Başbakan misafirimiz oldu - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Başbakan misafirimiz oldu

Kocaeli gençliğini öven Başbakan Davutoğlu terör örgütüne ve destek verenlere "Mücadelemiz devam edecek. Buradan onlara hodri meydan diyoruz" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun daveti üzerine "OBA" helikopteri ile Kocaeli'ye geldi. Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Gençlik Çalıştayı’na katılmak için İzmit'e helikopterle gelenDavutoğlu'nu, helikopterin saat 11.20'de iniş yaptığı İzmit ilçesindeki atletizm pistinde, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve diğer yetkililer karşıladı. Bakan Fikri Işık, Büyükşehir Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, milletvekilleri, belediye başkanları ve yoğun izdiham altında salona girdi.

Gençlik Çalıştayı’nın yapıldığı ve 606 koltuğu olan Sabancı Kültür Sitesi’nde 500 koltuk 35 yaş altı bayan ve erkek genç partililere ayrıldı. Başbakanı Davutoğlu’nun salonda ayakta kimsenin olmamasını istediği için koltuklar dolduktan sonra salona kimse alınmadı. Büyükşehir Belediyesi’nin Maria Ana ve Gazi Akçakoca Bilgi Evleri’nde eğitim gören minikler de salona geldi, Başbakan Davutoğlu’na çiçek sundular.

KOCAELİ ÖRNEK ŞEHİRDİR
Gençlerin kendisine yaptığı coşkulu sloganlarla mutlu olan, Başbakan Davutoğlu, “Kocaeli’nin yeri bizim yüreğimiz. Yol boyunca bizi muhabbet ve coşkuyla karşıladılar. Aydınlık yarınlara yürekten inanan Kocaelili gençleri selamlıyorum. Başbakan olarak 4’ncü gelişim. Bu hafta planımızda yoktu, Kocaeli gençlik çalıştayı olunca gelmemek olur mu Bir günde Kocaeli ayağa kalkmış bizi bekliyor. Kocaeli’de muazzam bir damar var; ayrı bir coşku şölen havası var. Kocaeli; üretimin emeğin şehri, hakkaniyetle paylaşmanın kentidir.” dedi.

Kocaeli Teşkilatını yürekten kutladığını belirten Başbakan Davutoğlu, Kocaeli’ye ve Kocaeli Teşkilatlarına övgüler yağdırdığı konuşmasında şunları söyledi: “Mitinglerde gördüm, kongreleri şenlendirenler sizlersiniz. Böyle bir gençliğin hocası olmak benim için en büyük onurdur. Sizler yanımda olunca hiç arkama bakmayacağım. Böyle bir gençlikle yorulur muyuz? Büyükşehir Belediye Başkanı ekibini, İl Bakanımızı, bakanımızı, milletvekillerimizi kutluyorum. Doğru yolda, istikamet üzerindesiniz. Her birinizi anlınızdan öpüyorum. Sadece güzel belediyecilik yapmakla yetinmeyip güler yüzlü Ak gençlik yetiştirmelisiniz. Bizden aldığınız emaneti daha ileri götürecek heyecanı, imanı sizlerde görüyorum. Kocaeli örnek bir teşkilatımız; hayırlı bayrak yarışının en güzel örneklerini ortaya koymuştur. Nihat Ergün, İbrahim Karaosmanoğlu, Fikri Işık, Zeki Aygün, Mahmut Civelek, Şemsettin Ceyhan İl başkanlığımızı başarıyla yaptılar. Sibel Gönül, Kadın Kolları Genel Başkanlığımızı yaptı. Kocaeli ile olan gönül bağımız daha da güçlenecek. Yerel yönetimler başkanlığımızın bu çalışmayı diğer illerde yapmasını isteyeceğim.”
AK Partili gençlere tavsiyelerde bulunup, mesajlar veren Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu, “Biz seçimi bitirdik, kampanya devam ediyor gibi Türkiye’nin yollarındayız. Bir gün doğuda bir gün batıda olacağım. Bizim rüyalarımız, hayallerimiz var; hayalleri idealleri olmayanlar utansın. Biz birbirimize doğruları telkin etmek için bir araya geliriz. Son nefese kadar birbirinize hakkı, sabrı tavsiye edin, hiçbir zaman enerji kaybetmeyin, inancınızı kaybetmeyin, bıkmadan usanmadan ideallerinizin arkasında mücadele edin. Beni cezbeden bu proje alternatif bir eğitim. Kitap okumayı aranızda yaygınlaştırın; Dünya ve Türk klasiklerini okuyun ama Kur’an’ı zihninizden hiç eksik etmeyin. Tek boyutlu kalmamak için, dünya görüşünüzün zenginleşmesi için, alternatif üniversitelere giden, araştırın. Sadece kanka olmayın; kanka olun ama dava kardeşi olmayı ihmal etmeyin. Son nefesime kadar bende bir talebeyim. Hazır olun, haber vermeden gelir sizinle ders yaparım.
--AK Parti'li gençler "ALLAH BİZDEN YANADIR, BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU" diye coşkulu slogan atttı.

