Flaş Kocaeli
Cüneyt Karaman
ckaraman2000@yahoo.com
Cüneyt Karaman

ÇOCUKLAR VE DELİLER

28 Haziran 2021 tarihli yazısı

Son günlerde gündemi çokça meşgul eden bir atışma var malumunuz. Bu tartışmaları izlerken hem çevremde hem de ülkemizde bu duruma yorum yapan insanların davranışları ve söyledikleri ile ilgili bir yazı yazmak istedim. Ben olaya kim suçlu kim suçsuz olduğu yönünden değilde insanların olaylara karşı duruşları bakımından ve söyledikleri bakımından bakmak istiyorum. Hatta çok bilinen bir masal olan kendisine görünmez elbise diktiren kralın hikayesi ile de ilişkilendirmek istiyorum.
 
Bana göre insanlar düşünce yapıları bakımdan çocuklar, saflar, kendini akıllı zannedenler, akıllılar, akıl alanlar ve deliler olarak sınıflandırılabilir. Tabii ki size göre bu grubun içine farklı insanlarda girebilir veya çıkabilir. 
 
Öncelikle ÇOCUKLAR yaptıklarıyla, konuştuklarıyla her zaman doğallardır. Onların korkuları azdır sadece sevdikleri konusunda hassastırlar ve dünyaları küçüktür. Kötülük yapmak, rant elde etmek, çok para kazanmak gibi kaygıları yoktur. Dolayısıyla onlar görünmez elbiseli krala ÇIPLAK derler.
 
İkinci grup insanlarsa SAFLAR dır. Bu insan grubu hayatlarının hiçbir döneminde etliye sütlüye karışmazlar, çevrelerindeki olayların muhakkak bir sebebi olduğunu düşünürler ve kendilerini etkileyen durumlarda dahi tepki vermeden havale yapma yolunu seçerler. (Allah havale, kanunu havale, devlete havale vs) Bu grup insanlar görünmeyen elbiseli kralın bu şekilde üşüteceğini, bunu ona yapanların yanına kalmayacağını düşünürler ve yapanları Allah’a havale ederler.
 
Üçüncü grup hiç azımsanmayacak sayıda olan AKILLI GEÇİNENLER dir. Bu insanlar kanun boşluklarını, insanların ahlak kurallarına bağlılıklarını, insanların zafiyetlerini çok iyi bilir ve kullanırlar. Bunlar çok paraları, çok varlıkları olsa bile dahasını diler ve bunun için gerek kanunsuz gerek gayri ahlaki uygunsuz yolları kullanmaktan geri durmazlar. Bu insanlar görünmez kıyafetli krala kral ne yaparsa en güzelini yapar YAŞASIN KRAL derler.
 
Dördüncü grup insanlar Allah vergisi kabiliyetlerini kullanan AKILLILAR grubudur. Bu insanlar için çevresinde oluşan olayların ve yapıların farklı anlamlari vardır. Çünkü bu olayları ve yapıları planlayan ve yönlendirenler onlardır. Kendilerinden emin ve rahattırlar. Çünkü etrafındaki insanların kapasitesini  bilir ve kendisini herzaman geri planda tutar sorumluluk almaz. Tabii ki bu grubun da çekindikleri insanlar vardır. Yazının sonunda görüleceği gibi. Bu insanlar görünmez kıyafetli kralın kıyafetini dikerler ve kralı  bu kıyafetin güzelliğine inandırırlar.
 
Beşinci grup insanlar tek değil kalabalık dolaşan  AKIL ALANLAR dır. Bu insanların zeka seviyeleri ortalama zeka seviyesinde veya bir tık üstündedir. Allah vergisi meziyetleri vardır. İnsanları etkileyebilme, güzel şarkı söyleme, güzel konuşma, aşırı güzellik veya yakışıklılık vs. Bu insanlarda hakimiyet kurma dürtüsü çok fazladır. Kapasitelerinin üzerine  ancak çok sayıda yardımcı, danışman, taraftar, sevenlerle ulaşırlar. Bu insanlar akıllılardan daha etkilidir. Çünkü akıllıları yanında toplamaya çalışırlar ve yönlendirirler. Yani biraz megalomanlardır.
 
Görünmeyen kıyafetli kral için akıllı terziye kıyafet diktirirler, akıllı vezire kralı çıplak olmadığına ikna ettirirler, akıllı şövalyelere halka yanlış hareketler durumunda neler olacağını  sık sık hatırlattırırlar arasıra örneklerle gösterttirirler, halk içindeki akıllıları da yanına çeker veya aklını alırlar.
 
Son grup insanlar ise DELİLER dir. Bu insanların ne yapacağı belli olmaz. Zeka seviyeleri normal veya
normalin üstünde de olabilir. Yaşadıkları veya travmaları sonucu korkma kabiliyetlerini yitirmişlerdir.  Duyu organlarının, alışkanlıklarının ve aklının dışında başka bir girdi almazlar. Duyguları çok yoğun ve gerçekçidir. Bu grup insanlar görünmez kıyafetli krala ÇIPLAK derler.
 
Özetleyecek olursak Akıllıların ve Akıl Alanların en korktuğu insan grupları Çocuklar ve Delilerdir. Kendinizi bu insanlar arasında nerede görüyorsunuz bilemiyorum ama bu dünyayı çocukların be delilerin değiştireceği bir gerçektir. Bundan önce hep böyle oldu...

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

KEMAL AKKUŞ - 02 Haziran 2021 12:09
Bence bu sıralamaya daha bir sürü liste eklenebilir sayın yazar., en az 10 grup olabilir
Birsen - 02 Haziran 2021 07:32
Bence muhteşem tespit...Her kelimesine katılıyorum..Emeğinize sağlık..
KENAN OTKAY - 29 Mayıs 2021 13:41
BENCE YANLIŞ HER İNSAN TEK YAPIYA SAHİPTPR , GRUP OLARAK DEĞİL HERKEZİN KENDİ DÜŞÜNCESİ OLDUĞU İÇİN FARKLI DAVRANIR
YASİN TUNA - 29 Mayıs 2021 13:40
BEN HANGİ GURUBA GİRİYORUM ACABA GALİBA DELİLER
Merve Karaman - 28 Mayıs 2021 23:58
Ellerine sağlık
Ersin karaman - 28 Mayıs 2021 23:38
eline emeğine sağlık
Selina - 28 Mayıs 2021 23:23
Müthiş be akıllı grubundayım galiba etrafımdaki saflardan muzdaribim

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99