Flaş Kocaeli
BİRSEN ÖZER ÇULHA
birsen0809@gmail.com
BİRSEN ÖZER ÇULHA

Eşitlik Zırvalığı !!!

07 Mart 2021 tarihli yazısı

Yıllardır bir "cinsiyet eşitliği"dir gidiyor.
Yayın organlarında, sosyal medya mecralarında bu konuşuluyor...
 
Bende eksik kalmayayım dedim :) 
Yine bir kesim hoşlanmayacak okuduklarından ama ben doğru bildiğimi söylerim sonra da efendi efendi 9 köyden kovulurum :) 
 
Cinsiyet Eşitliği mi? O da nesi? Nece bu kelimeler? İngilizce desem değil,  Fransızca desem değil... 
Yenilip içiliyor mu? 
Bi yerde satılıyor mu? 
Kaç paraysa gidip alalım, çünkü benim yaşadığım coğrafyada yok maalesef ... 
 
Hepimizin bildiği klasikleri tekrarlamıcam.. 
Doğduğumuz an itibariyle, kız çocuğunun altını gizli gizli bezlerken, erkeğinkini gururla sergilediğimizi...
 
Kız çocuğunun regl gününü devlet sırrı gibi saklarken, erkeğin sünnetini davulla zurnayla ilân ettiğimizi meselâ.... 
 
Bunlar âşikârken, ısrarla, inatla, bıkıp usanmadan "kadın & erkek eşittir" diye kendimizi paralamak niye, gerçekten anlamıyorum...
 
Yav ne eşitliği ağalar ? 
 
* Siz hiç boşandığı kocasını konuşmaya çağırıp, işkence yapa yapa öldüren kadın gördünüz mü? 
 
* Kocasını/Sevgilisini hastanelik edene kadar döven, tehdit eden...
 
* Masum, savunmasız bir çocuğa, yetişkin veya yaşlı bir adama tecavüz eden...
 
* Evlenme yolunda ilerlerken, "mesleğini, işini bırak evinin erkeği, çocuklarının babası ol" şartı koşan...
(bu son yıllarda, erkek tarafında da nadir görülüyor gerçi) 
 
Gece belli bir saatten sonra sokağa çıkamazsın, haftasonu arkadaşlarınla balığa gidemezsin, diyen... 
 
* "Bayramda senin ailene değil benim aileme gidilecek" baskısı kuran bir kadın gördünüz mü hiç? 
(Varsa da bir elin parmaklarını geçmez) 
 
Çoğaltabiliriz maddeleri...
 
Şimdi söyleyin bana kadın & erkek eşit mi?
Olabilme ihtimali var mı? 
 
Kadınlar mentâl olarak çok güçlü evet..
Ama o kadar.. 
Kimse kendini kandırmasın boşuna.. 
 
Değiştiremeyeceğimiz şeyleri kabullenmemiz gerekir kıymetli dostlarım...
 
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun benim güzel hemcinslerim....
 
Ama hepimiz biliyoruz ki bugün de onlarca kadın hayatlarındaki "yaratıklar" yüzünden acı çekecek :( 
 
Keşke...
Keşke bunları önleyecek, CAYDIRICI kanunlar, toplumsal hareketler olabilseydi ve hiçbir kadın hiçbir canlı acı çekmeseydi ...
 
Sevgi ve umutla....
Görüşelim....

