Abdülkadir Gültekin, Verallife İzmit Teras projesini anlattı

Kocaeli kamuoyunun en fazla konuştuğu Veliahmet ve Hacıhızır Mahallelerini kapsayan ve İstanbullu iş adamı Ömer Veral'ın sahibi olduğu Veral İnşaat tarafından yapılması planlanan Kocaeli'nin en büyük kentsel dönüşüm projesi hakkında bilgi almak için proje sorumlusu Abdulkadir Gültekin ile bir söyleşi gerçekleştirdik

Hüseyin Öziri

Haber
Hüseyin Öziri

Veral İnşaat nasıl, ne zaman kuruldu. Kısaca anlatır mısınız?

Veral İnşaat bir İstanbul firması 1982 yılından beri Ömer Veral  önderliğinde  inşaat sektöründe faaliyet gösteren köklü bir firma . İstanbul’da TOKİ’yle, Kiptaş ‘la, Emlak Konut’la işler yaptık yapmaya devam ediyoruz. Kocaeli’ye yabancı değiliz Yuvam Akarca Konutlarını , Değirmendere Deprem Konutlarını, Karaca Villarının  yapımında amcam rol aldı.

 

IMG-20180323-WA0005

 

 Verallife İzmit Teras projesine başlamaya nasıl karar verdiniz ?

Biz İzmit’i gördük, daha doğrusu İzmit’te Veliahmet ve Hacıhızır Mahallelerinin sorunlarını  gördük. Bu bölgelerde hem şehri, hem insanları rahatlatacak güzel bir proje yapabilir miyiz mantığında hareket ettik, araştırma yaptık, yerlere baktık. Yerler şehir merkezine çok yakın, çok güzel deniz manzarası var. Bizim için en önemli olan zemini İzmit’in en sağlam zemini yüzde yetmişlere yakın kaya zemini olan bir bölge şehre kent merkezine yakın bir bölge yoğunlaşmakta olan bir bölge yani 5 sene sonra çözülemeyecek bir bölge.

 

“KENTSEL DÖNÜŞÜM DEĞİL, ŞEHRE DÖNÜŞÜM”

İzmit yılda 50 bin 60 bin göç alan bir kent ve bu bölgede kent merkezine çok yakın olduğu için küçük çaplı müteahhitlerin ara sokaklara çarpık bir şekilde 20-25 daire yaptığı bir alan. Biz istedik ki temizlenebilecek imkan varken burayı temizleyip büyük çaplı güzel bir proje gerçekleştirelim. Bölgenin insanlarıyla görüştük, kendimizi anlattık, alan içinde kendimize ait yerler aldık, karşılıklı güven alışverişi sağladık. Hep durduğumuz yerde durduk, insanlarla birebir ilişki kurduk. İzmit Belediyesi’ne sunduk incelediler. Buraya kentsel dönüşümün gerekli olduğunu zaten kendilerinin de Cedit’te böyle bir projeleri olduğunu dile getirdiler. Şehre zarar vermeden, insanları mağdur etmeden, insanların haklarını vererek razı ederek daha doğrusu kimseyi yerinden etmeden, yerinde dönüşüm, şehre dönüşüm olarak düşündük.

 

“AMAÇ KENT MERKEZİNDEKİ BASKIYI AZALTMAK “

Şehir merkezinde inanılmaz bir baskı var tepelerde yaşayan insanlar tüm ihtiyaçlarını gidermek için şehir merkezine inmek zorunda kalıyor.Bizim amacımız şehir merkezindeki baskıyı azaltmak , şehrin üst taraflarını temizleyip aşağıdaki insanları yukarı çıkartırsak baskıyı azaltmış olacağız . 381 binayı yıkıp yerine 41 blok dikeceğiz. Şehrin silüetini düzelterek, yeşil alanı artırarak, bir cazibe ve yaşam merkezi oluşturmak istiyoruz. Bunu yaparken de İstanbul Teknik Üniversitesi’nden , Yıldız Teknik Üniversitesi’nden destek aldık,  kendi profesyonel teknik ekibimizle güzel bir proje ortaya çıkardık.

