Huzursuz Bacak Sendromu Nörolojik bir rahatsızlıktır - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Huzursuz Bacak Sendromu Nörolojik bir rahatsızlıktır

Gölcük Aile Konak Hastanesi geleneksel olarak düzenlediği seminerlerine Karamürsel Karmek’te düzenlediği Nörolojik Rahatsızlıklar konulu semineriyle devam etti

Gölcük’te hizmet veren Aile Konak Hastanesi, farklı branşlardan, farklı sağlık sorunlarına değinerek halkı bilinçlendirmek üzere düzenlediği seminerlerine ara vermeden devam ediyor. Başiskele ve Gölcük Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediği seminerlerine Karamürsel Belediyesi Karmek kurslarını da dahil ederek, seminer programlarını yoğun biçimde yürüten hastanenin bu haftaki konusu nörolojik rahatsızlıklar oldu. Nöroloji uzmanı Uz. Dr. Alpaslan KOCATEPE’nin, Huzursuz Bacak Sendromu, Epilepsi, Hipofiz adenomları, Skolyoz gibi nörolojik rahatsızlıklar konusunda bilgilendirdi.
Huzursuz Bacak Sendromu
Aile Konak Hastanesi Nöroloji uzmanı Dr. Alpaslan KOCATEPE, seminerde en çok dikkat çeken konulardan biri olan Huzursuz Bacak Sendromu’na değinerek, Huzursuz bacak sendromunun toplumda çok yaygın görülmesi, hastalık olduğunun bilinmemesi ve yıllarca insanların bu hastalıkla tedavi edilmeden yaşaması nedeniyle en az bilinen en sık görülen hastalıklardan biri olduğunu ifade etti. Huzursuz bacak sendromu özellikle istirahat döneminde ortaya çıkan bacaklarda uyuşma, yanma, iğnelenme, karıncalanma, ağrı ve şiddetli hareket ettirme isteği gibi yakınmalarla kendini gösteren bir nörolojik hastalıktır. Yakınmalar genellikle akşam saatlerinde ve bacaklarda ortaya çıkarken, ilerleyen durumlarda gün içinde de uzun süreli oturma ve istirahat dönemlerinde ortaya çıkabilir. En önemli özelliklerden birisi yakınmaların hareketle azalmasıdır. Genellikle her iki bacağı etkilemekle birlikte az oranda ki hastalarda tek taraflı olabileceği akılda tutulmalıdır.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99