Adnan Sancak - Sahipsiz Canlar
Flaş Kocaeli
Adnan Sancak
adnansancak@zeytinoglu.net
Adnan Sancak

Sahipsiz Canlar

12 Ocak 2018 tarihli yazısı

Tüm hayvanseverlere büyük bir merhaba.

Ben Adnan Sancak. Mesleğim ziraat mühendisliği; uzmanlığım zootekni yani hayvan besleme. Sevgili dostum Hüseyin Öziri' nin daveti ile bu köşede siz değerli okuyucular için hayvanlar ve hayvan besleme ile ilgili yazılar yazacağım. Köşemden sorularınıza da cevap veriyor olacağım; hayvan besleme ile ilgili sorularınızı adnansancak@zeytinoglu.net adresine gönderdiğinizde sorularınızın cevaplarını köşemde bulabileceksiniz.
Bu yazımın konusu şehirlerimizde yaşayan sahipsiz canlar . Mahallelerimizde, sokaklarımızda, kırsalda yaşayan sahipsiz canlar toplumun büyük bölümü tarafından yok sayılmakta. Onlardan korkulmakta, pis kabul edilerek istenmemekte... İnsanla en fazla uyum halinde yaşayan canlılardan kedi ve köpekler yaşam alanımızın bir parçasıdır. Bu masum canlıların tek ihtiyacı yemek, su ve sevgi ve bir ölçü de barınmadır. Bu masum canlıları besleyen, koruyan, sağlığını düşünen değerli insanlar yok değil! Sahipsiz canlar için birşey yapmıyorsak veya yapamıyorsak da onlar için çaba gösteren bu merhametli insanları destekleyelim; şikayetlere yalnızca hayvanlara merhamet ettikleri için kavgalara maruz bırakmayalım.
Şu bilinmelidir ki doğa bitkisiyle, hayvanıyla bir bütündür. İnsan olmadan dünyada canlı yaşamı devam eder; ama bu canlı yaşamı olmadan insan yaşamaya devam edemez. Bizi doğadan koparan günümüz hayatı yapay bir ömür tüketme aracı gibidir. Aslolan insanın doğaya uyumlu, saygılı ve doğayla iç içe yaşamasıdır.
Sokaktaki sahipsiz canlıların su, yiyecek ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak zor olmamalı. Evimizdeki artan yemek çöpe giderken yakınımızdaki kedi ve köpeklerin aç kalması bizim ayıbımızdır.
Bunu yanında ülkemizde kedi - köpek maması yerli üretimi başlamıştır. Ülke içi üretimimiz iç piyasaya ve komşu ülkelere ulaşmaktadır. Hazır mamalar bu canlılar için gerekli ve değerli besini sağlamaktadır. Tabi kedi ve köpek beslenmesinde yerli mamaların tercih edilmesi önemlidir. Mama satın alırken yerli üretim olup olmadığına dikkat etmenizi rica ederim. Yerli mama gümrük, döviz kuru, taşıma masrafı gibi ek yüklerden ari olduğu için fiyatı da tüketici için uygun olacaktır.
Sahipsiz canlara merhamet edilmesi dileklerimle...

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Resul Bekar - 12 Ocak 2018 10:02
Yazınız için çok teşekkür ederim. Bende mahalledeki kedileri besliyorum, onların dili Yok herkes mahallesindeki hayvanları doyursun hiç bir sıkıntı olmaz. Unutmayın aç hayvan saldırır tok hayvanlar ise hep kendini sevdirir.
Murat Sevinç - 12 Ocak 2018 08:12
Gazete köşelerinde artık hayvanların dertlerininde yazıldığına sevindim. Hayırlı olsun Adnan bey

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99