Flaş Kocaeli
TUĞBA TEKELİ
tugbatekeli@gmail.com
TUĞBA TEKELİ

LİMON

22 Ocak 2021 tarihli yazısı

Tek çocuğum ama kalabalık, şen şakrak, sevgi dolu bir ailede büyüdüm. Anılarımı büyüdükçe daha çok sahiplendim sevdim ve onlara sıkı sıkı tutundum hep. Kıymet bilirim, fotoğrafların gücüne inanırım ve onları bağrıma basarım, sıkıntılı zamanlarımda bana güç verirler. Ailenin ne denli önemli olduğunu üniversite sonrası tam manasıyla idrak ettim çünkü üniversite çağlarında başında kavak yelleri esen asi bir kız çocuğuydum. 

 

Seneler beni uzak coğrafyalara taşıdı, bir çocuk doğurdum ve büyütüyorum. Çoğunluğun yerleşmek istediği güzel bir kentteyim ama genellikle yalnız hissediyorum çünkü memleketime uzak, dostlarıma hasretim. Ailemi özellikle de pandeminin olduğu şu günlerde daha az görebiliyorum, zamanlar hep sınırlı.

Siz bu yazıyı okuduğunuzda annem ve babamın dönüşlerinin üzerinden epey zaman geçmiş olacak ama aynı hissiyat hala üzerimde olacak biliyorum. Onlar yanımdan gittiğinde geride bıraktıkları kokuları, sesleri, evdeki varlıkları uzunca bir süre benimle yaşamaya devam ediyor. Mutfakta her içişlerinde bardaklarına koydukları limon dilimlerini bir süre tezgâhta tutmaya devam ediyorum. O gidiş, o anki ayrılış limon gibi ekşi bir tat bırakıyor kalbimde. Bir an merdivenlerden inecek de gelecekler gibi hissedip kafamı yukarı kaldırıyorum. Elbette günler geçtikçe bu eksiklik hissi yerini özleme bırakıyor ama ilk zamanlar gerçekten epey zorlanıyorum.

 

Eskiden şükretmenin önemini ve iç rahatlatıcılığını bilmezdim. Şimdilerde onların kilometrelerce uzağımda olsalar da sağ ve sağlıklı olduklarını bilmek büyük bir şükür sebebi. Hala istediğim an telefonun diğer ucundan seslerini duyabiliyorum. Bu öyle büyük bir nimet ki…Yine de insanoğlu işte bazen elindekiyle yetinmeyip daha fazlasını isteyebilen bir canlı. Her an bir uzanma mesafemde olmalarını arzu ediyorum. Aile kocaman kalın gövdeli sağlam bir ağaç gibi aynı, sırtını güvenle ve huzurla yaslayabileceğin. Bu yüzden anılara sahip çıktığımız gibi an’lara da sahip çıkmalıyız. Hala telefonun diğer ucunda bize cevap veren o sevgi dolu sesler varken onlara sıkıca sarılalım, şükredelim ve olabildiğince mutluluk biriktirelim hep beraber.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Ümit DİNÇ - 23 Ocak 2021 12:12
Ağlattın

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99