Flaş Kocaeli
Cüneyt Karaman
ckaraman2000@yahoo.com
Cüneyt Karaman

Bu Hafta Ne Okuyalım Ne Dinleyelim

11 Nisan 2021 tarihli yazısı

Pandeminin bizleri evimizde kalmaya yönelttiği, insanların pisikolojilerinin bozulmaya başladığı bu günlerde can sıkıntınızı bir nebze azaltacak kitap ve müzik önerilerimizle köşe yazılarımıza ek olarak  Bu Hafta Ne Okuyalım Ne Dinleyelim köşemize başlıyoruz. İçeriğinde değişik bilgiler bulabileceğiniz bu köşe yazılarıyla can sıkıntınıza son verebilecek önerilerde bulunacağız.
 
Ne Okuyalımda bu hafta Jack London dan “Martin  EDEN” var. 1876 yılında Amerika’da doğan Jack London çok zorlu bir yaşam sürdü. Aç kaldı, hasta oldu, çok fakir bir hayat sürdü. Sonrasında çeşitli öyküler yazmaya başladı. Yazdığı bu öyküleri çeşitli dergilere  gönderdi ama binbir dergiden  binbir farklı red cevabı aldı.
 
Fakat hiç yılmadı ve sonunda ilk öyküsü olan “Yoldaki Adamı“ yayımlattı. Ardından  talihi açıldı. Öyküleri dergilerde yayımlanmaya başladı. Sonra bir bakıma kendi hayat hikayesinden bahsettiği “Martin EDEN” romanını yazdı. Bütün dünya onun zekası ve anlatım yeteneği karşısında şapka çıkarmak zorunda kaldı.
 
Yazar ve tarihçi Dale L.  Walker’a göre London’ın gerçek dehası kısa, 7500 ve altında sözcükten oluşan imgelerle dolu beyninin, üstün anlatım yeteneğinin özgürce boşaldığı yazılarıydı. “Martin EDEN” de  Jack London sınıflar arası çatışmaları, hayatın gerçek zorluklarını, başka bir ifadeyle, alt sınıftan da olsa eğer bir insanın azmederse hayatta her şeyi başarabileceğini eşsiz bir üslupla anlatıyor. Okumadıysanız hemen okuyun Jack London “Martin EDEN “ müthiş
 
Ne dinleyelim de bu hafta Loreena McKennitt‘dan “A Winter Garden” var. 1995 yılında çıkan bu albüm kelt müziğin efsanesi kabul edilen Loreena McKennitt’ın en iyi albümü. Hele kitap okurken müzik dinlemeyi seviyorsanız bu albümü kesinlikle kaçırmayın. Bu arada bilmeyenler için Loreena McKennitt ‘ın bizlerle bir gönül bağı var. 1999 yılında çıkardığı “Live in Paris and Toronto adlı albümünün ülkemizdeki tüm satış gelirlerini 1999 yılındaki Gölcük depremindeki depremzedelere bağışlamıştı. O yüzden seni seviyoruz Loreena McKennitt.
 
Gereksiz ama anlamlı bilgi köşesinde “Charlie Chaplin”var . Charlie Chaplin’ni en iyi taklit edenler arasında bir yarışma düzenlenir gizlice bu yarışmaya katılan Charlie Chaplin 8. olur.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Ümran - 11 Nisan 2021 22:22
Martin Eden i okudum gerçekten iyi bir kitap jack london un kısa hikayeleri ile büyüdük Loreena mckennitt harika

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99