Flaş Kocaeli
TUĞBA TEKELİ
tugbatekeli@gmail.com
TUĞBA TEKELİ

Yaza doğru

30 Mayıs 2020 tarihli yazısı

Günler ilerlerken tüm hızıyla, içimde beni tüm telaşlarımdan alıkoyan bir yanım var. Aslında bu hepimizde var, ruha dinginlik katan bu yanımız işte.

 

Koşar adım yaşadığımız hayatımızda biliyorsunuz ki uzunca bir duraklama dönemine girdik epeydir. Hala ite kaka hızlanmaya çalıştığımız anlar oluyor. Günlerce yürüyebilirmiş gibi hissediyoruz, her çiçekten bal alır gibi aynı alışverişe koşmak isteyen bir yanımız da var. Ben daha çok özgürce denizi izlemek, uzanmak ve okumak istiyorum saatler boyu. Nitekim; hayatın hepimiz için farklı planları var.

 

John Lennon’ın söylediği gibi ‘Hayat, biz planlar yaparken başımızdan geçenlerdir’ sözünü iyice benimsedik bugünlerde. Çünkü plan yapamadan hayatın akışına uymaya çabalıyoruz. Böylesine akmak hayatın içlerine doğru, çoğu zaman daha doğru geliyor bana. Aynı bir çocuğu kendimize ayak uydurmaya zorlamak gibi,değişmesi için zorlamak gibi. Ama herkes kendi akışını bulur ve ilerlerse daha doğru oluyor gibi geliyor bana. Akış hep bir devamlılık hali aslında, içinde kaybolunan bir girdap değil asla, güvenle ilerlemek aynı zamanda, kuşların gökte süzülmesine benziyor tıpkı. Bunu hayatın rutini gibi algılamayı sevdim. Bana bunu karantina günleri öğretti. Ayak uydurmaya çalışıyorum herkes gibi. Bazen bir ileri iki geri de olsa çabalıyorum.

 

Dünya yaza çıkacak az kaldı, baharı öteliyoruz artık. Henüz kavrulmaya daha zaman var ama böylesi çok daha hoş. Ben zaten hep en çok baharı sevdim. O kendine has kokusunu, ılık rüzgârlarını ve akşam serinliğini. Oysa yaz kendine has bir bencillikle geliyor her zaman, çoğunlukla kendi dediği olsun istiyor. Bahar öyle değil. Koşar adım çıkmak istemiyor insan yolları yürürken, durup keyfine varmak istiyor.

 

Telaşsız, sakin ve olgun bir tavrı var. Korkutmuyor, telkin ediyor daha çok! Bir sokak köşesinde hiç ummadığın bir anda eski bir dostla tesadüf etmek gibi. İşte belki de en çok bu yüzden seviyorum baharı herkesi kucaklayan o yanı sebebiyle. Ama hayat işte yaza götürüyor bizi, denizi ısıtıyor ve gönlümüzü kazanıyor güneşin sıcaklığı afacan çocuklar edasıyla. En çok denize baktığım zamanlarda unutuyorum bir anlık da olsa dünyanın içinde olduğu bu kötü hali. Siz de bakın ve uzaklaşın iç sıkıntılarınızdan kısa bir süreliğine de olsa. Yakınına gidemiyorsanız benim gibi arka fon yapın telefonunuza bilgisayarınıza her açtığınızda karşınıza çıksın. Oh çekin derince! Bırakalım aksın zaman kendince…

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99