Kocaeli’nde 27 bin 180 tabletine kavuştu - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Kocaeli’nde 27 bin 180 tabletine kavuştu

Kocaeli genelinde 27 bin 180 6. Sınıf öğrencisine daha tablet bilgisayarları törenle dağıtıldı

Türkiye’nin “Teknoloji Başkenti” olma misyonuyla faaliyetlerini yürüten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, teknoloji çağının gereklerine uygun olarak tüm öğrencilerin bilgiye hızla ulaşabilmelerini sağlamak ve bu yönde onlara eşit imkânlar sunmak amacıyla hayata geçirdiği “Bire Bir Öğrenme Projesi” bu yıl yedinci yılına girdi.

2009 yılında başlayan ve Gebze’de kurulacak Bilişim Vadisi’nin alt yapısı niteliğinde oluşturulan proje kapsamında, bu yıl 6. sınıfta eğitim gören 27 bin 180 öğrenciye tablet bilgisayarları İzmit Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen törenle dağıtıldı. Törene Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekili ve Türkiye Dil Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker, Mehmet Akif Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Büyükşehir Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, ilçe belediye başkanları, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Bilişim vadisine ev sahipliği yapmaya hazırlanan Kocaeli, değişen dünyada bilgi teknolojilerinden geri kalmamak için Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde stratejik adımlar atıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bilgi ve teknoloji çağında çocukların bilgiye ulaşmasını kolaylaştırmak ve onlara eşit imkânlar sağlayabilmek için “Bire Bir Öğrenme Projesi”ni 2009 yılında uygulamaya koydu. 7 yıl önce başlatılan proje kapsamında Kocaeli’nde okuyan bütün 6. sınıf öğrencilerine bilgisayar tablet verilmeye başlandı.

ERDEM, F KLAVYE İÇİN BÜYÜKŞEHİR’İ KUTLADI
AK Parti Kocaeli Milletvekili ve Türkiye Dil Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem, tabletlerin F klavye olmasından dolayı öğrencilerin şanslı olduğunu kaydetti. Q klavyenin F klavye kadar hızlı olmadığını ifade eden Erdem, “Türkçe’de kullanılabilecek en uygun klavye F klavyedir. F klavye ile 10 parmak yazabildiğiniz için bakmaya gerek olmadığından göz sağlığı içinde çok önemlidir. Q Klavye ne hızlıdır ne de göz sağlığı açısından önemlidir. Vücudun duruş sağlığının da bozulmaması açısından F klavye önemlidir. Bu nedenle Türkçe F klavye tablet bilgisayarları çocuklarımıza dağıtan Büyükşehir Belediye Başkanımızı kutluyorum” dedi.

BAŞKAN: ÇOCUKLARIMIZI ÇOK SEVİYORUZ
Öğrencilere dağıttıkları tabletlerin dünyada en son teknolojiye sahip tabletler olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Dünyanın en güzel çocukları sizleri çok seviyorum. Sizler bizim enerji kaynağımız, umudumuz, gücümüz, geleceğimiz, yarınımızsınız. Her şeyin en güzeline layıksınız. Hayatı kucaklayan ve bizi geleceğe taşıyan kişiler bu gençlerdir. Onları ne kadar donanımlı ve bilgili yetiştirirsek geleceğimiz o kadar güzel olacaktır. Biz çocuklarımıza değer veriyoruz. Onlar bizim en değerli varlıklarımızdır. Çocuklarımız daha güzel okullarda okuyacak. Daha güzel tablet ve bilgisayarlarınız olacak. Sizleri gönülden çok seviyoruz. Bu sevgimizi sizin önünüzü açarak gösteriyoruz’’ ifadesini kullandı.

‘’BİLGİSAYAR VE İNTERNET SİZİN EMRİNİZDE OLSUN’’
Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Dünyada en son teknolojiye sahip tablet bilgisayarları size veriyoruz. Bu tabletler ve bilgisayarlar bilime, bilgi edinmeye en kolay ve en hızlı şekilde ulaşmanızda size yardım edecek. Bu bilgisayarlarla bir miktar oyun da oynayabileceksiniz. Ama bilgisayar ve internet bağımlısı olmayın. Bilgisayar ve internet sizin emrinizde olsun, siz onun emrinde olmayın. Sizleri insani değerlerden uzaklaştırır. Bilgisayarları en iyi şekilde kullanıp, geleceğin bilim insanlarının yetişeceğine inanıyorum. Geleceğin büyüklerini aranızda görüyorum. Gelecekte sizi güzel yetişmiş gençler olarak görmek istiyorum” şeklinde konuştu.

