Değer: “ Başkan şaka yapmayı bıraksın iş yapmaya başlasın” - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Değer: “ Başkan şaka yapmayı bıraksın iş yapmaya başlasın”

CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer yapmış olduğu açıklamada,” Derince Belediye Başkanı Derincelilere 1 Nisan şakası yapmayı bıraksın ve bir an önce iş yapmaya başlasın” dedi.

CHP Derince İlçe Örgütü önceki gün Derince Kent Meydanı’nda Derince Belediyesi’nin 2 yıl içerisindeki faaliyetleri ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya İlçe Başkanı Nihat Değer,İlçe Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya,Gençlik Kolları Başkanı Ziya Saygı,il yöneticileri,meclis üyeleri ve partililer katıldı.
BİR ÇİVİ ÇAKMADILAR
Açıklama yapan İlçe Başkanı Nihat Değer belediyeyi eleştirerek “Bugün 1 Nisan şaka gibi yerel seçimlerin 2. Yılını doldurduğu ve aynı zamanda Derince’miz Belediye olduğundan bugüne kadar yöneten aynı siyasianlayışların yaptıklarına baktığımızda maalesef üzülerek söylüyoruz.Derince’mizi 22 yıldır yönetenler köy olmaktan kurtaramadıkları gibi halen Kocaeli’nin geri kalmış bir mahallesi görünümündedir.2. dönem Belediye başkanlığı yapan ve kendisini proje üreten, projeci olarak niteleyen Belediye Başkanı bu 2 yılda ürettiğini, söylemde bırakarak, sadece slaytlarla görsel olarak projelerini çok güzel izlettiğini ancak pratikte hiçbir şeyin yapılmadığını gösteriyor.Çakılan bir çivi yok. Derince’miz 22 yıl önce belediye olmadan önceki konumundadır.Mahalleler arasında büyük uçurumun olduğunu çok net görüyor. Halen ulaşım sorunu, Pazar sorunu, çevre sorunu vb. sorunları olan mahallelerimiz var. Mahallelerimizin ne merkezi ne de toplanma alanları yok.Zaten yeterince yeşil alanları da yok.Derince’mizle ve Kocaeli’yle markalaşan, stadımız gidiyor, limanımız özelleştirildi.Çenesuyu A.Ş. denetime kapalıDerince’miz hep verici oldu. Belediye asli görevlerini bile yeterince yapmıyor.” Dedi.
DERİNCE’YE SAHİP ÇIKSIN
Nihat Değer açıklamasında yapılması gündemde olan çöp tesisi ile ilgili de konuştu ve Başkan Haydar Bulut’u Derince’ye sahip çıkması gerektiğini belirterek “ Derince Belediye Başkanı Haydar Bulut, Körfez İlçeyle sınırımıza yapılması düşünülen çöp fabrikası ile ilgili önce Çenesuyu gibi bazı su havzalarına yakın olmasından dolayıhaklı gerekçelerle karşı çıkmıştı. Ancak halen aynı görüşte olduğu belli değil. Derince’ye sahip çıkmak istiyorsa çevremizi katledecek çöp fabrikasına hayırdemelidir.Biz aynı görüşü savunmasını bekliyoruz.” Dedi
ARSA SATIŞINA HAYIR DEMİŞTİK
CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer açıklamasında şu ifadelerle devam etti. “Derince Belediyesi’ne ait olan ve İlçenin en değerli arsası olarak bilinen Yenikent Mahallesindeki 24 bin 741 metrekarelik arsa, açık arttırma ile yapılan ihalede Yelkent İnşaat’ın oldu. AKP İl yöneticisi ve AKP Körfez İlçe eski Başkanı Engin Koyun’a ait Yelkent İnşaat şirketi adına ihaleye giren Adem Ceylan, Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’un ısrarlı baskısı sonucu 25 milyon liraya kadar çıkarak ihaleyi kazandı. Biz mecliste bu arsanın satışına hayır demiştik.Çünkü; Derince’nin ve Yenikent’in en değerli arsasının Derince Belediyesi tarafından yapılmasını istedik. Derince Belediyesi burayı konut olarak yapsaydı Derince’liler hem ucuz konut sahibi olacaktı hemde Belediye 25 milyon liranın çok üzerinde gelir elde edecekti.Ancak Belediye Başkanı, sıcak paraya ihtiyaç olduğunu söyleyerek bir an önce arsayı elden çıkarıldı.”
VAATLERİ VE YAPAMADIKLARI
Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, belediyede çalışma barışını bozarak ve yetkili kişileri alarak yerlerine keyfi atamalar yaptı diyen Değer,” Başkanın vaatleri ve yapamadıkları arasında, çok amaçlı salon ( kongre merkezi) , otoyol bağlantı projesi, iki tane kapalı pazar yeri, 2 tane yüzme havuzu (bir tanesi Yavuz Sultan mahallesinde yapılıyor, yürütmeyi durdurma kararına rağmen çalışması devam ediyor),20 metre alternatif çevre yolu halen devam ediyor, viyadük projesi halen devam ediyor, 37 hektar kentsel dönüşüm, spor sahaları, gençlik merkezi, Derince köylerine bağlantı yolları, alt yapı projeleri, yaşlı ve engelli evi, 6 kilometre alt yapı, 20 kilometre köy yolları bulunuyor” dedi.
HESABI VERİLMEYEN KURULUŞLAR ŞAİBELİDİR
Belediye yan kuruluşlarına değinen ilçe başkanı Değer “ Büyükşehir Belediyesinin yan kuruluşları olan Anonim Şirketlerinden Derince’mizde de Çenesuyu A.Ş. Vardır. Biz CHP olarak bu yan kuruluşlara karşıyız. Çünkü bu şirketlerin gelir-gider bilançoları ile ilgili bilgi bile meclis üyelerine verilmemektedir. Hesabı verilmeyen kuruluşlar her zaman şaibelidirler ve sürekli tartışıldı. Tartışılmaya da devam edecektir.Çenesuyu AŞ. Kurulduğundan bu yanaDerince Belediyesine kar transferi yapmadığı gibi Belediye bütçesinden de önemli oranlarda /miktarda 2014 Mali yılında 7.500.000 Tl kaynak aktarılmıştır. Kiraların tahsilatı yapılmadığı gibi 2015 mali yılında da ÇenesuyuA.Ş.’ye 2.840.000 TL. kaynak aktarılmıştır ya şirket hiç kar etmemekte ya da karlar farklı şekilde kullanılmaktadır.” Dedi
BİR AN ÖNCE İŞ YAPMAYA BAŞLASIN
CHP İlçe Başkanı Nihat Değer açıklamasını şu sözlerle sona erdirdi. “Bildiğiniz gibi bugün 1 Nisan, 2 yıl şaka gibi geldi geçti. Ancak Derince’mize yukarıda da ifade ettiğimiz gibi sosyal, kültürel, kentsel, çevresel, ulaşım ve kapalı Pazar yeri gibi hiç bir ciddi yatırım yapılmamış.Önümüzdeki yıllarda artık Derince Belediye Başkanı Derince’lilerle Nisan 1 şakası yapmayı bıraksın bir an önce iş yapmaya başlasın. Bizler CHP ilçe örgütü ve meclis üyeleri olarak yapılan ve yapılmayan tüm işlerin takipçisi olduk bundan sonrada takipçisi olmaya devam edeceğiz.Derince’miz için yapılan güzel işleri onaylayacağız, yapılmayanları da yapıcı olarak eleştirmeye devam edeceğiz.”

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99