KESK genelgeye tepkili - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

KESK genelgeye tepkili

KESK Şubeler Platformu, önceki akşam Başbakanlık’ın yayınladığı genelgeye tepkisini göstermek için düzenlediği eylemde açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü Erdal Karakuş, “Kanunların yerine genelge konularak hukuk askıya alınmaktadır” dedi.

KESK Şubeler Platformu, 17 Şubat tarihinde resmi gazetede Başbakanlık tarafından yayınlanan genelgeyi protesto amacıyla önceki akşam Sabri Yalım Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. KESK Şubeler Platformu üyelerinin katılımında gerçekleştirilen açıklamada topluluk adına konuşan KESK Dönem Sözcüsü Erdal Karakuş, “Kanunların yerine genelge konularak hukuk askıya alınmaktadır. Buradan Sayın Başbakana sesleniyoruz. Eğer genelgeler yolu ile kamuyu, emekçileri ve toplum dizayn etmek istiyorlar ise bizde buradan taleplerimizi sıralayalım” sözleri ile genelgeyi eleştirdi.

 

“KURUMLAR BALANS AYARI İÇİN KULLANILIYOR”

Basın açıklamasını gerçekleştiren KESK Dönem Sözcüsü Erdal Karakuş, “Her gün AKP darbesinin yeni bir uygulaması ile karşılaşmaktayız. 28 Şubat döneminde olduğu gibi hukuk askıya alınmış, genelgelerle yönetmeliklerle ya da sözlü talimatlarla tüm muhalif kesimler üzerinde faşizan bir baskı oluşturmakta, uygulanmak istenen politikalara karşı potansiyel tüm direnç noktaları ortadan kaldırılmak istenmektedir. Devletim tüm kurum ve olanakları balans ayarı için kullanılmaktadır. Saray ve AKP darbesi ile muhalif kurum ve kişiler sokağa çıkamaz, eylem ve etkinlik yapamaz, sendikal mücadele yürütemez, adeta nefes alamaz hale getirilmek istenmektedir” ifadelerini kullandı.

 

 “GENELGE ANAYASAYA AYKIRIDIR”

Karakuş, “Sık sık 90'lı yıllara dönmekle bizleri tehdit eden AKP, bu yılları çok çok aşan, kendi rejimine has dikta uygulamalarını 12 Eylül Anayasası’nı bile ayaklar altına alarak hayata geçirmektedir. 17 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 2016/4 sayılı genelge de içinden geçtiğimiz sürecin bir ana rejim olduğunu teyit eder niteliktedir. Anayasa ve uluslararası hukuka aykırı olduğu açık olan genelge ile kamuda muhalif kesimlere karşı topyekün bir tasfiye süreci başlatılmıştır. Başbakan yayınladığı genelge ile adeta saraya ve mevcut hükümete muhalefet eden, demokratik haklarını kullanan tüm kamu emekçilerin legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten kişiler olarak ilan etmiştir” şeklinde konuştu.

 

“BİZ DE TALEPLERİMİZİ SIRALAYALIM”

Başbakanlık tarafından yayımlanan bu genelgeyle yasama yetkisinin başbakanlığa, yargı yetkisinin de amirlere devredildiğini belirten Karakuş, “Kanunların yerine genelge konularak hukuk askıya alınmaktadır. Buradan sayın Başbakana sesleniyoruz. Eğer genelgeler yolu ile kamuyu, emekçileri ve toplum dizayn etmek istiyorlar ise bizde buradan taleplerimizi sıralayalım. Bizce, siyasetçi adı altında hırsızlık ve rüşvet faaliyeti sürdüren, müteahhit görümü altında çevre katliamı faaliyeti sürdüren, yerel yönetici görümü adı altında, kentin havasını, suyunu, ormanını, toprağını ranta teslim etme faaliyeti sürdürenler için de genelgeler yayımlanmalıdır. Bizler KESK olarak son dönemde iyice belirginleşen büyük baskı düzenine karşı, onurlu ve kararlı duruşumuzda asla vazgeçmeyeceğiz" dedi. 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99