Umuttepe’de öğrencilerle sert müdahale: 30 gözaltı - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Umuttepe’de öğrencilerle sert müdahale: 30 gözaltı

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsünde Roboski olayının anması için toplanan sol görüşlü öğrencilerle polis ekipleri arasında arbede yaşandı. Polisin sert müdahalede bulunduğu öğrencilerden bazıları yaralanırken 30 öğrenci gözaltına alındı.

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kapmüsünde Roboski olayının anması için bir araya gelen sol görüşlü öğrenciler, ellerindeki döviz ve pankartlarla sosyal tesisler önüne yürümek istedi. Yürüyüş yapmak isteyen öğrencilere üniversitenin özel güvenlik görevlileri izin vermezken çevik kuvvet ekipleri ise öğrencilere eylemin izinsiz olduğunu hatırlatarak dağılmalarını söyledi. Bir müddet özel güvenlik görevlileri ve polislerle konuşan öğrenciler dağılmayarak sloganlar atmaya başlayınca çevik kuvvet ekipleri öğrencilere müdahalede bulundu.
2 polis yaralı
Kantine doğru koşan öğrencilerle polisler arasında arbede yaşandı. Çöp bidonları ve masaların havalarda uçuştuğu arbedede iki polis memuru ve bazı öğrenciler çeşitli yerlerinden yaralandı. Arbedede öğrencilerle çevik kuvvet ekipleri arasında kalan basın mensupları da yaşanan olaylardan nasibini aldı. Gözaltına alınan öğrenciler polis ekipleri tarafından Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol, üniversitede çıkan olaylarla alakalı basın mensuplarının maruz kaldığı durumu kınayan bir metin yayınladı.
Gazeteciler Cemiyetinden kınama
Gürol, açıklamada; “Bugün Kocaeli Üniversitesi’nde öğlen saatlerinde gerçekleştirilen etkinlikte sadece görevi kamuoyunu bilgilendirmek olan basın mensupları arkadaşlarımıza yönelikte polis ve özel güvenlik müdahalesi olmuştur. Bazı meslektaşlarımız bu müdahale sırasında yerlerde sürüklenmiştir. Unutulmamalıdır ki halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için çalışan gazetecilere yönelik bu tür eylemler bizleri yolumuzdan alıkoymayacaktır. İlgili makamları meslektaşlarımıza yönelik şiddetin sorumlularının bulunması ve haklarında işlem yapılması için göreve çağırıyoruz. Meslektaşlarımıza 'geçmiş olsun' diyoruz. Sahada çalışan gazeteciler arasında ayrım yapılmadan güvenliklerinin sağlanmasının emniyet güçlerinin görevi olduğunu bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99