Flaş Kocaeli
TUĞBA TEKELİ
tugbatekeli@gmail.com
TUĞBA TEKELİ

Güven

02 Mayıs 2020 tarihli yazısı

Güven; kelime anlamı olarak ‘korku, çekinme ve kuşku duymadan inanma ve bağlanma duygusu demek.

 

Güven kelimesinin hayatımızda ne denli önemli bir yere sahip olduğunu son zamanlarda sanırım daha iyi anladım. İnsan bazen bildiği şeyleri bile tekrar hatırlamak ihtiyacı duyuyor. Sanırım rutine ayak uydurmak da icap ediyor. Unutmak çok sık yaptığımız bir şey ve kimi zaman düştüğümüz yanılgıların içinde en kıymetlisi. Güven duygusu da unutulan bir duygu ne yazık ki.

 

Ben evime o ilk adımı attığımda yeniden hissettim bu duyguyu. O içimden derin derin çektiğim oh ların sebebi tam da bu duyguydu işte. Kendimi güven dolu bir ortamda çocuklar gibi mutlu hissettim. Oğluma sıklıkla anlatmaya çalıştığım da bu ‘burada güvendesin, burası bizim alanımız, evimiz’.

 

Cezayir’de kaldığımızda içimde en eksik duygu bu oluyor. Elbette güvenli bir ortamdayız orada da ama insan yabancı bir memlekette ailesinden bildiklerinden uzak olunca üstüne üstlük bir de dünyada böyle özel bir durum hakimse en çok hissetmek istediği güven! Dönme sebeplerimizden en önemlisi buydu işte. Ne kadar karantina olacağını bilsek de sonunda bu güven dolu ortamda yani evimizde uyanacağımızı bilerek onca saattik yolda olma halini kabul ettik.

 

Urfa’da karantinadayken de devletin güvencesinde olduğumuzu bildiğimiz halde o içimizdeki boşluk dolmadı. Bilmediğimiz bir yerdeydik ve tanımadığımız insanlardan medet umduk. İyi ki dediğimiz çok şey de oldu elbette ama hep aklımızda nihayete ermek vardı yuvaya dönmek.

 

Bu günlerde minicik bir virüs tüm özgürlüğümüzü ele geçirmişken işte umut dışında en çok ihtiyacımız olan duygu bu. Güvenle günleri geçirmek, güvenle sokakta olabilmek, güvenle uyuyabilmek ve devam edebilmek. İnanmak başarmanın yarısıdır derler ya hani inanmamız lazım ve inandıklarımız için çabalamak.

 

Güvenli ortamlarımızda biraz daha kalmayı becerebilirsek sabrın sonu selamet olacak!

 

Aslında yazılacak öyle çok kelimem var ki sizleri sıkmaktan korkuyorum. Bir dahaki sefere biraz etrafımızdaki insanlardan bahsedelim ne dersiniz? Bu süreci nasıl geçirdiklerini gözlemleyelim ve güzel çözümlemeler çıkartalım…

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99