- Bazen İnişe Geçmek İyidir
Flaş Kocaeli

Bazen İnişe Geçmek İyidir

26 Ocak 2015 tarihli yazısı

Hepimiz hayatımızın belli dönemlerinde inişler çıkışlar yaşarız. Yaptığın işte başarılı olmak güzeldir. Ama inişler de aslında sürekli değişen ekonomik, politik ve sosyal durumlara uyum sağlamak adına yol haritanızı ve kurallarınızı yeniden şekillendirmek için bir şans olarak algılanmalıdır.
Çünkü teknoloji sürekli gelişiyor, insanlar değişiyor, üretilen düşünce ve fikirler de hep bir devinim içinde ve bu işi senden daha iyi yapabilecek biri her zaman bulunuyor.
Bu inişler aslında pek çok güzel şeyin farkına varmamızı sağlar her ne kadar süreç bizim için sancılı da olsa.
Hedefe giden yolu tekrar gözden geçirmemiz için aslında bir fırsattır. Halihazırda uyguladığımız stratejiler bir işe yaramıyorsa artık yenilerini geliştirmemiz gerektiğini bize hatırlatır.
Farkında olmadığımız yeteneklerimizi keşfetmemiz ve yeni yetenekler geliştirmemiz için de bir fırsattır. Her zaman yolunda giden bir işte, varolan durumu muhafaza etmek için halihazırda bulunan yeteneklerimize yeterli gözüyle bakarız. Olumsuz bir durumda ise ayakta kalmak için pek çok yolu dener ve başa çıkabilmek adına manevra kabiliyetimizi arttırmak için zihinsel gücümüzü ve elde bulunan kaynakları tekrar ve daha iyi nasıl değerlendiririm yoluna gideriz. Bu süreç aslında bize farkında olmadığımız pek çok yeni fırsat sunar. Kör noktalarımızın farkına varmamızı sağlar.
Aynı hataları tekrarlamazsınız. Edinilen tecrübeleri kullanmaya başlarsınız ve sezgileriniz size yine bir hata yapmak üzere olduğunuzu ya da doğru yolda olduğunuzu söylemeye başlar. Bir nevi koku alma duyunuz gelişir.
Belki de bu inişlerin bize en önemli katkısı arkadaşlarınızın kim olduklarını farketmenizi sağlar. Kim gülüyor siz düşünce ya da kim kolunuzdan tutup sizi kaldırmaya çalışıyor bunu görürsünüz. Sizin tekrar ayağa kalkmanız için sizi cesaretlendiren ve kalktığınızda üstünüzdeki başınızdaki tozu sirkelemeye yardım eden kişilere yatırım yapmanız gerektiğini anlarsınız.
Her şeyden öte daha da güçlenirsiniz ve daha dikkatli olmayı öğrenirsiniz. Ama inişlerde asla aşağiya değil, hep yukarıya bakmayı unutmayın. İndiğiniz noktadan daha yukarıya zıplamak için bazen zemine sert bir iniş yapmaniz bile gerekebilir ama başınız hep yukarda olsun. Bunu yere yığılıp kalmanız için tükeniş gözüyle bakmayın, daha yükseğe sıçrayabilmeniz için bir fırsat olarak değerlendirin.
Başarılı ve bol kazançlı günler dilerim.

 

Bu Haber/Yazı yoruma kapatılmıştır.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99