"HER TÜRLÜ AYRIMCILIĞIN TAM KARŞISINDA OLUN"
Gençlere ayrımcılığa karşı olmaları konusunda çağrıda bulunan Davutoğlu, "Her türlü ayrımcılığın tam karşısında olun. Birisi eğer yanınızdaki kardeşinize o Kürt'tür, bu Türk'tür. O Sünni'dir, şu Alevi'dir dediklerinde dönün biz 'Kardeştik, kardeşiz, kıyamete kadar da kardeş kalacağız' diye haykırın. Her zaman her yerde adaletli olun. Adaletinizden herkes emin olsun" diye konuştu.
HİÇBİR KEPENG İNMEDİ
-Gençler bunlar bizi tanımıyorlar. Bildiri yayınladılar. Kepenkler kapanacak Başbakan Diyarbakır'da protesto edilecek diye. Ama umdukları olmadı. Hiçbir kepeng inmedi, herkes beni mutlulukla karşıladı. Diyarbekir'deydim ve hep Diyarbekir'de olacağım. Bu terör oyunlarına karşı dimdik durdukları için çok teşekkür ediyorum. Bu ülkenin şehirleri ovaları, dağları terörden kazınıncaya kadar mücadelemiz devam edecek. İşte gençler bunu örnek alın. Biz yola çıktık mı fire vermeyiz Allah'ın izniyle. Biz 14 yıldır vayetlere karlı mücadele eden biz partiyiz. Dokunulmazlık zırhıyla terör sözcülüğü yapanlara cevabını veriririz.

"CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK YOĞUNLUKLU MÜCADELESİNİ VERİYORUZ"
Terörle mücadelede kararlılık vurgusu yapan Davutoğlu, "Türkiye'nin birliğine, beraberliğine kast eden hain terör odaklarıyla mücadelemiz kesintisiz sürüyor. Türkiye'de 35 yıllık mazisi olan teröre karşı cumhuriyet tarihinin en yüksek yoğunluklu mücadelesini veriyoruz. DEAŞ ve PKK gibi eli kanlı terör örgütlerinin hedefinde yer alan Türkiye, dünyaya terörle mücadelenin nasıl yapılacağını da gösteriyor. Yürüttüğümüz etkin ve kararlı mücadele karşısında bölücü terör örgütünün düştüğü durum ortada" dedi.
"CUMA NAMAZINI, ÜÇ AYLARI HATIRLAMASI OYUN"
Doğu ve güneydoğu terörle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara değinen Davutoğlu, "Operasyonlar karşısında artık bitme aşamasına gelen örgüt ve destekçileri her sıkıştıklarında kendilerine manevra alanı oluşturacak yeni oyunlara yelteniyorlar. Camileri yakan, minarelerinden ezanı susturup kendi marşını çalan, Kur'an'ı Kerim'in içine bomba tuzaklayanların bir anda cuma namazını, üç ayları hatırlaması böyle bir oyun oldu. Bu ülkenin insanı bilir. Kimin onlara aşkla bağlı olduğunu kimin barış için çalıştığını kimin cuma namazı dendiğinde cuma namazını hayatı boyu geçirmemiş olanların olduğunu kimin de cuma namazını siyasi istismar yaptığını bilir bizim halkımız" açıklamasında bulundu.
"MÜSLÜMAN BİR DELİKTEN İKİ KERE ISIRILMAZ"
İsim vermeden HDP'yi eleştiren Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şimdi de yeni bir oyun sergilenmek isteniyor. Sanki aylardır bu ülkede terör eylemleri olmuyor. Sanki terör örgütleriyle hiçbir bağları yokmuş, teröristlere destek vermiyorlarmış gibi bu terör odaklarının siyasi uzantıları çark etmeye başladılar. Yapılan açıklamaları görüyorsunuz. Sırtını terör örgütlerine yasladıklarını pervasızca açıklayanlar, bugün çıkıyorlar; 7 Haziran öncesinde takındıkları sahte maskelere sığınıyorlar. Millet sizin gerçek yüzünüzü gördü. Türkiyelileşme yalan hikayesiyle başlayıp, çukurları barikatları savunan, canlı bomba taziyesine giden gerçek yüzünüzü herkes gördü. Müslüman bir delikten iki kere ısırılmaz. Temmuz ayından beri yaşananları, verdiğimiz şehitleri unutup da bunların yalanlarına kanacağımıza kimse ihtimal vermesin, kimse böyle düşünmesin. 23 Temmuz'da bütün güvenlik birimlerine verdiğimiz talimat bugün de geçerlidir. Bu ülkenin şehirleri, ilçeleri, köyleri, ovaları, dağları teröristlerden son santimetrekaresine kadar temizleninceye kadar mücadelemiz kararlı şekilde sürecek. Pervasızca teröre sözcülük yapanlar da adalet karşısına çıkarak hesap verecek"
--- AK Parti'li gençler "Meclis'te terörü istemiyoruz" diye slogan attı.--
"HODRİ MEYDAN" DERİZ
Allahın izniyle hiçbir yerde teröre müsade etmeyiz. Hiç durmaz "Hodri Meydan" deriz. Bütün partiler yasa teklifine destek vermelidir. CHP Lideri Kılıçdaroğlu destek vermek zorunda kaldı. Buradan muhalefet partilere çağrıda bulunuyorum. Gelin dokunulmazlık zırhını ortadan kaldıralım.

