KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu enflasyon rakamlarını değerlendirdi - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu enflasyon rakamlarını değerlendirdi

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerini değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Ocak ayında yıllık ÜFE’nin yüzde 5,94’e ve TÜFE’nin yüzde 9,58’e yükseldiğini görüyoruz. Enflasyondaki bu artış beklentilerimizin üzerinde oldu.” dedi.

Şubat ayında çift haneli rakamların görülebileceğini söyleyen KSO Başkanı “Şubat ayında baz etkisi ile aylık yüzde 1’in üzerinde bir artış olması halinde enflasyonun çift haneli rakamlara çıkması mümkün olabilir. Öte yandan ÜFE’de baz etkisi ile bir azalma beklemekteyiz.” dedi.

Asgari ücretteki yüzde 30’luk artışın yansımalarının etkisinin önümüzdeki aylarda daha belirgin görülebileceğini belirten KSO Başkanı “Ocak ayında ÜFE’de TÜFE kadar artış olmadığından dolayı önümüzdeki aylarda TÜFE’de oluşabilecek artışın asgari ücretteki artıştan kaynaklanacağını düşünüyoruz. Bu bakımdan ocak ayındaki enflasyon artışını döviz kurlarına bağlıyoruz. Tabii döviz kurlarındaki gelişme enflasyonda belirleyici olacaktır.”

Son dönemlerde gıda fiyatlarındaki artış ile ilgili Zeytinoğlu “Son dönemlerdeki gıda fiyatlarındaki artışta ülkemize misafir olan 2 buçuk milyonun üzerindeki Suriyeli mültecilerin etkisi olduğunu düşünebiliriz.” dedi.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99