Nezle ve gripten korunmanın yolları anlatıldı - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Nezle ve gripten korunmanın yolları anlatıldı

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Eynallı, nezle, nezleye bağlı gelişebilecek hastalıklar, grip, domuz gribi, nezle ve gripten korunmanın yollarını, Symbol AVM de gerçekleştirdiği bir söyleşiyle katılımcılara anlattı.

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Eynallı, Symbol AVM’nin düzenlediği “Kadınlar Kulübü” etkinliğinde bir söyleşi gerçekleştirdi. Son günlerde sıkça karşılaşılan domuz gribi (H1N1 virüsü) vakası ve bunun yanı sıra nezle ve grip hakkında konuşan Eynallı, katılımcıları dikkatli olmaları gereken hususlarla alakalı bilgilendirdi. İlk olarak nezle (soğuk algınlığı) konusuna değinen Eynallı, yüz elliden fazla virüs ve bakterilerin nezleye neden olabileceğini söyledi.

 

BEBEK VE ÇOCUKLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜR

Dr. Ali Eynallı; “Nezle, bebek ve çocuklarda daha sık görülür. Çünkü hassas bir vücuda sahiptirler. Virüsün esas rezervuarı ilkokul çocuklarıdır. Daha çok sonbahar başı ve ilkbahar sonlarında salgınlara yol açar ve direk temas veya soluk alma yoluyla bulaşır. Çocuklar yılda 6-8 kez nezle olurlar. Daha çok görüldüğü yaş grubu 3 ay-3 yaş arasındaki çocuklardır. Kalabalık yaşam koşullarında infeksiyon sıklığı daha fazladır. Yayılmasında virüslerle bulaşmış eşyalarında rolü vardır. Genelde ilk semptom ağrılı ve kaşıntılı boğazdır. Hastaların yüzde 75’inde tek veya iki taraflı burun akıntısı, burunda kızarıklık ve bol ince bir akıntı vardır. Koku alma duyusu ciddi oranda azalır. Öksürük burun şikayetlerinden sonra başlar. Yaklaşık olarak olguların yüzde 30’unda vardır. Gözde ve boğazda kızarıklık, baş ağrısı, başta ağırlık hissi, hafif ateş ve kas ağrısı olabilir” dedi.

 

ANTİBİYOTİKLERİN RUTİN DEĞERİ YOKTUR

Dr. Ali Eynallı, nezleye bağlı gelişebilecek hastalıklar hakkında da katılımcıları bilgilendirdi. Eynallı; “Orta kulak iltihabı, sinüzit, boyundaki lenf bezlerinde şişlik, bademcik çevresinde apse, larenjit, bronşit, bronşiolit ve zatürre, nezleye bağlı gelişebilecek hastalıklardır. Hastalığın spesifik bir tedavisi yoktur. Ateş için asetaminofen ve ibuprofen rahatlama sağlar. Süt çocuklarında burun tıkanıklığının giderilmesi için izotonik tuzlu su damlaları yararlıdır. Antibiyotiklerin rutin değeri yoktur. Aslında ailelerin soğuk algınlığında antibiyotik kullanmaması yönündeki eğitimi tedavinin en önemli bölümünü oluşturur” dedi.

 

DOMUZ GRİBİNE DİKKAT!

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Eynallı, son günlerde en çok konuşulan domuz gribi hakkında da katılımcıları bilgilendirdi. Eynallı, domuz gribinin kuş ve insan grip virüslerinin bir karışımı olarak karşımıza çıktığını ve yeni bir grip türü olduğunu söyledi. İlk defa 2009 yılının Mart ayında Meksika’da insanlar arasında görülmeye başlayan grip salgınının hızla dünyaya yayıldığını söyleyen Eynallı, söyleşisine şu sözlerle devam etti; “Grip virüsleri kuşlar ve memeliler gibi sıcakkanlı hayvanlar tarafından taşınmaktadır. Esas olarak grip virüslerinin tamamı kuşlardan köken almaktadır. H1N1 virüsü, domuzlar arasında görülen grip virüslerine çok benzediği için ‘domuz gribi’ olarak adlandırılmıştır. Bu da diğerleri gibi öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşır. Kişiler, belirtilerin başlamasından bir gün öncesin ve yedi gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar. Kapı kolu, masa, bardak ve benzeri yüzeylerde virüs 2-8 saat canlı kalmaktadır. Özellikle havaların soğumaya başladığı sonbahar mevsiminde görülme sıklığı artmakta, kış ve ilkbaharın ilk aylarında bu, insanlar için sorun olmaya devam etmektedir”

 

DOMUZ GRİBİNİN BUGULARI

Bu konuya özellikle değinen Uzm. Dr. Ali Eynallı, burun akıntısı, boğaz ve baş ağrısı, öksürük ve ateşle (38 C’nin üzerinde) başlayan bulgulara halsizlik, terleme, eklem ve kas ağrıları eklendiğini, çocuk yaş gruplarında, gözlerde kızarma ve bulantı, kusma, ishal bulgularının da olabileceğini söyledi. Çocuklarda acil müdahale gerektirebilecek belirtilere de değinen Eynallı, hızlı veya zor nefes alma, vücutta solgunluk ya da morarma, beslenememe, uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil, huzursuzluk ve ateşle beraber döküntü görülmesinin çocuklar için acil müdahale gerektiren belirtiler olduğunu söyledi. Acil müdahale olmaması durumunda ölümcül olabilen zatürreye neden olabileceğini söyleyen Eynallı, ciddi hastalık belirtisi olan hastaların hastaneye yatırılarak antiviral ilaç başlanması gerektiğini, ciddi hastalık belirtisi olmasa da risk grubunda bulunan hastalara da ayaktan doktor kontrolünde antiviral ilaç başlanabileceğini söyledi. Son olarak ise zatürre gelişen olgular da ise hastanın, hastanede yatarak tedavi edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Uzm. Dr. Ali Eynallı, sunumunun ardından, kendisini dinleyenlere teşekkür etti ve son olarak soru cevap kısmında katılımcıların öğrenmek istedikleri konulara açıklık getirdi.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99