Flaş Kocaeli
Cüneyt Karaman
ckaraman2000@yahoo.com
Cüneyt Karaman

KÖR DÖĞÜŞÜ

08 Nisan 2021 tarihli yazısı

İnsanın varoluşu, tarihin her döneminin temel sorunsallarından biridir. Varlığımıza açıklama bulamazken bir de bizi yokluk/yok oluş karşılamıştır. Ölüm ve hayat birbirinin ayrılmaz iki parçası… Biri diğeri olmadan anlam bulamayan ancak hiç de iyi geçinemeyen iki kavram.
 
İnsanın ölüm karşısındaki durumunu anlatan en iyi ifade şüphesiz “acizlik”tir. Ancak insanın bu trajik durumunu tersine çevirme çabaları birçok formül arayışı ile doludur. Ölüm karşısında insanoğlu sanattan kültüre, tarihten medeniyete, dinden dile birçok aracı ile kendi tesellisini bulur ya da yaratır. Yine de sonuç değişmez; lakin aklı rahatlatmanın şimdilik başka da bir yolu yok gibidir.
 
Ölüm ve hayat arasındaki sonsuz çatışmanın mutlak galibi her ne kadar ölüm gibi görünse de insan aklı bunu kabullenmekten kaçınır. Ölümsüzlük, insanın var oluşundan beri sonuç alamadığı bir istektir. Peki bu istek sonucunda insanlık ne gibi yaratımlarda bulunmuştur. En başta “kültür” ölümlü insanın dünyaya iz bırakma çabasıdır. Eğer insanlar ölümlü olmasalardı büyük olasılıkla kültür de ortaya çıkmazdı. Yine buna bağlı olarak bugün elde edilen birikimlere sahip olma şansımız da olmazdı. Nihayetinde bu birikim kolektif yaşamın doğuşunu da sağlamıştır. Bu noktada bireyden önce toplumun varlığının devamı da bir nevi ölümsüzlüktür. Her canlı hayatın devamlılığına ihtiyaç duyar; gerçekler ise öyle olmayınca, en azından bir başka varlığın devamlılığı aklın tesellisini yaratır. Buna aklın gerçekten kaçış manevrası da diyebilirsiniz. Kendinize şunu sorun: “Ölümü ne kadar düşünüyorum?” cevabınız olumsuzsa siz de kendi kaçış manevranızı yapıyorsunuz demektir.
 
Peki nedir aklımızı oyalayıp bizi mutlak son fikrinden uzaklaştıran şeyler? Sosyal Ölümsüzlük. İnsan ölse bile geride bıraktıklarıyla yaşamak ister. Bir ata olarak anılmak, eserleriyle anılmak, toplum hafızasında kalmak, kahramanlık… Bu açıdan bakıldığı zaman insandaki yaratma uğraşı, bir anlamda ölümsüzlük arayışıdır. Geride bıraktıklarımız kalacaktır; giden ise bedendir.
 
İnsan aklının en büyük yenilgisi ölümdür. Hayatta kalmak için verilen çabayı her anlamda ölüm çaresiz bırakıyor. O halde bu fikri geride tutmak çok daha sağlıklı bir seçim oluyor. Akıl yenilgisini bu yollar gizlerken insan/insanlık kendi ölümsüzlük projelerini yaratmaya devam ediyor ve edecek. Ölüm ise perdenin arkasından gülmeye devam ediyor. Bu “kör döğüşü”nün sonu olacak gibi de görünmüyor.
 
 
 
 
 
YanıtlaYönlendir

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Ali A. - 08 Nisan 2021 18:06
İnce naif ve beyin yakıcı olmuş Elinize sağlık
Selina - 08 Nisan 2021 13:23
Başarılar diliyorum güzel bir yazı olmuş

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99