Flaş Kocaeli
Cüneyt Karaman
ckaraman2000@yahoo.com
Cüneyt Karaman

Kaçınılmaz Son " Kuraklık "

05 Şubat 2021 tarihli yazısı

Geçenlerde evde oturmuş susuzluk ve kuraklık üzerine Uluslararası Sosyal Araştırmalar Dergisi nde yayınlaşmış bir yazıyı okurken Metroloji Genel Müdürlüğü yetkililerinin kuraklık meselesinin Türkiye’de en sık görülen 31 afet içerisinde etkisi ve şiddeti en fazla olan olduğunu  ortaya koyduğu ve bu kapsamda Türkiye’nin detaylı bir kuraklık yönetim ve planının bulunmadığı ve bu durumun kuraklık ve susuzluğun olumsuz etkilerinin artmasında önemli bir kaynak olduğundan bahsediyordu.

 

Bu yazıda bahsi geçen kuraklığın etkilerini düşünürken kuraklık ve susuzlukla ilgili Türkiye’nin detaylı bir yönetim planı olmadığı gibi benim de bir planımın olmadığını fark ettim. Son günlerde yaşadığım bir olay aklıma geldi belki hatırlarsınız Kocaeli’de 48 saat su kesintisi haberi ile ortaya çıkan İSU tarafından yapılan su hatların yenileme çalışmalarında başımdan geçen olaylarla sıkıntının benim açımdan boyutları ortaya çıktı.

 

48 saatlik su kesintisi hayatımıza ne kadar etki eder? Belirtmek isterim ki benim hayatım felç oldu. Kesintinin bize etkisinin ne olabileceği ve acaba hazırmıyız düşüncesi bile bizi anksiyeteye sevk etti. Mahalledeki tek su kuyusundan sıra bekleyerek manuel kolla su çıkararak eve su taşıyan biri olarak geçmişi çabuk unuttuğumu ve kolay olana çok alıştığımı farkettim.

 

48 saatlik su kesintisi ne kadar etkileyebilir ki? Ne siz sorun ne ben söyleyeyim ben kuraklığın hem ekonomiye hem üretime etkisini çok yakından tecrübe ettim. Bu arada susuzluğa hazırlığımız olmadığını da görmüş oldum. Eskiden evlerimizde her daim içinde su bulunan 30-35 litrelik beyaz çok maksatlı bidonlar olurdu ve onlarda ev için su stokları yapılırdı.

 

Maalesef evde su koyacak kap bulamadım banyoda kullanım için çocuğun duş teknesini doldurdum. Banyo için su tamamdı da içme suyunu ne yapacaktık şişelenmiş su almak mantıklıydı ama kötüsü marketlerde duymuştu haberleri ki fahiş fiyatla sular marketin girişinde karşıladı bizi. çok şükür gücümüz vardı da aldık biraz.

 

Ama karşı komşum yeni su şişesiyle her eve geldiğinde acaba yeter mi demekten kendimi alamadım. Hanımın mutfakta kullan at tabak, çatal, bıçak ve bardak kullanalım fikri de bu arada kayıtlara geçti. Hazırlıklar artık tamam dediğimizde bile içimizde yine bir şüphe vardı. Bizi  ne bekliyordu bilmiyorduk.

 

İSU tarafından yapılan bilgilendirme ile bizim bölgemizdeki su kesintisi 16 saat olacağını öğrenince bütün hazırlıklar çöp oldu.  Hala banyoda kullanmak için ayarladım suya baktığımda bunun bizim kaçınılmaz sonumuz olduğu düşüncesi üzerimdeki baskıyı artırıyor. Fragmanını izlediğimiz susuzluk filminin çekilmemesi dileğiyle.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99