Kredi kartları işte böyle kopyalanıyor - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Kredi kartları işte böyle kopyalanıyor

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından geçtiğimiz günlerde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 5 kişi tutuklanmıştı. Siber polisleri, operasyonun ardından kredi kartları ve banka kartlarının nasıl kopyalandığını anlatan bir video yayınladı

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, vatandaşların kredi kartlarını kopyalayarak hırsızlık yaptığı tespit edilen çeteye yönelik düzenlenen operasyonda 5 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan zanlılar, emniyette tamamlanan işlemlerinin ardından sevk edildiği adli mercilerce tutuklanarak cezaevine gönderildi. Siber Suçlarla Mücadele Şube müdürlüğü ekipleri, son dönemde artan benzer suçların nasıl işlendiğini anlatan ve vatandaşların alması gereken tedbirlerle ilgili bir video yayınladı.
Kopyaladıkları kartlarla hesapları boşaltıyorlar
Videoda operasyonda gözaltına alınan zanlıların kredi kartı aparatlarını kopyalama anını yayınladı. Hırsızlar önce hazırladığı kopyalama aparatını kart girişine takıyor ve bankamatiğe müşteri gelmesini bekliyor. Gelen müşterinin işlem yapmasının ardından kopyalama aparatı çıkartılarak hazırlanan cihaza yerleştiriliyor ve banka kartı ya da kredi kartının manyetik alanı boş bir karta kopyalanıyor. ATM’nin üst bölümüne yerleştirilen mini kamera sayesinde kart şifresini öğrenen hırsızlar, kopyaladıkları kartla kolaylıkla hesapları boşaltıyor.
Şüpheli görülen ATM’lerde işlem yapmayın
Kart kopyalama çetelerine karşı dikkatli olunması konusunda vatandaşları uyaran emniyet görevlileri, vatandaşların mümkün olduğunca temiz, yeni ve ışıklandırması olan ATM ve bankamatiklerin kullanılması gerektiğini belirtti. ATM etrafında bulunan durumu şüpheli şahıslara dikkat edilmesini ve banka kartı şifresinin hiç kimseyle paylaşılmaması gerektiğini söyleyen yetkililer şifre girilirken diğer elle tuş kombinasyonlarını perdelenmesi gerektiğini vurguladı. Yetkililer, aydınlatma panelinin üzerinde genelde kalın, siyah bir nokta şeklinde casus kamera görülmesi ya da şüphelenilmesi durumunda kesinlikle o ATM ya da bankamatikte işlem yapılmamasını ve hemen 155 polis imdat hattına ihbarda bulunulması gerektiğini belirtiyor.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99