Flaş Kocaeli
TUĞBA TEKELİ
tugbatekeli@gmail.com
TUĞBA TEKELİ

Hepinize içten bir merhaba;

12 Kasım 2020 tarihli yazısı

Kocaman bir yazı geride bıraktık ve soğumuş bir kasım ayında ilerliyoruz. 2020 yılı tüm kasveti ve beraberinde getirdiği olumsuzluklarla sürüyor. 2021’den umutlu muyum bilmiyorum, umudumu kaybetmemeye ve onu diri tutmaya çalışıyorum. Pandemi tüm hızıyla artarak devam ediyor. İnsanlar artık daha çok rehavete kapılmış durumdalar, nedenini kimi zaman anlayabiliyorum çünkü aynı şeyi zaman zaman ben de kendi içimde hissediyorum. Adeta bir iğneyi batırır gibi kendimi mıncıklayıp kendine gel diyorum, zaman tetikte olmak zamanı.

 

Biz çekirdek aile olarak senelerce gurbette kapalı kapılar ardında yaşadığımız için, insanların o içinde bulundukları sıkıştırılmışlık hissini iyi biliyoruz. Döndüğümüzde yaşadığımız karantina günlerini daha kolay atlatmamız bu nedenle. Çünkü biz pek çok sebepten günlerce, aylarca güvenlikli bir kapının ardında, bir şantiyede kapalı kalma durumunu yaşadık. Çok benzer hisler, her ne kadar sebepler farklılaşsa da. İnsan o hali yaşadıktan sonra kendini hunharca sokağa atmak ve bir şey düşünmeden delice dolaşmak istiyor.

 

Pandemi  döneminde eve kapanan sadece bedenimiz değil, ruhumuz, arzularımız ve içimizde büyüttüğümüz tüm diğer kişilikler. Bu yüzden bazen bir tanesi çıkıp at kendini sokağa deyiveriyor. Öbürü ise titizlikle nefsini zapt etmenin peşinde. Hal böyle olunca ruhumuz özgür bir kuş gibi salınıvermek istiyor enginlerde. Yani demem o ki bu hal ile baş edebilmek pek zor. Ben acı da olsa sokaklara kaçmak istediğimde virüsten dolayı sevdiklerini kaybeden, gencecikken ölen hatta acılar içinde kıvranan insanları düşünüyorum. Hayat bize devamlı kendinin ne denli güçlü olduğunu, yenilmez olduğunu hatırlatıp duruyor.

 

Gelelim 30 Ekim günü İzmir’de yaşadığımız felaket anlarına. Yine günahsız canlar telef oldu beton yığınlarının altında. Tıpkı 99 depreminde yaşananlar gibi çaresizlik dolaştı hepimizin içini, dolaştı dolaşıyor hala. Bedenim sanki her gün dakikalarca sallanıyor.

 

Öyle bir his ki anlatması güç, her an tetikte olmak  insanı yoruyor, yıllarca yaşlandırıyor her defasında. 21 sene evvel yaşanan o acının hesabı sorulmamışken, kaybolan insanlar bulunamamışken yeniden böyle sınanmak gerçekten zor. İzmir halkı çok vicdanlı, iyi yürekli ve yardımsever. Ama yetmiyor anneleri ağabeyleri babaları ölen çocuklara, çocukları ölen annelere, yetmeyecek.

 

Okudukça şaşırıyorum o binaların yapımında çalışan insanların çalışırken bile korkuyorduk demelerine. İnsanlar çaresiz, o yüksek binalarda oturanlar nasıl bırakıp gitsinler bir anda evlerini, peki nasıl devam etsinler bir şey olmamış gibi. Kış kapımızdayken her şeylerini enkazda bırakanlar nasıl toparlanıp yaşayacaklar? Dualarımız, iyi dileklerimiz hep onlarla. Umarım artık denetlemeler daha fazlalaşır, güçsüz yapıların ruhsatları iptal edilir yıkılır ve insanlar güvenli alanlarda stressiz huzurlu bir yaşam sürerler. Elbette her ilimizde, ilçemizde bu yapılabilir. Para değil insan düşünülür umarım. Ummaya devam edelim, yılmayalım. Bir şeyleri değiştirmeye fikirlerimizden, kendimizden başlayalım! Değişelim, değiştirelim, iyileşelim…

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99