Pekyörür, “Kadına şiddet insanlığın sorunudur” - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Pekyörür, “Kadına şiddet insanlığın sorunudur”

Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları yönetimi, dün parti binasında gerçekleştirdiği basın toplantısında “Kadın şiddet insanlığın sorunudur” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür ve yönetimi, dün parti il binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda yaptığı açıklamada kadınlara uygulanan şiddete olan tepkisini gösterdi. Kadınlara yönelik baskının attığını belirten Pekyörür, “Kadına şiddet insanlığın sorunudur” dedi. Toplantıya katılan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ise, Pekyörür’ün ardından

 

BAKANI ELEŞTİRDİ

Basın açıklamasına İslam peygamberi Hz. Muhammed’in “En iyi insan eşlerine ve kızlarına iyi davranandır” sözünü hatırlatarak başlayan Sevim Pekyörür, “Her konuşmasında dini mutlaka kullanana iktidar, peygamberimizin kadınlarla ilgili söylediği bu sözü nasıl kullanmaz? Her geçen gün kadınlara olan baskının arttığı, küçük gelinlerin olduğu ülkemizdeki kadınların yüze 38’i fiziksel veya cinsel şiddete maruz kaldığı 2015 yılında 294 kadının eşi, sevgilisi ya da babası kısacası karşı cinsi olan erkekler tarafından öldürülen kadınlar olduğunu söylerken, aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ‘Kadına şiddet yoktur; algıda seçicilik vardır. Kadına şiddet algının merkezine yerleştiriliyor’ diye açıklama yapıyor” ifadelerini kullandı.

 

“KADIN HER TÜRLÜ GÜVENCE ALTINA ALINMALIDIR”

Sözlerinin devamında AKP Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu’na seslenen Pekyörür, “Katırcıoğlu başta olmak üzere tüm iktidar milletvekillerine soruyorum. Kadına şiddet gerçekten yok mudur? Hayır. Kadınlar omuzlarda yükselmeye layıktır. Kadın her türlü güvence altına alınarak yaşam koşulları iyileştirilmeli, taciz ve tecavüz suçları hafifleştirilmemeli, kadının giyimi ve tecavüz saatine göre her nerede ne şekilde olursa olsun ağırlaştırılmalıdır” şeklinde konuştu.

 

“ÇALIŞAN KADINLAR AZALIYOR”

Pekyörür’ün ardından, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, kadınlara yönelik şiddete karşı düşüncelerini bir kez daha dile getirdi. Akar, “Yapılan yeni düzenlemelerde kadınlara kolaylı adı altında yapılan çalışmalar, kadınların iş hayatından uzaklaşmasına neden oluyor. Çalışma ortamını sadece devlet kurumu olarak düşünüyorlar, fakat özel sektörde bunların uygulanması zor gözüküyor. Bu yeni uygulamalar nedeniyle sektörde çalışan kadınların azalmakta olduğunu görmekteyiz. Bu tamamen AKP'nin kadına bakışı ve kadını sadece erkeğe bakan, çocuk yapan bir anlayışından kaynaklanıyor. Umarım bu süreç kadınlarımızın arzu ettiği şekilde çözülür" dedi.

 

“AKP’DE ÇÖZÜLMELER BAŞLADI”

Parti içerisinde, basın sektöründe, iş hayatında da kadına yönelik şiddetle ilgili mücadelelerini sürdüreceklerini de belirten Akar, “Daha aktif olmaya çalışacağız. En azından temsil haklarını yüzde 30’luk bir cinsiyet kotası adı altında kullandırmayı bir görev olarak görüyoruz. Bunun yanında Türkiye’de ilk defa Kartepe’de yaptığımız ön seçimde  biz cinsiyet kotasını erkekler için uygulamak zorunda kaldık. Basın da şiddet görüyor. Basının her kademesinde çalışan herkes baskı altında.  Onlar için mücadelemizi sürdüreceğiz. Can Dündar ve Erdem Gül’ün işlediği bir suç yok. Onları gözaltına alıp tutuklatanlar suç işledi. AKP de bu anlamda çözülmeler de başladı” diyerek sözlerini tamamladı

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99