VALİ: TÜRKİYE’Yİ GELECEĞE TAŞIYACAKSINIZ
Dağıtılan tabletlerin gelecek nesillerin yetişmesinde önemli olduğunu vurgulayan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Büyük ve gelişmiş Türkiye perspektifi çerçevesinde yaşanan heyecana siz çocuklarımızı da dahil etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Sizler bilgi çağında bilgiye doğru ulaşmak ve onu doğru kullanacaksınız ve Türkiye’yi geleceğe taşıyacaksınız’’ açıklamasını yaptı.

SURİYELİ EYSEM: TÜRKİYE BİZE KAPILARINI AÇTI
Saat 10.00’da Bilim Tiyatrosu etkinliğiyle başlayan törende konuşmaların ardından 12 ilçeyi temsilen salona gelen 600 öğrenciye tablet bilgisayarları verilmeye başlandı. İlk olarak Vali Güzeloğlu tarafından Suriye’den gelerek, Kocaeli’ndeki Geçici Eğitim Merkezi’nde eğitim alan öğrenciler adına Reyyan Eysem’e tablet bilgisayarı teslim edildi. Çok güzel Türkçe konuşan Suriyeli Eysem, salonda bulunanlara, ‘’Türkiye bize kapılarını açtı. Bize eğitimimiz için okuma imkanı sağladı. Türkiye’ye teşekkür ediyorum’’ sözleriyle seslendi. Daha sonra Başkan Karaosmanoğlu ile protokol üyeleri tarafından 28 Haziran Ortaokulu’nda okuyan engelli kızımız Kevser İçen ile temsili olarak her ilçeden sahneye gelen öğrencilere tablet bilgisayarları verildi.

TOPLAMDA 19 BİN 761 TABLET
Casper firması tarafından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi için üretilen 27 bin 180 adet tablet bilgisayarın maliyeti 14 milyon 893 bin 824 TL oldu. Böylece 7 yılda Kocaeli’de 6. Sınıflarda okuyan toplam 189 bin 761 çocuğumuz tablet bilgisayarlarına kavuştu.

2’Sİ 1 ARADA TABLET PC
Projenin yedinci yılında 2015-2016 öğretim yılında dağıtılan tablet bilgisayarlarda birçok farklı özellik bulunuyor. Cihazlarda, dünyadaki yeni tren olan 2’si 1 arada uygulaması kullanıldı. Yani cihazlar hem tablet hem de bilgisayar olarak kullanılabiliyor.

YÜZDE 100 TÜRKÇE F KLAVYE
Casper marka tablet bilgisayarlar Türkiye’de ilklere de imza atıyor. Türkiye’de ilk defa yüzde 100 Türkçe F klavye kullanılan tablet bilgisayarların klavyesinde “delete” tuşunun yerinde sil, “caps lock” yerine büyük, “enter” yerine ise giriş yazıldı.

1 TB BULUT DEPOLAMA ALANI
Cihazlar, Microsoft’un yeni yayınladığı, kısa sürede dünyada 200 milyondan fazla bilgisayarda kullanılan Windows 10 işletim sistemine sahip. Proje sayesinde Microsoft Office 365 teknolojileri Kocaeli’nde 350.000 öğrenciye ücretsiz olarak açıldı. Bu sayede öğrenciler son nesil mesajlaşma, 1 TB bulut depolama alanlarını kullanabilecek. Diğer yandan projelerini cihazlar üzerindeki mobil Word, Excel, PowerPoint uygulamaları ile geliştirebilecek öğrenciler ile iletişim, mesaj ve veri ulaşımı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi için özel olarak tasarlanmış ve yazılımı buna göre yapılandırılan tablet bilgisayarlara uzaktan erişim ile sağlanabilecek.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99