- Ebeveynlerin Dikkatine
Flaş Kocaeli

Ebeveynlerin Dikkatine

06 Mart 2015 tarihli yazısı

Son zamanlarda erkek çocuklarının psikolojik dengelerinin değiştiğini düşünüyorum. Bazı erkeklerin kadınsı psikolojilere yatkınlık göstermeye başladığını düşünüyorum. Neden dersiniz? Erkeklerin gelişim süreçlerinin önemli olduğunu düşünüyorum. Bazı ebeveynler erkek adam yetiştireceğiz diye kabadayılaşmış erkek profilini ortaya çıkarıyorlar. Bir diğer psikoloji ise anneleri tarafından aşırı derede korunarak büyütülen sokağa çıkarsa birşey olur endişesiyle evden dışarı adım attırılmayan bunun sonucunda da çıt kırıldım erkek profili ortaya çıkıyor diye düşünüyorum. Bazılarında ortasını tutturulmadığını düşünüyorum.
Baba'nın erkek çocuklarıyla daha çok zaman geçirilmesi ve ilgilenmesi gerektğini düşünüyorum.


ERKEK ÇOCUKLARININ KIZ GİBİ DAVRANMASININ NEDENLERİ;
- Anne'nin bilinçli ya da bilinçsizcede olsa erkek çocuğunun kız gibi giydirilmesi,
-Baba'nın ilgisi önemlidir,
-Baba ile olan yanlış iletişim,
-Baba'nın aşırı ilgisizliği ya da çocukla iletişiminin ileri derecede bozuk olması,
-Çocuğun, kendisinden beklenen uygun cinsiyet rolünü kazanması içinde yaşadığı toplumun, çevrenin ve en önemlisi ailenin etkisiyle sağlanmaktadır.


-Normal iletişim sürecinde cinsel kimlik iki veya üç yaş aralığında gelişmeye başlamaktadır. Bu yaşlara kadar çocuklar ailenin ve çevresindeki diğer kişilerin öğretileri doğrultusunda kız ya da erkek olduklarının bilincindedirler.Çocuğun çevresindeki ilk modeller anne ve babadır. Onların davranışlarını, yaşam biçimlerini taklit yoluyla öğrenmektedir. Ebeveynlerin çocuğun her davranışını takip etmeli. Çocukların çocukluk döneminde gördükleri ilgi onların davranışlarında kendilerinden hoşnut olma,kendilerine saygı duyma şeklinde ortaya çıkmaktadır. Yapılan araştırmalara göre ebevenynlerin erkek çocukların kız çocuklarına göre başarma,yarışma,duygularını kontrol etme,bağımsız hareket ve kişisel sorumluluk alma gibi konularda daha fazla ettikleri saptanmıştır.
Sonuç olarak ise ebeveynler çocuklarını yetiştirirken iyi bir gözlem ve araştırma yapmalıdır.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99