- POZİTİF DÜŞÜNCE – NEGATİF DÜŞÜNCE
Flaş Kocaeli

POZİTİF DÜŞÜNCE – NEGATİF DÜŞÜNCE

24 Kasım 2015 tarihli yazısı

Pozitif düşünce; negatif duygu ve düşüncelerin tam tersidir.
Negatif düşünce; pozitif duygu ve düşüncelerin tam tersidir.
İnandığımız, gördüğümüz, hissettiğimiz her şey gerçeğin diğer yarısıdır. İşte pozitif düşünce ve negatif düşünce her şeyin diğer yarısını görebilmektir. Başka bir deyişle bir birine zıt iki gerçeği görebilmek ve kabullenmektir.
Şöyle bir örnek vermek gerekirse; doğum mucizevî mutluluk verici bir olayken ölüm tam tersi üzücü hatta yıkıcı bir olaydır. Oysa doğumun diğer yarısı ölümdür yani bir birini tamamlayan iki yarıdır. Aynı şekil de kazanmak ve kaybetmek gibi.
Değinmek istediğim konu ise; hayatlarımızda pozitif düşünce olduğu gibi negatif düşüncelerde mevcuttur. Çünkü bir birini tamamlayan iki düşünceden bahsediyoruz. İnsan her iki düşünceye de her zaman kendini hazırlamalı ve hazır hissetmelidir. Hazırlıksız yakalanmak bizi mutlulukta en tepeye çıkaracağı gibi, mutsuzluktan en dibe de çekebilir.
Düşüncelerimizin görünümümüzü nasıl etkilediği konusunda yıllardır çalışan Psikiyatris Doktor Daniel Amen’in çalışmaları, olumsuz düşünceleri olumlu düşüncelere dönüştürerek yaşamlarımızı daha iyi hale getirebileceğimizi ortaya koyuyor. Negatif düşünceleri karıncalara benzeten Daniel Amen basit ama kalıcı tekniklerle bu düşünceleri beynimizden çıkartmayı yeni kitabı olan Change Your Brain, Change Your Body’de (Beyninizi Değiştirin, Vücudunuzu Değiştirin) isimli kitabında açık bir dille ifade ediyor.
Negatif düşünceler beynimizde dolaşan ve her biri bizlere zarar veren karıncalardır. Uzmanlar onlara otomatik negatif düşünceler diyorlar. İnsanlar beyinlerindeki negatif düşünceler zinciri için saatlerce kafa patlatarak beyinlerini gereksiz sorularla işgal edebiliyorlar. Negatif düşüncelerden kurtulmanın insan yaşamını daha kaliteli bir hale getirmek için çok önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Ürettiğimiz negatif düşünceler sadece beynimize zarar vermekle kalmayıp dış görünüşümüze kilo almak, çökük bir surat vb. şekil de zararlarda veriyor. Belli bir süre zarfından sonrada sağlık sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kalıyoruz.
Oysaki; negatif düşünceleri pozitife çevirmek çok zor gibi görünse de benim kanaatimce zor bir durum değil. Sadece ilk adım olarak kendimize inanmakla başlamalıyız işe. Artık kendinizi yetersiz görmekten vazgeçin unutmayın ki kimse mükemmel değil. İnançlarınızı yüksek seviyede tutun size negatif izlenimler veren kişi ya da kişilerden uzaklaşın spor yapın kitap okuyun en önemlisi de kendinize değer verin.
Kimsenin hayatı tozpembe değil herkes kendi hayatını kendi yürek mantık fırçasıyla tozpembeye boyayabilir. Mutlu olmakta, mutsuz olmakta kişinin kendi tercihidir. İnsanlar, acılar, sevinçler, yaşam ölüm hep varlar ve yaşadığımız sürece hepte var olacaklar. Her kötünün birde iyi yanı var şükür tarafı var. Yaşamımızın kalitesini yaşamımızdaki insanlar ve beynimize bıraktıkları düşünceler belirler.
Öyleyse artık o negatif düşüncelere hoş çakal deme zamanı çoktan geldi. İnsanın gülmesi için birçok nedeni var yeter ki görmesini bilsin…
Sevdiklerinize gül verin… Gülünüz yoksa sizde gülü verin… (MEVLANA)
Yüzünüzden gülücükler eksik olmaması dileklerimle…
Sevgilerimle…

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99