Online dükkan satışları azalıyor! - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Online dükkan satışları azalıyor!

TÜİK verilerine göre, online dükkandan boş sepetle çıkanların oranı 2010 yılından beri düzenli olarak azalıyor.

 

Avantajix.com kurucu ortağı Güçlü Kayral: “Hala yüzde 27’lik bir kesim dijital vitrinlere bakmakla yetiniyor. Bu kullanıcıların kaygıları giderilir, E-ticaretin avantajları doğru anlatılırsa onlar da sanal mağazaya çekilebilir”

 

Her 10 internet kullanıcısından 6’sının online mağazaların öncelikli müşteri adayları arasında yer aldığı, e-ticaret sitelerine  girip boş sepetle ayrılanların oranının 2010 yılından beri düzenli olarak azaldığı belirlendi.

 

TÜİK’in 2005 yılından beri 16-74 yaş grubuna yönelik yaptığı “Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması”na göre, Türk internet kullanıcıları, alışveriş yapmasa da online pazarlarda gezmeyi seviyor.  Dijital vitrinlerde sörf yapan internet kullanıcısı oranı araştırmanın yapıldığı ilk yıllarda yüzde 40’lar seviyesindeyken, 2010’da yüzde 60’a kadar yükseldi, aynı seviyeyi bugüne kadar korudu.

 

Araştırmanın ilk yıllarında, mağazadan görerek alma, güvenlik ve diğer kaygılar gerekçesiyle online mağazalardan boş sepetle çıkanların oranı yüzde 90’lar seviyesindeyken, son yıllarda bu oran düzenli olarak düşmeye başladı. Özellikle 2010 sonrası sermaye yapısı güçlü yerli ve yabancı şirketlerin sektöre girmesi, yıllarca vitrin gezmekle yetinen internet kullanıcılarının, dükkanlara girip mal ve hizmet satın alma oranlarını yükseltti.

2010 yılında Türk internet kullanıcılarının sadece yüzde 15’i online dükkanlardan mal ve hizmet satın alırken, bu oran 2015’te yüzde 33.1’e kadar ulaştı.

 

İnternetten alışveriş yapanların yüzde 57,4’ü giyim ve spor malzemesi,  yüzde 27’si seyahat bileti, araç kiralama, otel rezervasyonu, yüzde 25,5’i mobilya, oyuncak, beyaz eşya , yüzde 22,4’ü cep telefonu ve elektronik araçlar, yüzde 18,4’ü de Kitap, dergi, gazete satın aldı.

 

Türkiye’nin ilk cachback sitesi (alışveriş yapana para veren site) Avantajix.com’un  kurucu ortağı Güçlü Kayral, vitrine bakmakla yetinen internet kullanıcısı ile alışveriş yapan kullanıcı oranları arasındaki makasın hala çok açık olduğunu belirterek, “Türk internet kullanıcısının yüzde 60’ı e-ticaret sitelerine girip çıkıyor, yani öncelikli müşteri adayı  durumunda. E-ticaret müşterisi olan internet kullanıcısı oranı ise yüzde 33. Hala yüzde 27’lik bir kesim dijital vitrinlere bakmakla yetiniyor. Bu kullanıcıların kaygıları giderilir, e-ticaretin avantajları doğru anlatılırsa onlar da sanal mağazaya çekilebilir.” dedi.

 

Kayral’a göre e-ticaretin avantajlarını şöyle:

 

-Zaman sınırlaması yok: E-ticaretin en büyük artılarından biri günün her saati ve yılın her günü alışveriş yapılabilmesi.

-Her yerden alışveriş yapma fırsatı: Online alışverişte tüketici, yaşadığı şehirde hatta ülkede  bulamadığı ürünlere internet üzerinden ulaşabiliyor.

-Geniş ürün yelpazesi:  İnternetten alışverişin bir avantajı da insanların ihtiyaç duydukları her ürün ve hizmete ulaşılabilmesi.

 

-En ugun fiyat: İntenette fiyat araştırması yapmak son derece kolay olduğundan, aranılan bir ürünü en uygun fiyatla satın alabilmek mümkün. Ayrıca e-ticaret sitelerinden aldığı bayilik komisyonunu müşteriye aktaran, yani alışveriş yapana para veren  Avantajix.com gibi cashback siteleri, online alışverişlerin benzersiz şekilde ucuza gelmesini sağlıyor. Bu yüzden İngiltere, ABD, Almanya gibi ülkelerde online alışverişlerin çoğu cashback siteleri üzerinden yapılıyor.

-Kalabalıktan uzak alışveriş: E-ticaret, alışveriş merkezinin, Çarşı pazarın karmaşasından, kalabalığından kaçanlara da çare oluyor. Özellikle mağaza dolaşmayı sevmediği araştırmalarla kanıtlanan erkek tüketiciler ile alışverişe ayıracak zamanı olmayan kişileri de bu dertten kurtarıyor.

 

-İkinci el ürünlere erişim: Sadece büyük markaların ürünlerine sizi ulaştırmakla kalmayan e-ticaret, ikinci el ürünlere ulaşmanızı ve kendi eşyalarınızı da satışa çıkarmanıza da yardımcı oluyor.

 

Kaynak:Milliyet

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99