Flaş Kocaeli
Cüneyt Karaman
ckaraman2000@yahoo.com
Cüneyt Karaman

KAÇINILMAZ SON KRİPTO PARA

17 Mayıs 2021 tarihli yazısı

Son günlerde çok popüler olan yatırım araçlarından kripto paralar yüksek kar oranları, ani artış ve düşüşleri ile gündemi yoğun bir şekilde meşgul etmeye devam ederken, yatırımcılarınvaz geçilmez yatırım araçlarından Dolar, Euro, Altının papucu dama atılacak gibi görünüyor. Her ne kadar gündemi meşgul etmiş olsa da kripto paralar hakkında halkımızın yeteri kadar bilinçli olmadığı da ortadadır. Bu maksatla kripto paralara ilişkin temel bilgilendirmenin faydalı olacağını değerlendiri.

 

İnsanoğlu var olduğu günden bugüne kadar ticarette takas için altın, emtia (satılacak şeyler, mallar), değerli kağıt paralar gibi farklı metotlar kullanmıştır. Bu değerli varlıkların değerini koruması için isesahte olup olmadığını veya toplam miktarını kontrol ederek sağlamaya çalışmıştır. Doğal olarak ortaya resmi otoriteler tarafından uygulanan bir dizi finans kontrolleri ve politikalar çıkmıştır.Bu durum halen devam edip hayatımızın gerçekleri arasında yer almaktadır.

 

Tarihler 2008 yılını gösterdiğinde bir grup veya kişi olduğu konusunda halen tartışmaları devam eden SatoshiNakamoto, kişiden kişiye nakit para aktarımı olarak tanımladığıBitcoini yayınladı. Bu alışılagelmiş otorite kontrollerinden tamamen farklı merkeziyetsiz bir sistemdi. Üstelik kriptografiyi kullanarak sahteciliğin, değer kaybını önlemek için ise maksimum üretilebilecek Bitcoin miktarını da 21 milyonla sınırlandırmıştı. Bankalara ödenen yüksek komisyonlarki swap veya standart banka saat sınırlamalarından bağımsız olarak değişmiyordu ve dünyanın neresinde olursanız olun elinizdeki Bitcoinaktarımını rahatça yapılabiliyordunuz. Üstelik prosedürünolmadığıBlok Zincir tarafından saklanan, herkesin rahatça ulaşabileceği güvenli bir transfer altyapısı vardı. 2008 yılından günümüze kadar bitcoin teknolojisi insanları o kadar etkilemiş olacak ki altcoin olarak bilinen binlerce kripto paralar ortaya çıktı ve yenilikçi çözümler (transfer hızı, düşük komisyon vb.) geliştirdiler.

 

İnsanlar yıllar içinde merkezi otoriteler tarafından kontrol edilen para veya emtialardankısmen sıkılmış olacaklar kikimileri kripto para madenciliği için güçlü ekran kartlarından oluşan sistemlerini kendi evlerinde kurarken kimileri devasa boyutta çok gelişmiş sistemler kurup kripto paraların madenciliğine başladılar. Aslında üretim sadece bilgisayarın ve ekran kartlarının performansına bağlı olarak tamamen sanal bir ortamda bir dizi algoritmik problemlerin çözümünün kendi kendine yapılmasıydı ve fiziksel bir karşılığı bile yoktu.

 

Bitcoinin dışında farklı sektörlerde ve kullanım biçimlerine göre değişen sanal paralar, altcoin veya türev kripto paralar ya da alternatif kripto paralar olarak adlandırılıyorlar. Bu trende uygun olarak davranan bazı spor klüpleri bile kendi kripto para birimlerini çıkardılar. Bahse konu kripto paraların da süpekülasyona çok açık olduğu da ortadadır.

 

Örnek olarak ElonMUSK geçtiğimiz günlerde sahibi olduğu TESLA firmasından alınacak arabaların ödemelerinde Bitcoini kabul edeceğini duyurmuştu.Ancakmadencilik yaparken ortaya çıkan yüksek elektrik giderlerini bahane ederek daha sonra Bitcoinile ödeme yapılmasını kabul etmeyeceğini duyurdu. İroniye  bakın ki eğlence olsun diye ortaya çıkan Dogecoinihali hazırda kendisi sahiplenmiş durumda. Sadece ElonMUSK’ın bu kişisel değişken tavrı Bitcoinve Altcoinlerdeönce yükselişlere sonra da düşüşlere sebep olmuştu. ABD’nin dünyada en büyük kripto para piyasası olan Binance’a yönelik yapacağı inceleme haberiyle de ciddi düşüşler meydana geldi.

 

Olumlu ya da olumsuz haberlerden kripto paralar ülke para birimlerine göre daha oynak (volatil) olması sebebiyle fazlaca değer kazanıp kaybedebiliyor. Kripto paralar, emtialar ve gerçek para birimlerinden farklı olarak arz talep dengesine göre değerlenen sanal varlıklar olmasının yanısıra içinde bulundurdukları teknolojik altyapı sebebiyle de çok yüksek değerler alabilmektedir.

 

BirEtherium’undeğerinin yaklaşık 4100 dolar, birRipple’ın ise yaklaşık 1.35 dolar değerinde olduğunu düşünürsek gelişmiş ülke para birimlerinden bile daha değerli hale geldikleri de bir gerçektir.

Kripto para piyasalarındaki toplam işlem hacmi bu günlerde 2.5 trilyon doları aşmıştır.. Bazı devletler kripto para ile alış verişe uyum sağlamak için kolaylıklar sağlayıp, kanuni alt yapılarını hazırlamaya çalışırlarken bazıları ise kontrol edemedikleri bu sistemin kullanımını yasaklama yolunu seçmeyi uygun buldular veya kimlik doğrulama kontrollerini zorunlu kıldılar. Kontrol dışılığın önüne geçebilmek için birtakım kurallar getirmeye devam edecekler gibi görülüyor.

 

Teknolojik gelişmelerin önlenemez ve durdurulamaz olduğu gerçeği, selin önüne çıkan her şeyi önüne katıp götürdüğü gibi ülkelerin bu duruma uyumunu zorunlu hale getirecek gibi görünüyor. Bana sorarsanız üç vakte kadar nineler, dedelerin torunlarına kripto paralar ile bayram harçlığı vereceği günler yakındır…

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Selim - 28 Mayıs 2021 23:25
Biraz daha bilgiye ihtiyacım var önereceğiniz para var mo

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99