Flaş Kocaeli
Cüneyt Karaman
ckaraman2000@yahoo.com
Cüneyt Karaman

Yükselen değer cengiz topel Havaalanı

12 Kasım 2020 tarihli yazısı

Kocaeli şehri, gerek büyüyen sanayisi gerek kültürel mirasını gün yüzüne çıkarması, gerekse demografik yapısı ile marmara bölgesinde her geçen gün değerini artırmaya devam etmektedir. 
 
Yükselen bu değer içinde Cengiz Topel Havaalanının da hakkına düşen payı alması zorunlu hale gelmiştir. 
 
Yıllardır bir çok  proje ile gündeme gelen Cengiz Topel Havaalanı planlanan yatırımların şu veya bu sebeple yapılamaması nedeniyle hak ettiği değeri bulamamıştır. 
 
Cengiz Topel Havaalanı gerek sivil hava yolları yolcu taşımacılığı gerekse kargo taşımacılığının merkezi haline getirilmesi projelerinde hedeflerin çok uzağında kalmıştır. Ama bugünlerde Cengiz Topel Havaalanı ile ilgili mutluluk verici haberler gelmeye devam etmektedir. 
 
Alınan haberlere göre özellikle İstanbul ve Çorlu havaalanlarında sivil havacılık için pilot yetiştiren uçuş okullarının Cengiz Topel Havaalanına taşınacakları. Hali hazırda yoğunlukla askeri uçuşlar için kullanılan cengiz topel havaalanı mevcut imkanlarıyla Sivil Havacılığın hizmetine devam edecektir. 
 
Cengiz topel havaalanı  tek ana pist ile ve geçen yıllarda genişletilen tek sivil park sahası ile sivil havacılık için hizmet vermektedir. Uçuş okullarinın Cengiz Topel Havaalanına gelmesi ile birlikte ana piste ek olarak yedek bir pistin yapılması gerekliliği ortaya çıkacak, ayrıca sivil havacılık için kullanılan park yerini yetmeyeceği anlaşılacaktır. 
 
Bu projelerin gerçekleşmesi ile kazanılanacak olan imkanlar şimdilik Yurtiçi yapılan uçuşlara uluslararası uçuşlarında eklenmesine vesile olacaktır. Uluslararası uçuşların Kocaeli’mize katacaklarını düşünün... İşte o zaman İstanbul düşünsün...

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99