Flaş Kocaeli

Ağaç Yaşken Eğilir…

23 Aralık 2015 tarihli yazısı

Ailelerin çocukları ile alakalı o kadar çok şikâyetleri var ki inanın yazmakla bitmez. Ama şurada bir hakikat var ki; eğer bir çocuk çok sorunlu ise bunun ana nedeni aileden geliyor. Bilinçsizce çocukların yanında yapılan davranışlar çocuğun bilinçaltına yerleşip ileride kendi yaşamında faaliyete geçireceği canlı bomba haline geliyor. Bir söz vardır ya hani hepimizin bildiği ‘ayıkla pirincin taşını’. Buyurun hep beraber ayıklayalım.

Çocuklara doğruyu öğretmek kızarak, bağırarak, kıyas yaparak olmaz. Bu davranışlar onları daha da çok doğrulardan uzaklaştırır. Sonuçta çocuk ne derdi tasası olur demeyin sakın. Unutmayın çocukların da bir dünyası var. Kendi dünyalarında boğuştukları sıkıntıları dertleri var. Bu konuda sayısızca kitaplar var. Uzman pedagoglar çocuk psikologları var. Aile eğer kendini yetersiz görüyorsa mutlaka bilirkişi ya da kişilerden destek almalıdır. Kötü çocuk yoktur, kötü yetiştirilmiş çocuk vardır.

Burada ailelere özellikle anne ve babaya önemli roller düşüyor. Çocuğunuzla sohbet edin onu dinleyin sesine kulak verin. Planlı bir hayatı olmasını sağlayın. Kademeli olarak duygularıyla ilgilenin. Her yaşın ayrı bir gelişimi ve değişimi vardır. Çocuklarınızın büyüme evrelerinde kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin. Dozunu iyi ayarlayarak arkadaşça bağlar kurun. Saygıyı sevgiyi öğretin. Hatasız kul olmaz, hepimiz hata yapıyoruz. Hatayı çocuğa yüklemeden önce bu hatayı yapmasındaki temel etkenleri bulun. Kendinizi sorgulayın.
Mutsuz büyüyen çocuklarda duygu eksiklikleri olması kaçınılmaz değil. Hal böyle olunca da büyüdükçe daha büyük sorunlar kapınızı çalar bundan kaçış yok.

Prof. Dr. Nevzat Tahranın Bilinçli Genç Olmak kitabında ele almış olduğum konu çok güzel ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. Çocuklarınızın gözüyle dünyaya bakmasını bilin. Her gün değişen bir çağda yaşıyoruz. İstekler talepler her gün çoğalıyor. İmkânlarınız doğrultusunda çocuklarınızın isteklerine cevap verin ama imkânlarınızı zorladıklarında da hayır kelimesini de onları tatmin edecek dille söyleyin.

Unutmayalım ki önümüzde bir hamur var ve şekillendirmek bizim elimizde. Mimarisi alt yapısı sağlam olan bir çocuk büyüdükçe sırtınızı dayayacağınız kocaman bir çınara dönüşür. Bizim ülkemizin eli kalem tutan doktorlara, mühendislere, öğretmenlere kısaca bilinçli bir gençliğe ihtiyacı var. Bilinçli, bir nesil için en önemli temel şart ailelerin yetiştirme tarzı ve yaklaşımıdır.

Belki birçoğunuz bu yazdıklarıma sitem edecek belki doğru diyecek belki kulak ardı yapacak. Ama unutmayalım ki çocuklarımızın kendine yapacakları zararda yararda aslında biz ailelere geliyor. İşin özü şu ki ‘Ağaç yaşken eğilir’

Mutlu bir aile birliği için şimdi değişmenin tam zamanı….

Haftaya görüşmek üzere sevgiyle kalın…

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Asude - 24 Aralık 2015 12:43
Tebrikler Gönül Hanım gerçekten çok güzel bir yazı olmuş.Yazılarınızın yakın takipçisiyim hepsi bir birbirinden anlamlı ve güzel.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99