Dünya Gümrük Günü kutlandı - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Dünya Gümrük Günü kutlandı

26 Ocak Dünya Gümrük Günü kutlaması kapsamında, Atatürk Anıtına Çelenk koyma törenine Bölge Müdürü Musa Aydemir, Bölge Müdür Yardımcıları Ali İhsan Merdanoğlu ve Alaattin Başak ile gümrük personeli katıldı.

Söz konusu kutlamalar kapsamında; Bölgemizdeki İllerde bulunan Vali, Vali Yardımcıları ve Kaymakamlar ziyaret edildi. Bölge Müdürlüğümüz personelince Kocaeli Bilim Merkezi gezisi yapıldı, Türkiye Kızılay Derneği İzmit Kan Bağışı Merkezine personelce kan bağışında bulunuldu. Yine bu kapsamda personelimiz ve aileleri adına Ağaç Dikme işlemi, Kocaeli ilimizdeki Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumundaki çocuklara ziyaret ve oyuncak dağıtımı, ayrıca Huzurevi sakinleri ile kahvaltı yapılacaktır.

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu kurucu üyeler tarafından 1950 yılında imzalanan anlaşmayla kurulan Dünya Gümrük Örgütü, o zaman ki adıyla Gümrük İşbirliği Konseyi ilk toplantısı 26 Ocak 1953 tarihinde 17 Avrupa ülkesinin katılımıyla Brüksel’de yapılmıştır. Bugün, uluslararası ticaretin %98’ini gerçekleştiren 180 üyeye sahip olan Örgüt, 1994 yılındaki Konsey toplantısında, Dünya Gümrük Örgütü adının kullanılmasına karar vermiştir. Örgütün ilk toplantısını yaptığı 26 Ocak günü, üye ülkelerde Gümrüklerin işleyişi hakkında farkındalığı arttırmak amacıyla “Dünya Gümrük Günü” olarak kutlanmaktadır.
2016 yılı ‘Dünya Gümrük Günü’nün ana teması; ‘Dijital Gümrükler ve gittikçe artan katılım’ olarak belirlenmiştir. Küresel düzeydeki sosyo ekonomik ve teknolojik gelişmeler, Ülkeler arası gelişmişlik farklarını daha da arttırmıştır. Bu nedenle, hayatın hızlanması, hem yasal ticaretin ve hem de suç türlerinin dijital yöntemlerle artış göstermesi, ayrıca ticaretteki maliyetlerin dijital teknolojiyi kullanarak azaltılması, ticari iletişim ve suçla mücadelede dijital uygulamalara dikkat edilmesi ve geliştirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Gümrüklerimizde 1998 yılından bu güne uygulanan BİLGE sistemi ile neredeyse tüm gümrük işlemleri elektronik olarak yürütülmektedir. Çalışmaları süren tek pencere uygulamaları ile de paydaş kamu kurumlarıyla entegre olarak işlemler yine gümrük İdarelerinde tamamlanabilecektir. Halen birlikte çalıştığımız birçok yükümlü Sistemlerimizi bürolarından veya idarelerimizde kullanmaktadır. Yine AB üyesi ülkelerle de bilgisayar ortamında elektronik transit beyannamesi ve bazı veri alış verişi yapılmaktadır.

Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne Kocaeli, Bolu, Düzce, Sakarya, Zonguldak, Bartın ve Karabük illerinde 17 Müdürlükte, 820 personelle, 45 limanda, 258 antrepoda ve bir hava limanında 24 saat hizmet verilmektedir. Bu idarelerimizden 2015 yılında, 46 milyar Dolar ithalat, 19 milyar Dolar ihracat gerçekleştirilmiştir. Bölge Müdürlüğümüz Türkiye genelinde ithalatta 2. sırada, ihracat ise 3. sırada yer almaktadır. Ayrıca, İlimizde otomobil ithalat/ ihracat rakamı 13 milyar dolara yaklaşmaktadır. 65 milyar Dolar Dış Ticaret Hacmi ile Türkiye genelinin ithalatın %22’sini, ihracatın %13 ünü, Türkiye otomotiv ihracatının %43 ünü, Türkiye otomotiv ithalatının %39’u Bölgemizde gerçekleştirilmiştir. Bu dönemde 19 milyar TL Gümrük Vergileri de tahsil edilmiştir.

Yukarıdaki verilerden de görüleceği üzere, 2023 yılında dünyanın en gelişmiş 10 ülkesi içinde yer alacak, 500 milyar TL ihracat hedefi olan Türkiye’mizin oluşumunda, rekabeti, girişimciliği ve ekonomik büyümeyi teşvik eden yenilikçi yaklaşım ve uygulamalarıyla bölgesel katkı sağlayabilecek, ülkemizi dünyada ekonomik marka/değer haline getirebilecek en etkin üretim bölgesi de Kocaeli ve bölgemizdir.

İlimizde, 3 X-Ray 2 hızlı bot, Bölgemizde toplam 4 X-Ray ile hizmet verilmekte kaçakçılık ve vergi kaybına dönük işlemlerle etkin mücadele edilmektedir. 2015 yılında, Gümrüklü saha ve bölgemiz yol güzergahı ile görev alanındaki illerde akaryakıttan sigaraya uyuşturucuya muhtelif ürünlerde 118 olayda, 46.500.000 TL kaçak eşya yakalaması gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, yol güzergahında 75 kişiden fazla kaçak göçmen yakalaması yapılmıştır. Yine Kaçak İstihbarat birimlerimizce yürütülen çalışmalarda yaklaşık 810 milyon TL vergisel kaçakçılık tespit edilerek adli makamlara aktarılmıştır.
Bölgedeki personelimiz, birlikte görev yaptığımız iç ve dış paydaşlarımızla, Kolay Ticaret Büyük Türkiye düşüncesiyle, ticaretin kolaylaştırılması, proaktif yaklaşımla dijital teknolojiyi yakından takip ederek yasa dışı ticaretin önlenmesi ile yönetimde etkinlik, verimlilik, katılımcılığa dayalı şeffaf yönetim ve değişim, gelişime açık, insan odaklı, güven esaslı ve çevreye saygılı çalışma yürütülmektedir.

Bu bağlamda, Vatandaşlarımız bize iztgumbm@gtb.gov.tr adresi ile Türkiye’nin her yerinde Kaçakçılık ihbarları için ALO 136 Gümrük Muhafaza ihbar hattından ulaşabileceklerdir.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99