- Acaba insanlığımızı mı kaybediyoruz?
Flaş Kocaeli

Acaba insanlığımızı mı kaybediyoruz?

24 Mart 2015 tarihli yazısı

Hayvanlara yapılan işkenceler... Ya acaba insanlığımızı mı kaybediyoruz? Yoksa onlarında bizler gibi birer can olduğunu unutuyor muyuz? Giderek vahşileşiyoruz savunmasız,acısını bile dile getiremeyen o masumlara nasıl kıyıyoruz. Nefes almalarına bile tahammül edemeyen insanlar var insan demek bile ayıp aslında onlara.

Hayvanlara kurulan bağ,arkadaşlık , hatta insanlık gelişiminede fazlasıyla katkıda bulunuyor. Daha paylaşımcı, daha anlayışlı,daha farklı bir kişilik kazandırıyor insana. Şiddetin de önlenmesinde büyük bir rol oynadığı söylenebilir. Hayvan sevmek aslında doğayı sevmek demektir. Doğa sevgiside yeşili ve hayvanları sevmekle başlar. İçinde bir gupte hayvan sevgisi olmayan insanların başka sevgileri de tatması pek olası bir durum değildir. Önce hayvanları sevelim daha sonra onlara elimizden geldiğince koruyalım.

-Zor durumda kalmış hayvanları koruyalım, onlara sevgimizi aşılayalım.

-Yiyecek artıklarımızı , özellikle de ekmekleri çöpe atmayalım yakınımızda bulunan hayvan besleyicilerine ya da kuslara verelim.

-Hayvanlara eziyet edenlere müdahale edip onları uyaralım ve gereğini yapalım.

-Biliyorsunuz ki yaz geliyor havaların ısınmasıyla sokak hayvanları suya daha çok ihtiyaç duycaklar onlara bu konuda yardım edelim ve bir kap su bile olsa koyalım .

Unutmayın ki kalbinde merhamet olmayana cennet yoktur.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

arkadaşş - 10 Şubat 2016 19:29
doğadaki her canlıyı sevebiliyorsan bilinçli ve bilgili bi insansın ve içinde hep pozitif bi insan olarak ahlakii değerlerini kaybetmezsin hiçbizaman. illa doğa bilimci olman gerekmiyor. hayvanların ve bitkilerin yaşamına saygı duymak zorunlu görevimiz. onların yaşamına destek olmak yardım etmek bu koskoca dünyada küçücük bir uğraş olsa gerek bize:))) çokta zor deil
Hakan B. - 08 Nisan 2015 08:55
doga sevgisi ilk okulda pamuga nohut ekmek ile baslar ve odev bittikten sonra filizlenen nohutlarin cope atilmasi ile biter. bu sadece bir olay, kendi elimizle okullarda cani yetistiriyoruz ne yazik ki.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99