Flaş Kocaeli

Kelam ehli, kelalat ehlini bilir. Cevahir kadrini, cevher füruşan olan bilir Sanat Atölyesi “Cami”

Sanatkâr İmam hatibi; “İsmail Demir” Hiçbir ebru, bir diğerine benzemez. Mevcut sanatlar içerisinde, bir eserin diğerine benzemediği tek sanat ebrudur. Yakınlık olarak sadece andırır. Kıyamete kadar da bu böyle olacaktır. Aynı insan DNA’sı gibi başka bir eşi yoktur.

Haber

Ebru ve Hat’ın İslam’da ki Yeri Nedir?
Eskiden sanatkârlar camilerde yetişirmiş. Cami sadece namaz kılınacak bir yer değil. Bende o günün camilerinde ki, tekkelerinde ki sanat çalışmalarının devamı niteliğinde çalışmalarıma devam ediyorum. Eskiden tekke ve camilerde bir tarafta zikir yapılırken, bir tarafta da dinlenmek içinde Ebru sanatı yaparlarmış. Ebru ve hat sanatının kaynağı tekkelerimizdi ve bu sanat bizim dinimizdendir. İslam kökenlidir. Geçmişe ve bugünümüze baktığımız zaman çoğu hat ve ebru sanatçısının din görevlileri olduğunu görüyoruz.
Cemaatiniz camide ki sanatınız hakkında düşünüyor?
Cemaatimiz, yaptığım çalışmalarıma sıcak bakıyor ve her zaman çok hoşlarına gittiklerini söylüyorlar. Biz imamların mesaileri böyle çalışmalara müsait. Namaz saatleri dışında çalışmalarımı yapabiliyorum. Bunun içinde günün her saatinde camide kalıyorum. Camide ki imam odasını bir atölye gibi kullanıyorum. Cami ve cemaatle iç içe olduğum için eserlerimi camimize gelen herkes görebiliyor. Caminin içinde bir imamım böyle çalışmaları insanların hoşuna gidiyor ve takdir görüyor.
Atölye Açmayı düşündünüz mü?
Adımı ve sanatımı duyup özel olarak ebru ve hat sanatını öğrenmek isteyenler var. Elimden geldiği kadar camide ki odamda yardımcı olmaya çalışıyorum. Gelen talepler doğrultusunda, Körfez’de bir atölye kurma gibi bir düşüncem var. Büyüklerimizin desteği ile yapılabilecek bir proje olarak görüyorum. İlerleyen zamanlarda değerlendireceğimiz bir proje.
Sanatın Eğitimde ki Yerini yeterli buluyor musunuz?
Naht sanatının çok basite indirgenmiş halini ortaokullarda öğrencilere el işi dersi olarak göseriyorlar. Az da olsa el işini geliştirmek anlamında iyi bir çalışma. Ancak gelecek ile alakalı ilgi görmüyor. Bugün bu sanat unutulmaya yüz tutmuş durumda. Şuanda sayılı kişiler bu sanatı icra ediyor. Bir sanatın daha unutulmaması için okullarda çocuklarımıza bu sanatlara yönlendirilmesi lazım.
Sanatın Toplumda ki Yeri Nedir?
Herkesin sanatla uğraşması lazım. Sanat, insanın hayatına bir renk katıyor. Hayata tutunmamızda önemli bir etken olarak düşünüyorum. Sanat dinlenmek için yapılır. O yüzden sanat insanları yormaz. Sanayi toplumu içerisinde olduğumuz şu Körfez’de, insanlar sanatla uğraşsa ruhları ve bedenlerini dinlendirebilir. Sanat insana terbiyede verir. Sanat Allah’ın kullarına bir ikramıdır.

Örnek aldığınız biri var mı?
Hocam, Yardımcı Doçent Doktor Hicabi Gürgen, Alparslan Babaoğlu gibi üstatları örnek alıyorum. Onların eserlerini takip ediyorum. Sanatta özgünlük ikinci aşamadadır. Önce üstadın eserine bakarak aynısını yapmaya çalışmaktır. Sonra kendi eserini yaparsın.
Günümüz Sanatkârları hakkında ki görüşleriniz nedir?
İlk sergi deneyimim; 2004 yılında karma bir sergiydi. Körfez’de 2011 ve 2012 de Yarımca Kültür merkezinde ve Dolphin AVM’de bir sergim oldu. Bunun dışında karma sergilere de katılıyorum. Günümüz sanatçıları, hemen başarıyı ve özgünlüğü yakalamanın peşindeler. Sanatta sabır ön plandadır, acelecilikle sanat olmaz. Ben 10 yıldır hat sanatıyla uğraşıyorum ve 10 yıldır elimden kalemi düşürmedim. Ve hala kendim bir öğrenciyim, ustalarımı takip ediyorum.
Sanatın Dinde ki Yeri Nedir?
Asıl amacımız insanların camileri sadece namaz kılıp, ibadet edecek yer olarak değil aynı zamanda bir sanat merkezi olarak düşünmelerini sağlamak. İnsanlar hem sanat ile hem de camilerle irtibat halinde, iç içe halinde olsunlar istiyorum. Toplumun sanat ile güzelleşmesi için camilerin cazibe merkezi haline gelmesi lazım. Tevhit çok önemlidir. Bu işin asıl sahibinin Allah olduğunu bilmek gerekiyor. Sanatın Allah’ın bir lütfu olduğunu bilmek gerek. Kuranı kerimde de ayette bahsettiği üzere; “Rabbimin bir Fazlıdır” ifadesi sanatçılar için bir mesaj durumunda.
Alım ve Satım Piyasası Nasıl?
Ebru ve hat sanatının alım ve satım piyasası var ancak biraz pahalı bir piyasa. Onun nedeni de el emeği olması. El emeği hat ve ya ebruyla, fotokopi ve baskıları eşdeğer gören insanlar var. Biz yaptığımız bu sanatı sürdürmemiz için yaptığımız eserlerimizi satmamız gerekebiliyor. Özel siparişler oluyor. Davetiye, diploma, tablo ve ev süslemesi için teklifler geliyor ve bunları yapıyoruz. İnternet ve sergiler yoluyla satışını yapıyoruz. Güzel bir söz var; “Kelam ehli, kelalat ehlini bilir, cevahir kadrini, cevher füruşan olan bilir”. Ben kendi yaptığım bir eserime fiyat veremiyorum, çünkü ona saatlerimi ve hatta günlerimizi veriyorum. Emeğe paha biçilemiyor çoğu zaman.

İsmail Demir Kimdir?
1978 Gümüşhane doğumlu olan sanatçı Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Sanata olan merakı lise dönemlerine dayanmaktadır. 2003 yılında Ebru hocası Yrd. Doç Dr. Hicabi Gürgen sayesinde ebru ve hat sanatı ile tanışmıştır. O dönemden bu zamana kadar ebru sanatı çalışmalarını devam ettirmektedir. Değişik zamanlarda kişisel ve karma sergilere katılan sanatçı bir dönem Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Meslek Edindirme Kurslarında(KOMEK) ebru dersleri vermiştir. Hala geleneksel Türk İslam sanatları eğitimini sürdürmektedir. Evli ve bir çocuk babası olan sanatçı, Körfez Şirin Camisinin imam hatibi olarak görev yapmaktadır.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99