- Üç Harfe Sığdırılmış Hayatlar…
Flaş Kocaeli

Üç Harfe Sığdırılmış Hayatlar…

05 Ocak 2016 tarihli yazısı

Hayat insanlardan ibaret o halde ego demek insan demektir. Hayatın her döneminde insan dolayısı ile egolar vardır. İlişkileri savaşa çeviren canlılardır. Saplantılar, sabit fikirler, kestirip atmalar manaya yönelmeden maddeye takılanlar. Üç harfe sığdırılmış hayatlar. Nedeni bilinmeyen davranışlar, haksızken haklı çıkma çabaları. Kısaca iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batırma sanatıdır.

Ego sürekli problem peşinde koşar ve sürekli problem üretir. Oturayım da şu sorunu da çözeyim çabası yoktur egoda. Ego ilgi ile yaşar; dolayısı ile biri size ağız dolusu kızgınlığını dökse bile bu sizi mutlu eder en azından kızılacak kadar ilgi odağı olduğunuzu düşünürsünüz.
Her şeyi ben bilirim ben yaparım ben mükemmelim çabasına sizi sokar. Ve bu düşüncelerinizi kabul etmeyenlere rahatça sırt çevirip eleyecek kadar acımasız yapar sizi egolarınız.

Ünlü felsefeci Oshon’un ‘Zihnin Sınırının Ötesi’ kitabında ego konusuna çok güzel değinilmiştir. Kitaptan ilgimi çeken bir paragrafı sizlerle paylaşmadan geçemedim.

‘Zamanın birinde: Sabahleyin hava henüz aydınlanmamışken fakir bir dilenci caminin birinde dua etmekteydi. Kutsal bir gündü ve o dua edip şöyle diyordu, "Ben bir hiçim. Ben fakirlerin en fakiriyim, günahkârların en büyüğüyüm" Birden. bir başka kişinin daha dua etmekte olduğunu fark etti. Adam ülkenin imparatoruydu ve bir başka kişinin daha dua etmekte olduğunun farkında değildi - karanlıktı ve imparator da, "Ben bir hiçim. Kimse değilim. Sadece kapındaki bir dilenciyim" diyordu. Başka birisinin daha aynı şeyleri söylediğini duyduğunda imparator dedi ki, "Durun! Beni geçmeye çalışan da kim? Sen kimsin? Bir imparator 'bir hiç olduğunu' söylerken, onun önünde aynı şeyi söylemeye nasıl cesaret edersin?’

İşte bu kısa paragrafta olduğu gibi egoda böyle çalışır. Zor fark edilir sinsice ilerler ve zayıf noktalardan kavrar insanoğlunu. Egolarımız bize yapmam dediğimiz her şeyi rahatça yaptırabilir. Yaşam kalitemizi düşürebilir ilişkilerimizi derinden sarsabilir. Öfke, nefret, kıskançlık, kin, değersizlik vb. gibi negatif düşüncelerle beslenir. Beynimize bu düşünceleri kabul görmemizi ve hayat kalitemizi düşürmeye yönelik davranışların başlıca sebebidir ego.

Bu olumsuz duygu ve düşüncelerden kurtulmak için beyniniz negatif duygular ürettiğinde sizde zıttı duyguları aktif edin ve derin derin nefes alarak beyninizi negatiflikten kurtarmaya çalışın. Egoları tavan yapmış kişi ya da kişilerden uzak durun hatta hayatınızdan çıkarın. Bu konuda binlerce yazılmış kitaplar var okuyarak aşılmayacak hiçbir sorun yoktur kanısındayım. Kendinize zamana ayırın ve sizi kemiren her neler ise yazın sonrada yazdıklarınızı yırtıp atın göreceksiniz bu size çok iyi gelecek. Müzik dinleyin, spor yapın, siz mutlu eden insanlarla vakit geçirin.

Hayatınızı üç harfe sığdırmayıp, yaşam enerjinizden vazgeçmemeniz dileklerimle haftaya görüşmek üzere hoşça kalın…

Sevgilerimle…

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

sedatcelik - 24 Ocak 2016 16:58
ağzına yüreğine sağlık ablacığım...
Hasan DEMİR - 21 Ocak 2016 07:45
Çok güzel yazilariniz yazilarinizin devamini sabirsizlikla bekliyorum.
MERCAN - 07 Ocak 2016 14:12
ELLERİNİZE SAĞLIK GÖNÜL HANIM
burak@Aslı - 06 Ocak 2016 20:49
Harika sizinle sohpet edip saatlerce dinlemek isterdik...Burak @aslı çiftinden saygi ve sevgiler

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99