Vücutta Oluşan Şişlikler Önemsenmeli - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Vücutta Oluşan Şişlikler Önemsenmeli

Vücuttaki tümörler arasında görülme sıklığı ortalama %5 olan kemik tümörleri, her yaş grubunda ortaya çıkabilir. Yüksek oranda ağrı ve özellikle geceleri uykudan uyandıran ağrılar ile belirti verir. Hastalık, erken evrede yakalandığında tamamen tedavi edilebildiğinden, şikâyetler önemsenmeli ve gerektiğinde bir uzmana başvurulmalıdır. Memorial Diyarbakır Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serdar Necmioğlu, kemik tümörleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Vücutta sessizce oluşabilir

Vücudun her organında olduğu gibi yumuşak dokuda ve iskelet sisteminde de iyi ve kötü huylu tümörler görülebilir. Kötü huylu tümörlerin büyümesi ve gelişmesi sınırsızdır. Vücudun diğer organlarına da yayılabilir. İyi huylu özellikte olanlar ise bazen hiçbir belirti vermez ve farklı amaçla yapılan görüntüleme tetkiklerinde ortaya çıkar. Vücuda yayılımı ise çok ender olarak görülür.

Şişlik ve ağrı önemli bir belirti
Kemik tümörlerinde ağrı ile birlikte, vücutta oluşan şişlikler ve karşı uzuvdan farklı şekil bozuklukları önemli bir belirtidir. Eğer herhangi bir bölgede şişlik varsa, ağrıya yol açıyorsa, zamanla büyüyor ve yaşam kalitesini olumsuz etkiliyorsa, zaman kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır. Bunlarla beraber vücutta oluşan lekeler ve lenf nodülleri de hastalığın habercisi olabilir. Çoğu zaman darbe, zorlanma ya da soğuk algınlığına bağlanan ve önemsenmeyen bu belirtiler, çeşitli ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar ile geçiştirilerek, hastalığın erken tanı şansı tehlikeye atılmaktadır. Oysa kemik tümörlerinde de erken tanı ve tedavi, yaşamsal önem taşımaktadır.

Görüntüleme yöntemleri ve biyopsi ile tanı konulur
Hastalığın tanısı, detaylı muayene ile birlikte doktorun yönlendireceği; BT, MR ve Pet-CT gibi uygun görüntüleme tetkikleri ile konulmaktadır. İleri görüntüleme yöntemlerine rağmen kesin tanı konulamayan durumlarda biyopsi yapılması gerekir. Biyopsi, var olan bir tümör ve bunun yapısı hakkında tüm verileri ortaya koyan kesin tanı yöntemidir.

Tümör cerrahisi hastaya yaşam konforu sağlar
Kemik tümörlerinde tanı konulduktan sonra tedavi tümörün yapısına ve durumuna göre belirlenir. Günümüzde; kemoterapi, radyoterapi ve koruyucu cerrahiler ile yumuşak doku ve kemik tümörleri tedavi edilebilmektedir. Özellikle tümör nedeniyle oluşan kırıklarda ortopedik cerrahi işlemler hastanın yaşam kalitesini artırmaktadır. Bazen etkilenen doku ve tümör tamamen alınarak yerine, kemik ve benzeri doku nakilleri yapılabilmektedir. Ayrıca yine bazı durumlarda tümör protezleri ile kemik ve eklemlerin yapay maddelerle değiştirilmesi gerekir ki günümüzde, tüm kemik ve eklemlerin gelişmiş protezlerine ulaşmak mümkündür.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99