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Birsen Özer Çulha - 19 Mart 2021 16:59
rnĶıymetli okuyucularım öncelikle olumlu olumsuz tüm yorumlarınız için hepinize teşekkür ediyorum..rnrnSevgili Özlem hanım..rnAmacım asla kimsenin direncini kırmak değil.. Olamaz..rnBen de tıpkı sizin gibi ve tüm aydın, çağdaş, Cumhuriyet kadınları gibi erkeklerle eşit haklara sahip olmayı çok arzu ederdim kuşkusuz. rnrnYazılarımızı sıkıcı olmamaları adına kısa tutmaya çalıştığımız için; rnrnKadın erkek eşitliğine inanan, rn#YeryüzündeGördüğünüzHerşeyKadınınEseridir diyen bir KAHRAMAN'ın nesli olduğumuzu, rnrnBirçok dünya ülkesinden daha önce, KADIN HAKLARI'na sahip olduğumuzu, rnrnÜlkenin bağımsızlığına kavuşup muassır medeniyetler seviyesine gelebilmesi için, erkeğiyle omuz omuza cephelerde savaşan,rnBebeğini beşikte bırakıp cepheye koşan Nene Hatun'la, rnKara Fatma'yla, Gördes'li Makbule'yle, rnİlk kadın pilotumuz Sabiha Gökçen'le, rnVe daha ismini sayamayacağımız bir çok kahraman kadınlarımızla gurur duyduğumuzu yazamadım..rnrnO yüzden yazı size sığ gelmiş olabilir.rnYorumlarınız benim için kıymetli..rn
Mustafa Çuha - 15 Mart 2021 18:30
Eşitsizliği tamamen düzeltebilme imkansız evet. Ama kadınlarımızın bilgi ve kültürü arttıkça azalacaktır eşitsizlik. Zaten ben bunu yaşadığım çevrede gözlemliyorum.
Ozlem - 15 Mart 2021 01:32
Ibrahim bey; ironinin ne olduğunu biliyorum.Ters psikoloji uygulamış hanfendi empati kurulabilmesi acısından fakat kadınların direncini kıran bir cümle ne ters psikoloji ne de ironidir. Bunu yazan bir erkek olsa idi. Inatlasma girebilirdi devreye fakat salı kendinden olunca kesemiyorsunuz. Kabullenmemiz gerekir kısmı fazlası ile kaderci olan bu coğrafyada ters tepki ceker.Yani o is sizin dediginiz gibi değil. Giriş gelişme ve de sonuç çok bağımsız amacına uygun değil vesselam!
ibrahim - 10 Mart 2021 19:31
DEVAMI. Tabi ki yazı yazılırken başında Tariz ya da İroni yapıyorum denmez, denilirse zaten çok komik olacağı gibi okuyucuya da “sen bunu bilmiyorsun, cahilsin o yüzden ben yazıyorum” demek olur ki bu okuyucuya çok büyük kabalık yapmak olur. Bunu okuyan normal bilgi, kültür ve zeka seviyesindeki insanlar zaten anlaması beklenir. Bunu anlamayan da zaten yazıdan ve yazının amacından hiçbir şey anlamaz çünkü ortada bir eğitim problemine işaret eder ki öncelikle eksikliğin düzetmesi beklenir. Son olarak bir hatırlatma, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunamaz.
ibrahim - 10 Mart 2021 19:30
Tariz ve İroni. Çok severim edebi bu sanatları. Zeka göstergesi ve edebi yazı yazmanın materyallerinden birkaçıdır. Bir edebi sanat olan Tariz veya Dokundurma, sözün ya da kavramın gerçek ve mecazlı anlamı dışında büsbütün tersini kastetmektir. Tariz, bir kimseyi iğnelemek, bir yerde alay etmek, uyarmak veya bir konuya dikkat çekmek amaçlı yapılan söz sanatı da denilebilir. Yazara yorum yapan Özlem hanım, sizinle asla demogoji yapmak niyetinde değilim ama hem diğer okuyucuların doğru bilgilendirilmesi, YANİ yazının amacına ulaşması, hem de yazara büyük bir haksızlık olmaması ve de maalesef ve üzülerek ifade etmek isterim ki yukarıda kısaca bahsettiğim bu edebi sanatan en ufak bir bilginiz olmadan yorum yapmanız ve bu cehalet oldukça üzücü olmuş. Yazı okunduğunda, bu sanatın ustalıkla kullanıldığı görülmektedir. Sanırım Yazardan oldukça büyük bir özür dilemeniz gerekmekte.
Özlem - 09 Mart 2021 19:13
Ne talihsiz ne sığ bir yazı! Kadının değil koyunun sayildigi bir ülkede, seçme ve seçilme hakkı almayı başarmış, omuz omuza cephede savaşmış bir ülkenin kadınının almış olduğu kaleme bakınız! Ortadogu bataklığına kafanızi dönüp baksaniz mücadele ne ise yarıyor görürdünüz. Yazık cok yazik! Hiç yazmasanız daha iyi olurdu. Golge etmeyin yeter! Esitlik mücadelesi veren Kadınlara selam olsun. Ata binen Balkizlardan ne hale evrildik.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99