Yeni anayasa çalışmasını bir an önce tamamlayarak önce meclise daha sonra milletin onayına sunacaklarını ifade eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Güçlü ve yeni Türkiye’yi inşa etmemizin mihenk taşı sivil anayasadır” dedi.
Dokunulmazlıklarla ilgili tüm fezlekelere yargı yolunu açtıklarını belirten Davutoğlu, “Bir baktınız Cumhuriyet Halk Partisi ne yapacağını bilemedi. MHP hiç tepki veremedi. HDP'nin zaten yolu yol değil. Biz onlara dedik ki gelin bu teklifi birlikte verelim dedik. Gelmediler, imza vermediler ama 316 yiğit yola çıkınca onlara da o yiğitlerin arkasına takılmak kaldı. Onlar hep bizim açtığımız yolda arkamızdan gelecekler. Şimdi biz de milletimiz de oylamalar esnasında bu tutumun gereğini yapıp yapmayacaklarını göreceğiz. Gelin hep beraber adım atalım ve teröre destek veren milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını sağlayalım. Terör örgütü ve destekçileriyle mücadeleyi kararlılıkla yönetirken bir taraftan da milletimizin yaralarını sarmaya devam ediyoruz” dedi.

“78 MİLYON OLARAK KENETLENECEĞİZ VE ZOR GÜNLERİ GERİDE BIRAKACAĞIZ”
Gençlere ve toplumun tüm kesimine bu noktada önemli görevler düştüğünün altını çizen Davutoğlu, “Terör öncelikle gençlerimizin geleceğini karartıyor. Sizin bu zor günlerde gençler olarak kardeşliğinizi göstermeniz büyük önem taşıyor. Teröre karşı doğuda da batıda da bir arada olmanız büyük önem yaşıyor. Bu günler Ak gençlerin ülkenin kaderine sahip çıkacağı günlerdir. İnşallah sizlerle beraber 78 milyon olarak kenetleneceğiz ve zor günleri geride bırakacağız. Güçlü ve yeni Türkiye’yi inşa etmemizin mihenk taşı sivil anayasadır. Biz AK Parti olarak milletimize verdiğimiz söz ve daha fazla geciktirmemek için bu çalışmayı da tamamlayacağız ve önce meclisimizin sonra da milletimizin onayına sunacağız. Milletimizin nasıl bir anayasa istediğini ülkemizin nasıl bir anayasaya ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Sizlere en ideal şartları sunabilmek için yıllardır canla başla çalışıyoruz. Seçilme yaşını 25'e indirdik. Başörtü yasağını kaldırdık, katsayı zulmünü ve farkını sonlandırdık. Üniversitelerimizde büyük gelişmelere imza attık. 2002'ye kadar sadece 76 üniversitemiz vardı şimdi 193 üniversitemiz var. Yurtlarımızın yatak kapasitesini yüzde 54 arttırdık. Biz söz verdik mi mutlaka yaparız” ifadelerini kullandı.
Başbakan Davutoğlu, programda yaptığı konuşmasının ardından cuma namazını kılmak için tarihi Yeni Cuma Camisi'ne geçti.

