Flaş Kocaeli
Cüneyt Karaman
ckaraman2000@yahoo.com
Cüneyt Karaman

Dikkat Alkol Çıkabilir !

15 Eylül 2021 tarihli yazısı

Arkadaşlarla geçen güzel bir tatil gününün kısa bir sürede nasıl arap saçına dönebileceğine dair bir olaydan bahsetmek istiyorum. 
 
Bu anlatacaklarımın herkesin başına gelebilecek bir durum olması nedeniyle dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederim.
Üç arkadaş üç araba ile ailelerimizle birlikte bulunduğumuz tatil bölgesinde jandarma tarafından yapılan yol kontrolünde alkol testine tabi tutulduk. 
 
Yapılan kontroller sonucunda bütün gün beraber olduğumuz arkadaşlarımızdan bir tanesinde %60 promil alkol çıkmasıyla ilk şoku yaşadık.
Biz de arkadaşımız da alkol olmadığının farkındaydık ama cihaz bizimle aynı düşünmüyordu. Jandarma personeline bunun mümkün olmadığını defaten anlatmamıza rağmen ikna edemedik. Cihazın yanlış ölçüm yapmış olabileceğini bir defa daha test yaptırmak istediğimizi arkadaş iletti. Ama talimatlara göre ikinci bir ölçümün yapılmasının mümkün olmadığı gerçeğiyle karşı karşıya kaldık.
 
Arkadaş bir süre sonra kontroldan hemen önce ANDOREX Boğaz Spreyi  kullandığını bundan kaynaklanıp kaynaklanamayacağını sormasına rağmen bir cevap alamadık. Sonuç olarak ehliyetine altı ay süreyle el konuldu 1300 TL cezadan kurtulamadı. Ehliyeti olmadan mesleğini icra etmesi mümkün değil.
 
Kesilen cezadan sonra şimdi arkadaşın masumiyetini ispatlama sürecine girdik. Alkol almadığınızı ancak mümkünse devlet hastanesinden yaptıracağınız kan tahlili ile ortaya koyabilirsiniz.  Daha sonra bu raporla dava açma hakkına sahip oluyorsunuz. 
 
Ülkemizde davaların ne kadar uzun sürdüğünü takdir edersiniz. (masumiyetinizi 6 ay sonra ehliyetinizi aldıktan sonra ispatlayabilirsiniz ) Bu arada belirtmek isterim her geçen saatte kandaki alkol promili %15 düşeceği varsayımından bir an önce kan tahlili yaptırmanız gerekiyor. Geç yapılacak kan tahlilin hiçbir hükmü yok. 
 
Hemen koştura koştura arkadaşımın kan tahlilini yaptırdık ve sonuç tabii ki %0 promil.
 
Şimdi vehameti tekrar gözler önüne sermek istiyorum. 
 
Ehliyetiniz altı ay süre ile yok, araba kullanamıyorsunuz, mesleğinizi icra etmeniz mümkün değil, 1300 TL’lik önce ödeyip sonra itiraz edebileceğiniz bir ceza pusulası, yazlık bir yerde öyle kala kaldınız, evinize bile gidemiyorsunuz, iş vereniniz ve çalışanlarınızın sizin hakkında düşündüklerini tahmin bile edemezsin, dava açma süreci başladı, dava sürecini takip etmek zorundasınız yani mağduriyetler zinciri…
 
Sonradan yaptığımız araştırmalar  sonucu bahse konu ilac ve aynı etken maddeli muadil ilacları kullanan ve aynı şekilde alkol testi yapılanlardan %200 promil alkollü bile çıkan varmış.
İşin Özü bahse konu alkol bazlı ilaçlar, kolonya, kolonyalı mendil gibi alkol içeren ürünler kullandıysanız yaklaşık 20 dakika sonra teste girerseniz daha sağlıklı sonuca ulaşabilirsiniz mümkünse ağzınızı yüzünüzü yıkamanı tavsiye ederim.
 
Bahse konu ilaçlar ve alkol bazlı kolonyalı mendillerin test cihazında bu tür yanlış anlaşılmalara sebep olduğu hususunda hukuk tarafından da incelemeler yapıldığını öğrenmiş bulunuyoruz. Ama ne yazıkki “Geç Gelen Adalet Adalet Olmuyor“ 
Dikkat Alkol Çıkabilir…
 
 
 
 
 
YanıtlaYönlendir

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99