DİDEM ÖZİRİ - Kocaeli Hem Sanayi Hem Turizm Şehri Olabilir mi?
Flaş Kocaeli
DİDEM ÖZİRİ
flaskocaeli@gmail.com
DİDEM ÖZİRİ

Kocaeli Hem Sanayi Hem Turizm Şehri Olabilir mi?

31 Mayıs 2022 tarihli yazısı

Şehrimiz Kocaeli hem sanayi hem turizm şehri olabilir mi? Sorusuna gelin birlikte yanıt arayalım.
 
Hepimizin bildiği gibi şehrimiz özellikle Gebze bölgesinde ki büyük organize sanayi Bölgesi alanları başta olmak üzere bir sanayi şehri olarak bilinir. Bu özelliği ülke ekonomisinin %51'inden fazlasını yöneten şehri olarak tanınmaktadır. 
 
Baskentimiz Ankara,, basli başına bir ülke gibi olan gizli gerçek baskentimiz İstanbul, ekonomi baskentimiz Kocaeli desem abartmış olur muyum acaba?
 
Bunun yanısıra şehrimizin turizm alanları da var. Örneğin Karadeniz sınırı olan ve doğa yapısınin da birebir benzediği Kandira'miz. Dağ ve ormanın bir sanat eseri gibi Yüce Rabbim tarafindan sanki ozenilerek yaratttigi başta Maşukiye olmak üzere Kartepe sirtlarimiz. 
 
Son dönemde kış turizm ile bir parça taninmaya başlasa da bu bölgemizin, yazında bir turizm anlamında yeterince tanitamadigimizi düşünüyorum. 
 
Ayrıca Golcuk-Karamursel sahil seridimiz. Bugün Balıkesir ve Muğla sahil kasabalarimiz Dünya capinda taninirken Golcuk-Karamursel seridimizi yeterince tanitamadigimizi düşünüyorum. 
 
Son olarak sanayi bölgesi olarak bilinen Gebze bölgesinde başta Darıca ilçemiz olmak üzere hiç deniz kenarina indiniz mi? 
 
Şahsen bu konuda başta Kent Konseyi ve GKD olmak üzere şehrimizde ki sivil toplum kuruluşlarına büyük görevler düşüyor. Ayrıca şu an ki Kent Konseyi baskanimiz Sn. Ali Korkmaz beyin yardımcısı sevgili Sedat Köse kardeşimiz GKD dernegimizin eski başkanlarından olmasının önemli bir şans olduğunu ve bu şansı kacirmamiz gerektiğini düşünüyorum. 
 
Bunun yanı sıra Tokatlilar, Artvinliler, Erzurumlular, Trakyalılar, Karslılar... Gibi yıllardır şehrimiz de yaşayan hemşehri derneklerinin başkanlari ve yönetimlerinin kendi kültürlerini asimile olduklari şehrimiz kültürü ile birleştirerek kentimizin tanıtımında önemli bir rol oynayabileceklerini de düşünmekteyim.
 
Bu yazımi da sabırla ve ilgiyle sonuna kadar okuduğunuz için hepinize teşekkür ediyor, bir sonra ki köşemde sizlerle buluşana dek sizleri Allah'a emanet ediyorum. Saygılarımla. Didem Oziri

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

rıza güven usta - 04 Nisan 2023 23:23
olabilir tabiiki. başlığınız çok güzel. kafamda düşünüp denk gelipde yazamadığım bir yazıydı. tebrik ederim. başarılar dilerim. kalan güzellikleride tamamlamak dileği ile. birde sanayi limanlarını kontrol etmemiz gerekiyor.
mensur özer - 25 Ocak 2023 02:34
tamamen yalan haber yaptığınız

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99