 

DSC_0004

 

 

“BÖLGEDEKİ TÜM PROBLEMLERİ ÇÖZDÜK “

Bölgede daha öncede birçok firma proje yapmaya çalışmış , ama alanda tek bir problem olmadığı için başarılı olamamışlar .Alanda altyapı , üst yapı problemleri, yol problemleri, hisse, intikal problemleri, veraset problemleri gibi yüzlerce sorun var .Biz buradaki problemlerin hepsini veraset problemlerini dahi çözdük.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM İZMİT’İN GERÇEĞİ

Türkiye'nin Gayri Safi Milli Hasılası en fazla olan ilinde yaşıyoruz ama Türkiye'nin en zor şartlarda yaşayan insan topluluğu. İnmek ayrı çıkmak ayrı dert, Veli Ahmet ve Hacı Hızır Mahallesi aşağı yukarı yüz yıllık mahalleler. Belediyelerimizin de bunlara yapacağı bir şey yok. Binalarla kaplanmış yollar, bir araç geçişi sağlanan yollar. Bunu en iyi taksici arkadaşlar, orada yaşayan vatandaşlar anlar. En geniş yol 9 metre 10 cm. Binalar 50-60 yıllık ömrünü tamamlamış . Binaların yüzde 90 ‘ı deprem yönetmeliğine uygun değil. Orada yaşayan hak sahipleri de , belediyelerimiz de kentsel dönüşümün bu bölgenin İzmit’in gerçeği olduğunun farkındalar.

 

DSC_0003

 

 

Proje tamamlandı mı , ne zaman hayata geçecek ?

Biz projenin her alanını tamamladık . Projemiz bakanlar kuruluna girdi ,26 tane imza atıldı. Projeyi bakanımız , başbakanımız onayladı. İzinlerimiz çıkarsa en kısa süre içerisinde faaliyete geçip insanların evlerini teslim edip , güzel bir yaşam alanı kurmayı  , şehre hizmeti tamamlamayı umuyoruz.

Belediyelerden destek alıyor musunuz ?

Projemizi Büyükşehir Belediyemizdeki , İzmit Belediyemizdeki yetkin insanlar değerlendiyor. Belediyemizdeki insanlar işlerini çok iyi yapan insanlar , çok ince eleyip sık dokuyorlar , tabi bu bizim içinde bir artı , sürekli irtibat halindeyiz, görüşüp sıkıntıları pürüzleri gidermeye sorunları aşmayı hedefliyoruz. Pürüz illa ki çıkıyor tabi. Hep birlikte şehre ne fayda sağlayabiliriz nasıl hizmet edebiliriz mantığında hareket ediyoruz .

 

“KARAOSMANOĞLU’NA DA DOĞAN’A DA GÜVENİYORUM”

1999 Marmara Depreminde binlerce deprem şehidi verdik. Cenazelerini bulamayan insanlarımız var. Bu kentin büyük bir yarası bu .Ne kadar şanslıyız ki Kentsel Dönüşümün ne kadar gerekli olduğunu bilen bir Cumhurbaşkanımız var. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da  İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan da Cumhurbaşkanımızın düsturundan gidiyor. Her iki belediye de hizmet için hoş geldin diyen belediyelerimiz. Ben Karaosmanoğlu’na da , Doğan’a da güveniyorum. Bu kentin kentsel dönüşüm gerçeği için , kente hizmet için, bizim projemizin ne kadar önemli ve faydalı olduğunu anlayıp destekleyecekleridir.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Sundus - 01 Ocak 2019 20:58
Hacı huzurda ufuk siteleri var onlarida yikicakmisiniz bizde istiyoruz
MAHALLELİ - 16 Aralık 2018 01:51
SANA MI DÜŞTÜ YOLLARIN DARLIĞI DEPREMDE EN UFAK BİR ÇATLAK BİLE OLMADI BU MALALLELERDE BU MAHALLE BİZLERİN SEN KİM OLUYORSUNDA KONUŞUYORSUN

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99