Kocaeli’de Son Sekiz Aydır Kapasitelerde Bir Değişme Yok - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Kocaeli’de Son Sekiz Aydır Kapasitelerde Bir Değişme Yok

Kocaeli Sanayi Odası tarafından açıklanan; Kocaeli’nde faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının Mart ayı kapasite kullanım oranı yüzde 70,4 ile bir evvelki ay ile aynı seviyede kaldı. İlde kapasiteler son sekiz aydır değişmedi.

 

Kocaeli Sanayi Odası tarafından her ay açıklanan Kocaeli Sanayi Kuruluşlarının Mart ayı kapasite kullanım oranlarını değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “İlimizde Mart ayı kapasite kullanım oranı yüzde 70,4 olarak gerçekleşti. Kapasiteler son sekiz aydır yüzde 70,4 ile 70,6 arasında gidip geliyor.” dedi.

Ayhan Zeytinoğlu, “Firmalarımızın önümüzdeki ay beklentilerine baktığımızda; firmalarımızın yüzde 70’i istihdamlarında, yüzde 60’ı iç satışlarında ve yüzde 63’ü ihracatlarında bir değişme olmayacağını öngörmektedirler. Bu beklentilere göre, önümüzdeki ayda da kapasitelerin değişmeyeceğini söyleyebiliriz.” dedi.

Merkez Bankası tarafından açıklanan Türkiye genelinin kapasite kullanım oranı Mart ayında yüzde 74,3 ile bir önceki aya göre 0,8 puan ve bir önceki yıla göre 1,9 puan artış gösterdi. KSO Başkanı “İlimizdeki sonuçların aksine Türkiye genelinde kapasitelerdeki artıştan memnuniyet duyuyoruz. Türkiye genelinde kapasitelerdeki artışın; başta tütün ürünleri imalatında, kauçuk ve plastik sektöründe, elektronik ürünlerin imalatında, otomotiv sektöründe olmak üzere ayrıca makine, metal, kimyasal ürünler imalatında gerçekleştiğini görüyoruz. Kocaeli sanayi otomotiv, kimya ve metal sanayine dayandığı için bu artışın olumlu etkisini ilimizde de orta ve uzun vadede göreceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99