Bakan Işık: Mutluluk duydum
Başbakanı Kocaeli’de ağırlamaktan mutluluk duyduğun belirten Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gençlere özellikle Kocaeli gençliğine verdiğimiz önem için ayrıca teşekkür ediyoruz. En anlamlısı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin gençlik hizmetleridir. Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’na, gençlik hizmetleri çalışmaları nedeniyle de teşekkür ediyorum.” dedi.
Karaosmanoğlu: Gençlerimizin tamamına talibiz
Gençliğin daha derli toplu kucaklanması gerektiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, “Kabahati, gençlerde arıyoruz. Suçluyoruz, suçlu olan daha çok büyükler. İyi örnek olursak, onların gönlüyle diliyle yaklaşırsak gençlik geleceğe emin adımlarla gider.” dedi. Gençlere güvendiğini belirten Karaosmanoğlu: “Gençlerimizin tamamına talibiz; büyükler olarak gençleri iyi anlayacağız. Ahlakla yetiştirebilirsek en büyük kazancımız olacak. 3 gün sürecek sempozyum faydalı olacaktır.” diye konuştu.
Özhaseki: Gençler varlık sebebimiz
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki konuşmasında, “3 gün boyunca Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın davetlisi olarak İzmit’te olacağız. Gençler; varlık sebebimiz, geleceğimizdir. Gençler; Niye buradayım, niye siyaset yapıyorum, neden AK Parti çatısı altındasınız kendi kendinize sorun.” dedi. Özhaseki, şöyle konuştu, “İyilerle birlikte olursak bize düşeni hakkıyla yerine getirirsek, görevimizi yerine getirmiş oluruz. Dünyanızı aşk ve sevgiyle yaklaşın, dosdoğru olun. Dünyanızda ahiretinizde iyi olur”
Gençliğin daha derli toplu kucaklanması gerektiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, “Kabahati, gençlerde arıyoruz. Suçluyoruz, suçlu olan daha çok büyükler. İyi örnek olursak, onların gönlüyle diliyle yaklaşırsak gençlik geleceğe emin adımlarla gider.” dedi. Gençlere güvendiğini belirten Karaosmanoğlu: “Gençlerimizin tamamına talibiz; büyükler olarak gençleri iyi anlayacağız. Ahlakla yetiştirebilirsek en büyük kazancımız olacak. 3 gün sürecek sempozyum faydalı olacaktır.” dedi.

OLAĞANÜSTÜ ÖNLEM
Başbakan Davutoğlu gelmesi nedeniyle Başbakanlık korumaları ve Kocaeli Polisi büyük güvenlik önlemi aldı. Bugün yapılan organizasyon için yaklaşık 2 bin polis görev yaptı. Toplantının yapıldığı Sabancı Kültür Sitesi ile Başbakanın Cuma Namazı kıldığı Yenicuma Camii çevresinde barikatlar oluşturuldu. Sabah saatlerinden itibaren korumalar, Sabancı Kültür Sitesi’ni ve Yenicuma Camii içi ve avlusunu da didik didik aradı. İzmit'te Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Sabancı Kültür Sitesi'ndeki programı nedeniyle olağanüstü önlemler dikkat çekti. Salim Dervişoğlu Caddesi, Şahabettin Bilgisu Caddesi ve Dolphin Köprüsü'nde trafik bu yollarda kontrollü sağlanıyor. Polis önlemleri bu noktalardan itibaren başladı. Şehir içine zorunlu olmadıkça araçla girilmemesi tavsiye ediliyor.

SABANCI'DA COŞKUYLA BEKLENDİ
Öte yandan İstanbul'dan yüzlerce çevik kuvvet takviye geldiği öğrenildi. Sabancı'da ise büyük coşku vardı, partililer seçim müzikleri ile karşılandı.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99