Flaş Kocaeli
TUĞBA TEKELİ
tugbatekeli@gmail.com
TUĞBA TEKELİ

İhtiyatlı iyimserlik

09 Ocak 2021 tarihli yazısı

Hayatın her şeye rağmen nasıl da eskisi gibi devam ettiğine şaşırıyorum. Yeni normalleri hala içimize sindiremedik. Görüyorum ve kalakalıyorum bazen, nasıl da umursamaz olabiliyor insanoğlu, bile isteye nasıl da işine geldiği gibi algılayıp uyguluyor.

 

Ufacık bebeler ile sokaklarda rahatlıkla gezinen insanlar var veya hala doyasıya parklarda oynayan çocuklar.

Ben bırakın korona gibi bir gerçeğin hayatımızda oluşunu, ortada hiçbir şey yokken bile oğlum ufakken soğukta sokakta veya kapalı alanlarda olmaya endişe ederdim. Biz evet iyimseriz geçeceğini biliyoruz ama ihtiyatlıyız da. Hayatımızdan -zorunlu haller haricinde- kapalı yerlerde olmak ve parklarda oynamak çıkalı çok uzun zaman oldu. Araba turları favorimiz. Bazen nasıl bu denli sabırlı olabildiğime inanamıyorum.

Üstelik evin içinde 7-24 bir oğlan çocuğuyla birlikte mesai verirken.

 

İnsanlar ölüyor, ölmeyenler günlerce eziyet çekiyor. Tüm anlatılanları birleştirince ortaya çıkan tablo Amerikan filmleri gibi. Ama hayatımızı Türk filmleri gibi yaşıyoruz, trajikomik bir biçimde. Alışamadık, alışmaya çalışmıyoruz, sadece yaşıyoruz, geçip gidiyoruz günlerin içinden yarını düşünmeden.

 

Yeni yıl için beklentilerimiz aslında her zamanki gibi çok fazla. Daha çok kazanmak daha çok varmak istiyoruz hayallerimize. Çıktığımız yoldan dönmek istemiyor hızla ilerliyoruz. Bazen durup dinlenmek yerine gaza asılıyoruz bazense mola yerinde zamanın çoğunu geçiriyoruz. İnsanoğlu çok dengesiz ve dünyanın da dengesini bozuyor. İçimizde dengeyi henüz bulamamışken yaşam alanımızda nasıl bulalım ki?

 

Her şeye rağmen devam ediyoruz. Tüm olup bitene rağmen bir şekilde yabani otlar gibi büyüyor sarıyoruz ortalığı. Bunca çaba da takdire şayan aslında, vahşice direniyoruz. Bakalım daha neler göreceğiz nefesimiz yettiğince. İyi olalım diyorum tüm diğer kelimeleri bir kenara bırakıp. Genel bir iyilik hâkim olsun istiyorum önümüzdeki yıllara. Hak ettiğimize olan inancımı zaman zaman kaybetsem de umutlarımı koruyorum bir çocuğu korur gibi.

 

2021 geldi. Milenyumun bilinmezliği korkusunu üzerimizden atalı çok oldu. Ne yazlar baharlar kışlar geçirdik. Elimizde hayallerimiz devam ediyoruz tabana kuvvet. Görelim ve yaşayabilelim tek dileğim bu, sağlıkla, ihtiyatla, iyilikle ve kendimize dönerek.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Kutay Alkan - 10 Ocak 2021 12:54
ÇOK ANLAMLI BİR YAZI OLMUŞ TEBRİK EDİYORUM
Ümit DİNÇ - 10 Ocak 2021 12:50
Evet, yabani otlar gibi büyüyor ve ortalığı sarıyoruz verimsizce! Yüreğine, emeğine sağlık. Sevgiler

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99