Flaş Kocaeli
Cüneyt Karaman
ckaraman2000@yahoo.com
Cüneyt Karaman

KORUYAMADIK SİZİ ÇOCUKLAR AFFEDİN BİZİ!

01 Temmuz 2021 tarihli yazısı

 
Gün geçmiyor ki toplumda infial yaratacak tecavüz, taciz, kadın cinayetleri gibi haberler gündemi meşgul etmesin. Son günlerde gündemde olan Elmalı Davası içine düştüğümüz çürümüşlük ve vurdum duymazlık bataklığının ne kadar dibine battığımızı birkez daha ortaya çıkarmıştır.
 
Yaşları aşağı yukarı aynı olan bir kız ve bir erkek çocuk babası olan birisi olarak içinde bulunduğum öfkeyi ve  derin üzüntüyü size anlatmaya söz bulamıyorum. İnsan nasıl bu kadar kötü ve cani olabiliyor,  nasıl bu kadar acımasız olabiliyor ve toplumda yer alabiliyor diye düşünmekten kendimi alamıyorum.
Bu tarz olayların son zamanlarda çok fazla arttığı yönünde kamuoyunda bir fikir oluşmaya başlasa da ben bunun böyle olmadığını düşünüyorum. Yıllardır ortada olan bu iğrenç durumlar uzun senelerdir ülkemizin kanayan yarası olduğunu halde çeşitli nedenlerle üzerinin kapatılması ve hukuki yaptırımların yetersizliği nedeniyle gündemde yer almıyordu. Son yıllarda sosyal medyanın yaygınlaşması ve haber organlarında daha fazla yer alması ve daha fazla insana ulaşılması nedeniyle sanki olaylarda bir artış varmış gibi görünmektedir.
 
Uzun yıllardan beri bir çok çarpık ilişki bize normalmiş gibi gösterildi. Erkek çocuğu olmayan veya çocuğu olmayan eşinin üzerine kuma getiren bir adamı haklı gören, ölen karısının kız kardeşi ile veya kocası ölen kızın eşinin kardeşiyle rızası dışında evlendirilmesini töre veya adet olarak kabul eden, dedesi yaşındaki adamlarla evlendirilen genç kızları, çocuk gelinleri normal gören sapkın, erkek egemen bir toplum oluşturulmaya çalışılmıştır. Özellikle kadınlar ve çocuklar kapalı toplumun ezici ve baskıcı yapısının altında sessiz kalmak durumunda bırakıldıklarından bu tür hadiselerin gün yüzüne çıkması engelleniyordu. Sizden etrafınızdaki insanları bir düşünmenizi rica ediyorum. Benzer durumda olan sessiz çığlıklarını duyurmaya çalışırken yok olup giden ve kaybedilen hayatları. 
 
Sayılarının hiç az olmadığını göreceksiniz. Uğradığı şiddeti, zülmü ve tacizi toplum baskısından söyleyemeyen mağdurlar ve yaptıkları yanına kar kalan zalimlerin olduğu bir toplumda huzurun olmayacağı bir gerçektir. Bütün bu olaylar içinde en acısı ise aile içi çocuklara uygulanan taciz ve şiddettir. (cinsel, fiziki, ruhsal )
 
“Kahpe içerden olunca kapı kilit tutmaz” DEDE KORKUT
İnsanlar çıkıp değişik ortamlarda demeçler veriyorlar durumdan rahatsız olduklarını söylüyorlar. Madem herkes bu durumdan rahatsız neden hukuki önlemler alınmıyor diye düşünmekten insan kendini alamıyor. 
 
Peygamber efendimiz “Din güzel ahlaktır.” diye buyuruyor. Toplumumuzdaki bu problemin ahlak kurallarının tam anlamıyla oturtulamamasından ve eğitim eksikliğinden kaynaklandığı ortadadır. Son yıllarda yoğun bir şekilde ana okullarında dan itibaren verilmeye başlanan mahremiyet eğitimi ile daha bilinçli bireyler yetiştirilmeye çalışılsa  da ahlak yoksunu insanların kötülüğünden, zulmünden kurtulamıyoruz.
 
Bunun çözümü caydırıcı cezalar ve olayların kanıksanmadan devamlı gündemde tutulması ile ve yeterli ahlaki eğitimin verilmesi ile olacaktır. Masumiyetin simgesi çocuklarımıza dokunan eller kırılsın. Çocuklar ağlamasın.
 
“En kusursuz cinayet bir kişinin yaşama sevincini öldürmektir” PAULO COELHO
“Bir zulmü durduramıyorsanız onu herkese duyurun” HZ.ALİ
“Vatanı korumak çocukları korumakla başlar” M.KEMAL ATATÜRK
 
 
 
 
 
YanıtlaYönlendir

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Ümran - 02 Temmuz 2021 16:20
Böyle önemli bir konuyu gündeme getirdiğiniz için anne olarak size teşekkür ederim.Herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99