Başiskele'nin kalbi Sanberk Han da atacak

2000 yılında Ayhan ÖTER tarafından kurulmuş, Kocaeli'de inşaat sektöründe birçok projenin altında imzası olan Sanberk İnşaat'ı daha yakından tanımak için Sanberk İnşaat Satış Temsilcisi ve Sorumlusu Ferhat Aktaş ile söyleşi gerçekleştirdik.

Sanberk İnşaat nasıl, ne zaman kuruldu. Kısaca anlatır mısınız?

Sanberk İnşaat olarak 2000 yılında kurulduk. Yani ilk ticarete 1999-2000 yılları arasında inşaat sektörüne girdik.Taahhüt fabrikaları işleriyle ilgilendik. Shell, Çelik Halat,Premium,Ford bunun gibi büyük firmalarla 8-9 yıl aktif kalarak taahhüt işini yaptık ve her iş sonunda alnımızın akı ile çıktık. Sonrasında fabrikalarını dışına çıktık. Fabrikanın içinde olursanız büyüyemiyor işletmeniz ama insanların arasında olursanız daha hızlı büyüyebiliyorsunuz.8-9 yıl önce inşaata ağırlık vermeye başlayarak konut projeleriyle ilgilendik. Ağırlıklı olarak Başiskele, Tekirdağ'da siteler yaptık.Daha sonra farklı şehirlerde de yaptık tabii ki.Ama son zamanlar da en çok Başiskele'ye ağırlık verdik.

 

A (4)


Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz burayı 7 yıldızlı şeklinde tabir etti.Bu konuda bütün yatırımları destekliyor.Başiskele'de en büyük firmalardan biri de sizsiniz. Yaptığınız Mavi Düş olsun, Sanberkhan olsun ilçeye değer katıyor.Bu konuda belediyenin desteğini alıyor musunuz?
Hüseyin Başkanımız başta olmak üzere tüm ekibin desteğini alıyoruz.Başiskele'de bize tüm kolaylığı sağlıyor.her şeyimiz kurallara uygun olduğu için hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz.Başkanımız bu işte çok titiz.Ruhsata başvurduktan sonra, 3 boyutlu çizime yaptığımız yapı uygun değilse iskan verilmiyor.3 boyutunu beğenmediği, görseli kötü olan bir binaya ruhsat alamıyoruz. O kadar ince detaylar bile göz ardı edilmiyor.

 

A (10)


Peki neden projelerinizde hep Başiskele?
11 tane müteahhit firma var hepsi yatırımlarını Başiskele'ye yaptı. Neden çünkü Başiskele çok güzel bir yer. Doğasıyla kademeli oluşu, konutlarla birlikte elverişli yapı oluşturuyor. İzmit'e yakın bir yer ve deniz manzarası var.Çok güzel bir sahili var.Sahilde 2 tane 5 yıldızlı oteli var. Burada sanayi yok, fabrikalara uzak ve bu yüzden havası da temiz. Yeni şehir yapılaşmasından dolayı da yollar caddeler çok daha düzenli yapılıyor. Ayrıca Başiskele belediyesi gelişim ve kentleşme adına insan üstü bir caba sarfediyor.

 

A (27)

 

Diğer inşaat firmaları ve rakiplerinize göre " Bizim artımız var" diyebileceğiniz ne var?
Herkes çapına göre bir şeyler yapmaya çalışıyor. Başiskele'de güzel abilerimiz var yani hepsi iyi işler yapmaya çalışıyor. Müşteri nerde memnun olursa orda talep oluyor, rahat satıyoruz. Mesela şuanda yeni bir projemiz var.İnşaata başlayalı 40 gün oldu ve şuan 36 daireden 5'i kaldı.Daha bina yok ortada lakin arsa halinde yine de satılıyor.Bu nasıl satılıyor derseniz, insanlar bize referans olurlarsa projeden satabiliyorsunuz,insanların size güvenmesi en önemli şart. Yani aslında eski müşteriler bize yeni yerleri sattırıyor. Satış sonrası ekimiz çok kuvvetli, 8 persolenimiz var.Satış sonrası ekibimiz güzel olduğu için de projeden satma imkanımız çok daha fazla oluyor. Yaptığımız yapıların 2 yıl garantisi var.

 

A (2)


Çok eskiden topraktan satma diye bir şey vardı.Şimdi tabi böyle bir şey yok ama siz sanki bu geleneği sürdüyorsunuz. Bu güveni nasıl sağlıyorsunuz?
Topraktan derken maketten satışlarımız oluyor. Daha ruhsatı çıkmayan yerlere satışlar yapılıyor.Projeden aldığı zaman müşteri çok hoşuna gidiyor.İstemediği bir renk olmuyor.Dolap kapakları, parkeleri, tezgah bunun gibi evinizdeki her şeyi seçme imkanı sunuyoruz.Müşteri kendi evini kendi dizayn ediyor.

 

A (7)


Şuandaki projeleriniz neler?
Şuan Mavi Düş projesi devam ediyor.16.000 metrekare üzerinde 120 tane daire var. Yeni yeni başlayacağımız olan bir iş merkezi projemiz de var.

 

A (12)


Sanberk Han dolmaya başladı mı?
32 dükkan 41 tane ofisten oluşuyor. A ve B blok olarak, 2 bloğun altında da kapalı otoparkımız var.Asansör ile ofislere çıkma imkanı var.Donanımlı bir iş merkezi.Bizim orda şuan 2 tane satılık yerimiz kaldı.Pamukkale turizm, Vodofone gibi kurumsal firmalar da geldi.Sanat atölyesi gibi Başiskeleye değer katacak bir çok esnaf geldi.Yalova, İzmit güzergahında böyle donanımlı iş merkezi yok.Bu güzergahta en donanımlı ve merkezi yerde, Başiskele'nin kalbinde . Yalova İzmit arasında yola cephe böyle bir iş merkezi yok. Biz çok memnun kaldık çünkü yapının %90'ını sattık.Şuan da Sanberkhan da söz verilenin fazlası yapıldı buda tüm müşterilerimizin yüzünü oldukça güldürdü.

 

A (23)


Kocaeli'de Başiskele haricinde proje düşündüğünüz bir yer var mı?
Başiskele'den dışarı çıkmak istemiyoruz ama çok gözde bir mekan olur güzel değerli bir arsa olursa düşünürüz. Kartepe, Kent meydanı tarafında olabilir.Biz yinede yerimizden memnunuz çünkü "Bildiğin yerde koşmak daha kolay oluyor" o yüzden Başiskele'den başka bir yere geçmek istemiyoruz.


Peki personel ve İşçileriniz sizden memnun mu?
45 tane idari personelimiz var, 120 tane taşeronumuz var.İnşaatların yapım aşamasında taşeron firmalar ile devam ediyoruz.Devamlı çalıştığımız ince iş, kaba iş taşeronlarımız var."Hak Edişler" oluyor ayrıca onların ödemelerini zamanında yapıyoruz.Ödemeleri birikmiyor, bu yüzden çalışanlarımızla devamlılık sağlayabiliyoruz.Her inşaatımızın başında bir mühendisimiz bir tane de şantiye şefimiz bulunuyor.Ekip ne kadar kaliteli ve uzman olursa detaylara da o kadar dikkat ediyorsunuz.Bu da müşteri memnuniyetini artırıyor.

 

Peki çalışanların güvenliği?
Bu konuda geçenlerde bakanlıktan ödül almıştık. Bu sorunuzun cevabıdır

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99