Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesin’de Toplanan Piller Teslim Alındı - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesin’de Toplanan Piller Teslim Alındı

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi çevre kirliliği ve küresel ısınmaya karşı 100 kilo atık pil topladı.

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi personel ve vatandaşların topladığı atık pilleri Gölcük Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Serkan Aksöz’e teslim ettiler.

 

Necati Çelik Devlet Hastanesi Çevre Yönetimi Birimi Sorumlusu Mevlüt Akdere yaptığı açıklamada bu tür çalışmaların hem insan sağlığı hemde doğayı korumak adına önemli bir yer tuttuğunu belirterek, “ Personelimize atık pil toplanması ve çevreye karşı daha duyarlı olmaları konusunda eğitimler vererek gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmayı hedeflediklerini ve personelimizin çevreye duyarlı bireyler olarak çalışmalarına katkı sağlamak, doğal kaynaklarımızı korumak ve çevre kirliliğini önlemek amaçlı çalışmaya destek verdik. Bu kapsamda hastanemizde 100 kg atık pi toplandı.” dedi.

 

Atık Piller Neden Toplanmalı

 

Taşınabilir piller ve çeşitli türlerdeki akümülatörler; bazıları zehirli olan ve canlı sağlığını olumsuz etkileyen, çevreyi kirleten cıva, çinko, demir, manganez, nikel, kurşun, kadmiyum, kobalt gibi elementler içerirler. Atık pillerin bilinçsizce doğaya terk edilmesi, çöpe atılması veya yakılması sonucunda; içerdikleri kirletici unsurlar toprağa, yer altı ve yer üstü sularına karışmakta, kimyasal maddeler çevrenin kirlenmesine yol açabilmektedir. Toprak ve suda biriken ağır metaller, beslenme zinciri yoluyla da canlı bünyesine geçebilmektedir. Son yıllarda gelişen teknoloji ile başta cıva olmak üzere bu elementlerin kullanım oranları azaltılsa da yasalar gereği atık pillerin ayrı toplanması ve usulüne uygun bertaraf edilmesi gerekmektedir.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99