Flaş Kocaeli
Cüneyt Karaman
ckaraman2000@yahoo.com
Cüneyt Karaman

HAT 16 GARABETİ

06 Eylül 2021 tarihli yazısı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı otobüs hatlarında yaptığı değişiklikler ve düzenlemeler ile vatandaşı mutsuz etmeye devam ediyor.
 
Eski adıyla HAT 16 Erenler-Otogar hattı tramvay aktarmalı hale getirilerek (sözüm ona) trafiğin rahatlatılmasının hedeflendiği Ulaşım Daireden öğrenmiştir. 
 
Planlayıcıların ellerindeki haritalar üzerinden oturdukları koltuktan planlama yaptıkları  o kadar açık ki; HAT 16’yı kullanan Topçular, Erenler, Kent Konut, Tuana Evleri, Mehmet Ali Paşa ve kısmen İzmit merkez yolcularının otogar ve okulların yoğunlukta bulunduğu Yahya Kaptan bölgesine ulaşımını sağlayan tek otobüs iken yapılan değişiklikle bu bölgedeki yolcuların Perşembe Pazarı bölgesinde aktarma yaptırarak tramvayla otogara ulaştırıyor. Bakıldığında hat başlangıç durağı ve son durağı aynı görülmekle beraber aynı amaca hizmet etmediği de görülmektedir. 
 
Tramvayın raylı bir sistem olması ve durakları arasındaki mesafenin uzun olması nedeniyle çocukların okullarına ulaşması için uzun mesafeler yürümesine neden oluyor. Daha önceki uygulamayla evlerine en yakın duraktan HAT 16’ya binip okullanına en yakın durakta inerken çocuklar şimdi önce otobüs sonra tramvay geri kalan yolu da yürüyerek okullarına ulaşabiliyor.(Yağmuru var karı var!) Bu arada elinde valizleri ve çantaları ile otogara gitmeye çalışan vatandaşın durumu daha acı aktarma çilesi. 
 
Bu planlamanın nasıl masa başından yapıldığını anlatmak gerekirse otogardan tramvaya binen bir  yolcu perşembe pazarında iniyor ve aktarımı yapabiliyor. Buradan HAT 16 ve HAT 11 kalkmasına rağmen sadece HAT 16’ya aktarma yapabiliyor. HAT 16 hareket ettikten yaklaşık on onbeş dakika sonra ilk kalktığı noktanın 30 metre ötesinden tekrar geçiyor. Eğer planlamacılar bu HAT’a bir defa binmiş olsalardı gereksiz olmuş 15 dakikada dolaştığı duraklarda çalışan başka hatlar var zaten derlerdi. Asıl problem araştırdığımızda aldığımız bilgi bizi şok ediyor. Ortalama saatte  bir tane olan otobüs Yahya Kaptan bölgesi ve Kandıra Sapağı bölgesinde trafiğe neden oluyormuş.
 
Yolcular rahatsız HAT çalışanları güzergahtan memnun değil. HAT 16 yolcuları sefer başına üçü beşi geçmez bununda sebebi insanlar alternatif yollar arıyor. 
 
Lütfen o masadan kalkın harita üzerinden planlama yapmayın sahaya çıkın herkes mutlu olsun.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Saniye Akyüz - 14 Eylül 2021 12:36
Cüneyt bey sıkintımizi tüm detaylariyla dile getirmiş kendisine teşekkür ederim.153 e iki kez, ulasim daire başkanlıgina 1 kez mağduruyetimizi bildirdim.yetkililerin acilen çözum bulmasini eski güzergahın geri verilmesini bekliyoruz

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99