Flaş Kocaeli

Değirmendere minibüsçüler kooperatifi oldukça dertli

SS 39 No’lu Değirmendere Minibüsçüler Kooperatifi oldukça dertli. Kooperatif Başkanı Mehmet Yaşar ve Recep Yaşar kardeşler gazetemize yaptığı açıklamada son dönem de büyük sıkıntıların yaşandığını dile getirdi ve gazetemize özel açıklamalar yaptı. Yaşar kardeşler 65 üstü 30 bin bedava yolcu taşıdıklarına dikkat çekit, bazılarının kuryelik yaparak bizler üzerinden haksız kazanç sağladıklarına dikkat çektiler.

Toplamda 35 minibüsten oluşan, Değirmendere – Gölcük ve Değirmendere – İzmit yolcularını taşıyan SS 39 No’lu Değirmendere Minibüsçüler Kooperatifi oldukça dertli. Kooperatif Başkanı Mehmet Yaşar ve Recep Yaşar kardeşler gazetemize yaptığı açıklamada son dönem de büyük sıkıntıların yaşandığını dile getirdi ve gazetemize özel açıklamalar yaptı.

 

“BEDAVA SEYEHAT İLE KURYELİK YAPILIYOR”
En büyük sorunlarının 65 yaşı bedava taşımak olduğunu dile getiren Yaşar kardeşler, sınırsız seyahat hakkının Dünya’nın hiç bir yerinde olmadığını belirtti ve bu iş süistimal ediliyor” dedi. Bazı 65 yaş üstü insanların mahallerinde ki insanların işlerini halletmek için kuryelik yaptığı belirten Yaşar kardeşler ayrıca şunları söyledi: Mahallesinde oturup Gölcük ve İzmit’teişi olan insanların işlerini 3,5 TL karşılığı toplayıp hallediyorlar ve haksız kazanç elde ediyorlar. Nasıl olsa ulaşım ücretsiz. Bu durum sıkça kulağımıza geliyor. Bunun yanında son verilere göre bir ay içinde 30 bin kişiyi ücretsiz taşımışız. 40 bin nüfuslu bir yer için inanılmaz bir rakam. Bazı 65 üstü ücretsiz seyehat eden yolcularımız bahsiyor, kumbara yapmışlar biriken paralarla altın alıyorlar. Yani biz aslında garibandan ücret alıyor, zengini bedava taşıyoruz, mağduriyetimiz çok yüksek artık bu konuda bir şeyler mutlaka yapılmalı ama bizleri dinleyen yok” dediler.

 

2884689f-268d-4949-b1d9-d834042a5d8b


“MİNİBÜSLERİ KÜÇÜLTME YOLUNA GİDEBİLİRİZ”
Kent kartla birlikte gelirlerimiz zaten düştü. Değirmendere – Gölcük ‘te 2.70 olan normal ücretliyi kent kartla bindiği taktirde 2.20’ye taşıyoruz, Değirmendere – İzmit’te ise 4.5 TL olan normal ücret 4 TL düşüyor diyen Yaşar kardeşler, çok büyük zarar ediyoruz. Bu fiyatlar belirlendiğinde mazot 4.5 TL idi. Şimdi 5.16 TL. Bu noktada da zam yapılması gerekiyor. Vergilere her yıl zam yapılıyor. Minibüslerin bakımı içinde para harcanıyor. Bir çok üyemiz şoförün parasını veremeyecek noktaya geldi. Minibüsler eskiyor. Yenileri 300 bin TL. Kimsenin alacak durumu yok ama biz önlem için böyle giderse minibüsleri küçültme yoluna gideceğiz. Her gün hizmet kalitemiz düşüyor. Ne yazık ki bu noktada mağduriyetimizi giderecek hiç bir çalışma yok” ifadelerini kullandılar.

 

94d6d080-ab69-4c26-9f04-c75440f464b6


“BELEDİYELERDE ZARAR EDİYOR”
Bugün bütün yük bizde olmasına rağmen, 10’da 1 yolcuyu taşıyan belediyeler büyük zarar ediyor diyen Yaşar kardeşler, “Tranvay hattında o kadar yolcu taşınmasına rağmen, kafa kafaya kurtarıyor çünkü fiyatlar çok düşük. Biz çekilsek bu fiyatlarla külliyen zarar edilir ama hala daha hatlara otobüs koymaya çalışıyorlar, hem de yolcunun sayısının en çok olduğu zamanlara. Avrupa’da ise durum tam tersi. İyi saatlerde özel hatlar, yolcunun az olduğu saatlerde ise belediye otobüsleri çalışıyor. Bize karşı bu yapılanlar canımızdan bezdirdi. Bugün yolcu taşıyan tüm kooperatifler de aynı sıkıntılar var ama çözüm için en ufak bir öneri yok. Merak ediyoruz, bu işlerin sonu nereye gidecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi artık bizleri de dinlemeli, ortak çözüm yolları bulunmalı, yoksa durumumuz gerçekten çok kötü diyerek sözlerini noktaladılar.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

bülent gürsoy - 09 Haziran 2019 22:19
sayın yaşar kardeşler madem öyle bırakın bu işleri. belediye otobüsleri yapsın taşımacılığı. vatandaşta sizin yolculara yaptığınız zulümden saugısızlıktan terörize davranışlardan bıktı. minibüsü küçültecekmiş te mağdurmuşta. ne mağduriyetinden bahsediyorsun sen. ilk önce bir kendinize çeki düzen verin. şoförlerin hepsi birbirinden saygısız ve ahlaksız. bir iki kişi var onları tabiki tenzi ediyorum. küfür sizde mahalle ağzı sizde yaşlilara saygısızlık sizde. bir tanemi düzgün adamınız çıkmaz. bakalım şoförlerinin src si psikoteknik belgeleri var mı. zaten minibüslerin alayı sizin. gözünüz doymadı doymayacak değilmi. Allah gözünüzü doyursun. Minibüs garajında dahi kaçak mazot dolduruyorsunuz arabalara. Ne olduğu belli değil onunda. Siz çok doğrusunuz da yolculara laf ediyorsunuz. Utanın utanın gazi şehit yakınlarına dahi söylenmekten utanmayan insanlarsınız sizler. Belediye otobüslerimizi istiyoruz artık. Belediye sizlerin zulmünden bir an önce kurtarmalı bizleri.........

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99