Flaş Kocaeli

Kanserden Değil Geç Kalmaktan Korkun

08 Ekim 2015 tarihli yazısı

Kanser vücut hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde üremeleri ile meydana gelen bir hastalıktır. Hücreler henüz tam bilinmeyen bir nedenle, kontrolsüz olarak bölünmeye başlarlar. Bu yüzden bedende hızlı hücre çoğalmasından oluşan kötü urlar oluşur ve bunlara kanser denir. Organizmada meydana gelen ve hücreleri kontrolsüz büyüyen kötü huylu tümörlere verilen genel addır.

Kanser Neden Öldürür;

Kanser hastalarının çoğu, kalp hastalığı veya başka enfeksiyonlar gibi kanserlerle ilgisi olmayan nedenlerden dolayı ölür. Tümörün bulunduğu bölge ve tümörün yayıldığı bölgenin büyüklüğü ölümü direkt veya indirekt olarak etkileyen nedenlerdir. Ölümün temel nedeni; beyin, akciğer, karaciğer gibi hayati önemi büyük olan organlarda tümör oluşması veya tümörün bu organlara yayılmasıdır.

Kanserin belirtilerini bilmek hastalığın erken teşhisi açısından önemlidir, ancak şimdiki sıralayacağım belirtileri birine veya daha fazlasına sahip olmak kişinin kanser olduğu anlamına da gelmez.

-Açıklanmayan kilo kaybı,

-Ağrı,

-Cilt değişikliği,

-Öksürük ve horlama ,

-Eklem şişliği,

-Kemik ağrısı,

-Ateş ve gece terlemeleri,

-Kolay yaralanma,kolay morarma ve kanama

-İştahsızlık,

-Testislerin şişmesi,

-Göz ağrıları ve görme sorunları,

Kanser hastalarının büyük bir çoğunluğu 50 yaş üzeri diye bilinmektedir.

Hasta , kanser teşhisi konulduktan sonra konuyla ilgili güvenilir bir doktor ve sağlık ekibiyle irtibata geçmek, tedaviyle ilgili çizilecek olan yolun belirlenmesi için faydalı olacaktır.

Kanser tedavisi sürecinde moral ve motivasyon anlamında hastanın kendini rahat hissetmesi çok önemlidir. Bunun için tedaviyi yapacak olan doktor ve ekibinin hastalarla iletişimi sıcak ve candan olmalıdır. Resmi bir ilişki yerine, samimi, hastayı yeniden hayata bağlayan ve karşı tarafa devamlı pozitif enerji veren bir yaklaşım sergilemelidir. Bunun için ekip iyi seçilmelidir. Kansere değil hayata şans verin.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99