ve saha ekibi üyelerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

 

ÖZEL İNDİRİMLER YAPILIYOR

Saha ekibimiz yaklaşık 3 hafta bizlerle birlikte yoğun mesai harcadı. Onlara da özverili çalışmaları için teşekkür ederiz. Ayrıca; ödül almaya hak kazanan firmalara atık bertarafı konusunda İZAYDAŞ tarafından özel indirimler yapılmaktadır. Huzurlarınızda Kocaeli Büyükşehir Belediyemize ve İZAYDAŞ’a bu desteğinden dolayı teşekkür ederiz. Burada sözlerime son verirken, Yönetim Kurulu adına hepinize saygılar sunar, esenlikler dilerim.

 

AVRUPADAN İLERİDEYİZ

Sonrasında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, " Derdiniz derdimizdir Probleminizi halletmek için bizi arayabilirsiniz. Çevre konularımız çok büyük. Sağlıklı bir çevreye sahip değildik. Takip ettik denetledik. Çok atık su arıtma oranımız yüzde 99. Avrupa'dan ilerideyiz. İnşallah her konuda ileride olacağız. Yönetim yaparken insan sağlığına çevre sağlığına son drece dikkat ediyoruz. Rahmetli Şahabettin Bilgisuödülleribaşladı. Başarılarınızın devamını diliyorum. Avrupa'dan ileride olacağız. Çevre konusunda çok idialıyız. Nerede boşluk varsa oraya ağaç dikiyoruz"

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, "Bu yıl 24. düzenlediğimiz ödül törenine katılan herkesi ve ödül alanları tebrik ederim" dedi.

 

TEŞVİK ÖDÜLÜ-  PAK GIDA ÜRT. VE PAZ. A.Ş.(PAKMAYA)

 BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ LİMAN SEKTÖRÜ- RUBİS TERMİNAL PETROL

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ AĞAÇ VE AĞAÇ ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ ÇEVRE ÖDÜLÜ-  KARTONSAN KARTON SANAYİ

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ KİMYA SEKTÖRÜ ÇEVRE ÖDÜLÜ-BETEK BOYA VE KİMYA

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ KARMA SEKTÖR ÇEVRE ÖDÜLÜ- FORD OTOMOTİV

KOBİ KATEGORİSİ ÇEVRE ÖDÜLÜ- “ÇEMSAN GIDA VE KİMYA

BÜYÜK İŞLETME KATEGORİSİ ÇEVRE ÖDÜLÜ- Üretim Genel Müdür Yardımcısı Sayın Nebi Doğan ÖZDÖNGÜL ve Bina ve Tesisler Bakım Yöneticisi Sayın Ali Rıza CEYLAN

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99