İlimtepe'de fabrika istenmiyor - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

İlimtepe'de fabrika istenmiyor

İlimtepe’de yapılması planlanan çöp fabrikası, yapılan bir panelle tartışmaya açıldı. Toplantıya katılan bölge sakinlerinden Döne Güney isimli kadın, tesisin yapımına kesinlikle izin vermeyeceklerini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından İlimtepe bölgesinde yapılması planlanan katı atık bertaraf tesisi ile ilgili olarak önceki gün Körfez ilçede bir panel düzenlendi. Salon Körfez’de gerçekleşen panele ilgi beklenenin çok üzerinde oldu.

KONU: TESİSİN ENGELLENMESİ
Yaprak Fidan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panele konuşmacı olarak; Kocaeli Tabipler Odası Genel Sekreteri Dr. Ruhan Çağlar Usta, Dr. Oktay Doğramacı, Çevre Mühendisi Mukaddes Güçlü ve Av. Çiğdem Baloğlu Gürpınar katıldı. Panelde İlimtepe’de 645 dönüm orman arazisi üzerine yapılması planlanan atık bertaraf tesisinin çevreye ve insan sağlığına etkileri, tesisin yapılmasını engellemek için atılması gereken hukuki adımlardan bahsedildi.

“ÇEVRE SORUNLARI YAŞANIR”
Programın başında konuşan moderatör Yaprak Fidan, tesisin İlimtepe bölgesinde 645 dönümlük orman arazisine, Çenesuyu’na 1 kilometre mesafede yapılmak istendiğini belirtti. Fidan, sözlerinin devamında, “Bu tesis büyük çevre sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. İlimizde zaten çok yüksek olan kanser oranının daha da artmasına imkan sağlar” dedi.

“KANSER VAKALARI ARTAR”
Panelin konuşmacılarından Dr. Olcay Doğramacı ise, “İlimtepe’ye yapılacak bir atık imha ve muhafaza tesisi bölgemizde zaten yüksek olan kanser vakalarında artışa neden olacaktır. Yapılmak istenen tesis bölgemize su sağlayan Çenesuyu’nun kaynağı ve yerleşim merkezine de çok yakın durumda” dedi.

“KÖRFEZ ÇOK HIRPALANMIŞ”
Panelde konuşan Kocaeli Tabip Odası Genel Sekreteri Ruhan Çağlar Usta ise açıklamasında Artvin Cerrattepe’de yapılması planlanan altın madenine karşı İzmit’te yapılan eşleme polisin sert müdahalesini eleştirdi. Usta, “Bizim şiddet itirazımıza şiddetle karşılık veriyorlar” dedi. Körfez ilçenin yeterince hırpalandığını kaydeden Usta, “İlçenin rehabilite edilmesi gerekirken bölgeyi tümden bitirmeye çalışıyorlar. Bu şekilde ekonomik olarak büyürüz, ancak sağlıksız bir büyüme olur. Körfez halkı sağlıklı yaşam ya da tesisi tercih edecek” diye konuştu.

SAĞLIK HAKKIMIZ YASALARLA KORUNUYOR
Av. Çiğdem Baloğlu Gürpınar da insanların sağlık hakkının anayasa ve yasalarla güvence altına alındığını dile getirdi. Yapılacak tesisi yakma ve düzenli depolama tesisi olacağını dile getiren Gürpınar, “Yapılması planlanan tesisi için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu alınması gerekiyor” dedi. Çevre Mühendisi Mukaddes Güçlü ise tesisin insan sağlığını olumsuz etkileyeceğini söyledi.

YAŞLI KADININ İSYANI
Öte yandan İlimtepe 4. Etap’ta ikamet ettiği öğrenilen Döne Güney isimli kadın da çöp tesisinin yapımına karşı olduğunu dile getirdi. Güney, “Benim torunlarım da orada yaşıyor. İlimtepe’nin havası temiz. sonuna kadar mücadele edeceğiz. Oraya zehir saçan tesisleri açtırmayacağız” dedi.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99